Rubriky:

Ostatní

Co dál? Rusové řeší, jak zachránit stadióny. Fotbalový chrám za miliardy poničil déšť

17. července 2018 10:17 - Volgograd/Praha

Silný přívalový déšť, který se přehnal dějištěm šampionátu ve finálový den, poničil ve Volgogradě jeden z nových stadiónů. Do arény za 16 miliard rublů (přibližně 5,682 miliardy korun), pronikla voda a způsobila dosud nevyčíslené škody.

Reuters

V náspu u stadiónu vznikla hluboká díra. Rozbahněná půda zavalila přilehlý chodník a odstranění následků si podle prohlášení radnice vyžádá minimálně týden.

Rusové podle listu Financial Times řeší palčivý problém využití stadiónů ve městech, kde nejsou silné fotbalové základny a na údržbu chybějí peníze. Právě Volgograd podle tamního gubernátora zaplatí ročně za udržování stadiónu 350 miliónů rublů (přibližně 124 mil. korun).

Nejlépe se s tím zatím vyrovnalo Soči. Město pro šampionát využilo stadión postavený pro ZOH 2014. Navíc tamní úřady přesvědčily podnikatele Borise Rotenberga, osobního přítele prezidenta Putina, aby koupil petrohradský klub Dynamo, z nějž se nyní stane FK Soči.

V soukromém vlastnictví je ale pouze pět klubů nejvyšší ruské soutěže. Ostatní patří státu nebo jeho firmám a ty čelí velkým potížím. Saransk proto přebuduje stadión na zápasnické centrum a Nižnij Novgorod se snaží přilákat zahraniční investory pro městem nově založený fotbalový tým.

kez, ČTK, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.