Neymar rozhodl infarktový penaltový rozstřel, brazilský zlatý sen žije. Ve čtvrtfinále čeká Kolumbie

Fotbalové mistrovství světa zná první čtvrtfinalisty. Jako první pronikli mezi elitní osmičku turnaje domácí Brazilci, o svém postupu přes Chile však rozhodli až v infarktovém penaltovém rozstřelu (3:2) poté, co v základní hrací době i po prodloužení skončil zápas nerozhodně 1:1. Příštím soupeřem pětinásobných mistrů světa budou hráči Kolumbie, kteří vyřadili Uruguay bez potrestaného kanonýra Luise Suáreze po dvou gólech Jamese Rodrígueze. Ten se na šampionátu trefil už celkem pětkrát a vévodí pořadí nejlepších střelců turnaje. O gól méně mají na kontě domácí Neymar, Argentinec Messi a Němec Müller.

Neymar děkuje fotbalovým bohům. Brazílie postoupila na MS do čtvrtfinále.

Kanárci s Chile na své půdě nikdy neprohráli a i v Belo Horizonte byli favority, ale výkony Chile na turnaji budily velký respekt. Domácí fanoušci si mohli zhluboka oddechnout už po osmnácti minutách. Thiago Silva prodloužil centrovaný míč na zadní tyč, kde si ho nešťastně srazil chilský obránce Gonzalo Jara do vlastní sítě.

Sobotní zápasy na MS:
Osmifinále
Brazílie - Chile 1:1, na penalty 3:2
Branky: 18. Jara (vlastní) - 32. Sánchez. Penalty proměnili: Luiz, Marcelo, Neymar - Aránguiz, Díaz. Neproměnili: Willian, Hulk - Pinilla, Sánchez, Jara.
Kolumbie - Uruguay 2:0
Branky: 28. a 50. J. Rodríguez

Už za čtvrt hodiny ale potrestal hrubku Hulka Alexis Sánchez a bylo srovnáno. Po přestávce málem hříšník svoji chybu napravil. Sice rozvlnil síť za zády gólmana Brava, jenže sudí Howard Webb mu odpískal hru rukou a gól neuznal.

Tlak Brazílie s blížícím se koncem normální hrací doby narůstal, stejně tak i v prodloužení, jenže v jeho samotném závěru se málem radovali z výhry Chilané. Pinilla ale dělovkou z hranice šestnáctky jen orazítkoval břevno Césarovy brány.

Pinilla byl následně i jedním z neúspěšných penaltových exekutorů Chile, selhal i Alexis Sánchez a na závěr i nešťastný střelec vlastního gólu Jara, jenž trefil jen tyč a definitivně tak pohřbil naděje svého týmu. Předtím totiž Neymar bezpečně svůj pokus proměnil. Smazal tak neúspěchy Williana a Hulka a pojistil výhru kanárků.

Rodríguez rozhodl

Jaká bude Uruguay bez potrestaného Suáreze? To byla klíčová otázka před duelem na  Maracaná, kam se Uruguayci vrátili poprvé poprvé od finále v roce 1950, kdy tady senzačně porazili 2:1 Brazílii a získali druhý titul mistrů světa. Tentokrát jim ale slavný stadión v Riu de Janeiro štěstí nepřinesl.

Suárez, který dostal trest na devět zápasů a čtyři měsíce za kousnutí italského obránce Chiellinho, citelně chyběl a národní tým na MS ani ve třetím utkání bez útočníka Liverpoolu nevyhrál. Absence největší hvězdy, kterou v sestavě zastoupil Forlán, byla znát a výběr trenéra Óscara Tabáreze hrál velmi opatrně a v první půli měl jen jednu střelu na branku. To už Kolumbijci vedli po krásné Rodríguezově trefě z dálky a po změně stran přidal dvaadvacetiletý záložník Monaka střelou do téměř prázdné branky pojistku.

Kolumbie si na šampionátu připsala ve čtvrtém zápasu čtvrtou výhru a poprvé v historii postoupila do čtvrtfinále.