Argentinci nad propastí. Chorvaté zničili vicemistry světa a pojistili si postup

80. Modrič 0:2
90. Rakitič 0:3
Záznam online reportáže »

21. června 2018 21:51 - Nižnij Novgorod

Chtěli se rehabilitovat za šokující remízu s Islandem ze svého úvodního duelu na MS, jenže místo uklidnění fanoušků i hráčů přišlo pro Argentinu totální fiasko. Tým hvězdného Lionela Messiho prohrál 0:3 s Chorvatskem, které si druhou výhrou ve skupině zajistilo účast v osmifinále šampionátu. O jejich vítězství v Nižním Novgorodu rozhodli po přestávce Ante Rebič, Luka Modrič a Ivan Rakitič. Vicemistrům světa před posledním kolem naopak hrozí, že skončí už v základní skupině.

Carlos Barria, Reuters

V prvním poločase jako první zahrozili Chorvati. Už v páté minutě se na pravé straně uvolnil Perišič, ale s jeho střelou na vzdálenější tyč si poradil brankář Caballero. Ve 13. minutě na druhé straně našel Messi zpětnou přihrávkou Mezu, který ale neprostřelil obránce Vrsaljka.

Sestřih utkání Argentina - Chorvatsko najdete zde

Ve 21. minutě chorvatského brankáře Subašiče vystrašil Acuňa, protože jeho nepovedený centr skončil na břevně. Po půlhodině hry dělily Argentinu centimetry od vedení. Zmatky v chorvatské obraně korunoval zaváháním Vrsaljko, ale Pérez z deseti metrů těsně minul prázdnou branku.

Poslední šance úvodního velmi tvrdě hraného dějství patřila vzápětí Chorvatsku. Argentinská obrana zapomněla při centru na zcela volného Mandžukiče, který ale chybu nepotrestal a zblízka hlavičkoval těsně vedle pravé tyče.

Hrubka Caballera rozhodla

Po přestávce už chorvatští fotbalisté další obrovskou hrubku Argentinců potrestali. V 53. minutě brankář Caballero místo odkopu na jistotu před dotírajícím Rebičem zvolil technický oblouček, který ale posadil přímo na nohu chorvatského útočníka, který z voleje otevřel skóre.

Argentinský trenér Sampaoli poslal na hřiště Higuaína, který hned mohl být u vyrovnávací akce. Po přihrávce za obranu dal míč pod sebe na Péreze, který střílel z voleje přímo do Subašiče. Za Chorvaty zahrozil opět Mandžukič, když v náročné pozici hlavičkoval těsně vedle.

Argentina sice převzala iniciativu, ale šance nepřicházely. A tak uhodilo na druhé straně. V 80. minutě po individuální akci vystřelil chorvatský kapitán Modrič zpoza vápna a na jeho povedenou ránu k tyči Caballero nedosáhl. Chvíli nato Rakitič trefil z přímého kopu spojnici.

Frustrovaní Argentinci už v závěru spíš faulovali, než hráli a přišel třetí trest. V první minutě nastavení Caballero vyrazil Rakitičovu střelu přímo ke Kovačičovi, který vrátil míč záložníkovi Barcelony a ten už neměl problém uklidit ho do odkryté branky. Připravil tak Argentině nejvyšší porážku v základní skupině šampionátu od roku 1958, kdy podlehla 1:6 Československu.

Chorvatsku patří v tabulce skupiny D s šesti body a se skóre 5:0 první místo, Argentina má po dvou zápasech jen bod. Stejně je na tom nováček šampionátu Island, který má však k dobru páteční zápas s poslední Nigérií. Afričané jsou zatím bez bodu.

Argentina - Chorvatsko 0:3 (0:0)
Branky: 53. Rebič, 80. Modrič, 90.+1 Rakitič. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov, Saidov (všichni Uzb.) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Mercado, Otamendi, Acuňa - Rebič, Mandžukič, Vrsaljko, Brozovič. Diváci: 43.319.
Argentina: Caballero - Mercado, Otamendi, Tagliafico - Salvio (56. Pavón), Mascherano, Pérez (68. Dybala), Acuňa - Messi, Agüero (54. Higuaín), Meza. Trenér: Sampaoli.
Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič - Rebič (57. Kramarič), Rakitič, Modrič, Brozovič, Perišič (82. Kovačič) - Mandžukič (90.+3 Čorluka). Trenér: Dalič.