Rubriky:

Ostatní

Ledecká nemá moc času, hokejisté nastoupí za rohem. Doma si fandové na šampionát počkají

6. ledna 2019 17:25 - Praha

Sportovní dění v novém roce se dostává do obrátek. Co bude české fanoušky letos nejvíc zajímat? A na co se můžou těšit doma? Přemíra světových akcí je nečeká. Kromě tradičních motoristických zastávek v Brně, Praze a Lokti jedno mistrovství ale určitě nakonec bude středem pozornosti, a to v závěru tohoto roku a na počátku dalšího, kdy se v Ostravě a Třinci odehraje vrcholný turnaj hokejových dvacítek.

 

Alessandro Trovati, ČTK/AP

Za další velkou akcí to fandové nebudou mít daleko. V květnu mají dospělí hokejisté MS u sousedů na Slovensku.

Další vrcholné podniky? Koncem září šampionát atletů v pouštním Kataru, biatlonisté budou v březnu bojovat o tituly v Östersundu. Čeští fotbalisté v březnu v Anglii začnou boj o ME, Ester Ledecká musí při shodě termínů MS volit mezi lyžemi (Aare) a snowboardem (Park City). Na rozhodování nemá moc času, obě akce začínají v první polovině února.

Startovat teoreticky může i na domácí půdě. Ve Špindlerově Mlýně je v březnu na programu SP v obřím slalomu a slalomu, což ovšem není její parketa, zato se lyžařští fandové v Krkonoších můžou těšit na americkou hvězdu Mikaelu Shiffrinovou.

Velké sportovní akce na české půdě
Šampionáty
26. 12. - 5. 1. 2020 MS hokejistů do 20 let (Ostrava, Třinec).
4. 8. GP ČR silničních motocyklů (Brno)
15. 6. GP ČR na ploché dráze (Praha)
28. 7. GP ČR v motokrosu (Loket nad Ohří)
Další podniky
10. 2. Jizerská padesátka (Bedřichov),
23. 2. galavečer UFC - MMA (Praha)
8. a 9. 3. SP v alpském lyžování (Špindlerův Mlýn)
24. - 26. 5. SP na horských kolech (Nové Město n. Mor)
20. 6. Zlatá tretra (Ostrava).
6. 10. Zlatá přilba na ploché dráze (Pardubice)
13. 10. Velká pardubická steeplechase
21. - 24. 11. Global Champions Tour v jezdectví (Praha).
Fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikace ME, nejsledovanější bude duel Česko–Anglie (Praha-Eden, 11. 10. ve 20.45 h)
Ve hře jsou fotbalisté Plzně a Slavie na evropské pohárové scéně, přinejmenším jednou se představí doma, a to proti Dinamu Záhřeb resp. Genku.

Lyžaři klasici se skokanem Romanem Koudelkou mají MS v Seefeldu. Martinu Sáblíkovou čeká v lednu ME ve víceboji (Collalbo), v únoru MS na jednotlivých tratích (Inzell) a v březnu MS ve víceboji (Calgary). Judistu Lukáše Krpálka čeká v srpnu MS v Tokiu.

Tenisté zažijí rok s klasickým grandslamovým programem, nová bude podoba Davis Cupu s finálovým turnajem v listopadu v Madridu.

K vrcholům sportovního roku bude patřit MS ragbistů v Japonsku (20. 9. - 2:11.).

O pozornost si v červnu budou říkat Evropské hry v Minsku.

Očekávanou světovou událostí je i červnový kongres FIFA s volbou prezidenta (Paříž).

KALENDÁŘ UDÁLOSTÍ ROKU 2019 V JEDNOTLIVÝCH SPORTECH:
ATLETIKA
Šampionáty: 16.–17. 2. halové mistrovství ČR (Ostrava), 1.–3. 3. halové ME (Glasgow), 23.–28. 6. Evropské hry (Minsk; smíšené týmy), 18.–21. 7. ME do 22 let (Boras), 26.–27. 6. mistrovství ČR (Brno), 9.–11. 8. ME družstev (Bydhošť), 27. 9.–6. 10. MS (Dauhá).
Diamantová liga: 3. 5. Dauhá, 18. 5. Šanghaj, 30. 5. Stockholm, 6. 6. Řím, 13. 6. Oslo, 16. 6. Rabat, 30. 6. Eugene, 5. 7. Lausanne, 12. 7. Monako, 20.–21. 7. Londýn, 18. 8. Birmingham, 24. 8. Paříž, 29. 8. Curych, 6. 9. Brusel.
Další významné mítinky: 5. 5. Pražský maraton, 28. 5. Memoriál Ludvíka Daňka (Turnov), 3. 6. Odložilův memoriál (Praha), 20. 6. Zlatá tretra (Ostrava).
BASKETBAL
Šampionáty: 27. 6.–7. 7. ME žen (Srbsko a Lotyšsko; Česko ve skupině v Rize 27. 6. s Francií, 28. 6. se Švédskem a 30. 6. s Černou Horou), 27.–30. 6. Evropské hry (Minsk; varianta 3x3), 3.– 11. 8. ME do 20 let žen (Klatovy), 31. 8.–18. 9. MS mužů (Čína; Česko se dozví soupeře ve čtyřčlenné skupině až 16. 3. při losu).
Finálové turnaje evropských pohárů: 12.–14. 4. Euroliga žen, 17.–19. 5. Euroliga mužů (Vitoria).
BIATLON
Šampionáty: 20.–24. 2. ME (Minsk), 7.–17. 3. MS (Östersund).
Světový pohár: 10.–13. 1. Oberhof, 16.–20. 1. Ruhpolding, 24.–27. 1. Anterselva, 7.–10. 2. Canmore, 14.–17. 2. Soldier Hollow, 21.–24. 3. Holmenkollen (finále). Příští ročník seriálu začne 1. 12. v Östersundu.
CYKLISTIKA
Šampionáty: 12. 1. mistrovství ČR cyklokros (Holé Vrchy), 2.–3. 2. MS cyklokros (Bogense/Dán.), 27. 2.–3. 3. MS dráha (Pruszków), 21.–30. 6. Evropské hry (Minsk; dráha a silnice), 26.–30. 6. mistrovství ČR+SR silnice (Trnava), 19.–21. 7. mistrovství ČR horských kol (Hlinsko), 25.–28. 7. ME horských kol (Brno), 26.–28. 7. mistrovství ČR dráha (Prostějov), 28. 8.–1. 9. MS horských kol (Mt. Saint-Anne/Kan.), 22.–29. 9. MS silnice (Harrogate/Brit.), 16.–20. 10. ME dráha (Apeldoorn), 6.– 8. 12. MS v sálové cyklistice (Basilej).
Významné silniční etapové závody: 10.–17. 3. Paříž–Nice, 25.–31. 3. Kolem Katalánska, 30. 4.–5. 5. Kolem Romandie, 11. 5.–2. 6. Giro d’Italia, 15.–23. 6. Kolem Švýcarska, 6.–28. 7. Tour de France, 3.–9. 8. Kolem Polska, 24. 8.– 15. 9. Vuelta. SP na českém území: 24.– 26. 5. horská kola (Nové Město n/M).
FOTBAL
Šampionáty: 7. 6.–7. 7. MS žen (Francie), 16.–30. 6. ME do 21 let (Itálie).
Kvalifikace ME 2020: 22. 3. Anglie–Česko (Wembley, 20.45 h), 7. 6. Česko–Bulharsko (Olomouc, 20.45 h), 10. 6. Česko–Černá Hora (Praha-Letná, 20.45 h), 7. 9. Kosovo–Česko (Priština, 15.00 h), 10. 9. Černá Hora–Česko (Podgorica, 20.45 h), 11. 10. Česko–Anglie (Praha-Eden, 20.45 h), 14. 11. Česko–Kosovo (Plzeň, 20.45 h), 17. 11. Bulharsko–Česko (Sofie, 18.00 h). Los šampionátu se uskuteční 1. 12.
Evropské poháry: 12. a 13. 2., 19. a 20. 2. osmifinále Ligy mistrů, 14. a 21. 2. play off Evropské ligy (Slavia¬Genk: 14. 2. Eden 18.55 h a 21. 2. Genk 21.00 h, Plzeň–Dinamo Záhřeb: 14. 2. Plzeň 21.00 h a 21. 2. Záhřeb 18.55 h), 5. a 6., 12. a 13. 3. odvety osmifinále Ligy mistrů, 7. a 14. 3. osmifinále EL, 9.–10. 4. a 16.–17. 4. čtvrtfinále LM, 11. a 28. 4. čtvrtfinále EL, 30. 4.–1. 5. a 7.–8. 5. semifinále LM, 2. a 9. 5. semifinále EL, 29. 5. finále EL (Baku), 1. 6. finále LM (Madrid), 9. 7. zahájení kvalifikační části LM, 11. 7. zahájení kvalifikační části EL, 14. 8. Superpohár (Istanbul), 29. 8. los skupin LM, 30. 8. los skupin EL.
Domácí soutěže: 10. 2. začátek jarní části I. ligy, 28. 4. konec základní části I. ligy 22. 5. finále MOL Cupu, 25. 5. závěr nadstavby I. ligy, 20. 7. předpokládaný začátek podzimní části I. ligy 2019/20. Významné události: 5. 6. Kongres FIFA s volbou prezidenta (Paříž).
GYMNASTIKA
Sportovní: 10.–14. 4. ME (Štětín), 22.–27. 6. Evropské hry (Minsk), 4.– 13. 10. MS (Stuttgart).
Moderní: 16.–19. 5. ME (Baku), 22.– 27. 6. Evropské hry (Minsk), 16.–22. 9. MS (Baku).
Trampolíny: 22.–27. 6. Evropské hry (Minsk), 28. 11.–1. 12. MS (Tokio).
HÁZENÁ
Šampionáty: 9.–27. 1. MS mužů (Dánsko a Německo), 30. 11.–15. 12. MS žen (Japonsko).
Kvalifikace – muži o ME 2020: 10. 4. Česko–Bělorusko, 14. 4. Bělorusko–Česko, 12. 6. Finsko–Česko, 16. 6. Česko–Bosna a Hercegovina. Ženy o MS 2019: 31. 5. Česko–Černá Hora, 4. 6. Černá Hora–Česko. Final Four Ligy mistrů: 11.–12. 5. ženy (Budapešť), 1.–2. 6. muži (Kolín nad Rýnem).
HOKEJ
Šampionáty: do 5. 1. MS do 20 let (Vancouver), 6.–13. 1. MS žen do 18 let (Obihiro), 4.–14. 4. MS žen (Espoo), 18.– 28. 4. MS do 18 let (Örnsköldsvik), 27. 4.–4. 5. MS v para (sledge) hokeji (Ostrava) 10.–26. 5. MS mužů (Bratislava, Košice; Česko v bratislavské skupině 10. 5. ve 20.15 h se Švédskem, 11. 5. ve 20.15 h s Norskem, 13. 5. v 16.15 h s Ruskem, 16. 5. ve 20.15 h s Lotyšskem, 17. 5. ve 20.15 h s Itálií, 19. 5. v 16.15 h s Rakouskem, 21. 5. ve 12.15 h se Švýcarskem), 26. 12.–5. 1. 2020 MS do 20 let (Ostrava, Třinec).
Mezistátní turnaje a zápasy: 7. 2. Švédsko–Česko (Švédské hry; Stockholm 19.00 h), 9. 2. Česko–Finsko (Švédské hry; Stockholm 12.00 h), 10. 2. Česko– Rusko (Švédské hry; Stockholm 12.00 h), 10. 4. Česko–Rakousko, 11. 4. Rakousko–Česko, 17. a 18. 4. Česko–Německo, 24. a 25. 4. Slovensko–Česko, 2. 5. Česko–Finsko (České hry; místo dosud neurčeno), 4. 5. Česko–Švédsko (České hry), 5. 5. Česko–Rusko (České hry).
Další významné akce: 8. 1. a 15. 1. semifinále Ligy mistrů (Frölunda–Plzeň: 8. 1. Göteborg 18.00 h a 15. 1. Plzeň 17.30 h), 5. 2. finále Ligy mistrů, 8. 3. závěr základní části extraligy, 18. 4. zahájení finálové série extraligy, 21.–22. 6. draft NHL (Vancouver), 13. 9. předpokládaný začátek extraligové sezony 2019/2020, 5. 10. předpokládaný zápas NHL v Praze, 7.–10. 11. Karjala (Finsko), 12.–15. 12. Channel 1 Cup (Rusko).
JEZDECTVÍ
Dostihy: 6. 4. Velká národní (Liverpool), 25. 5., 23. 6., 10. 8., 7. 9. kvalifikace na VP, 22. 6. České derby, 13. 10. Velká pardubická steeplechase.
Parkur: 19.–25. 8. ME (Rotterdam), 21.–24. 11. Global Champions Tour (Praha).
JUDO
Šampionáty: 22.–25. 6. ME, Evropské hry (Minsk), 25.–31. 8. MS (Tokio).
Grand Slam: 9.–10. 2. Paříž, 22.– 24. 2. Düsseldorf, 15.–17. 3. Jekatěrinburg. 10.–12. 5. Baku, 25.–27. 10. Abú Zabí, 22.–24. 11. Ósaka.
KANOISTIKA
Šampionáty: 25.–27. 6. Evropské hry (Minsk), 11.–14. 7. ME juniorů a do 23 let (Račice), 1.–4. 8. MS do 23 let (Pitesti), 21.–25. 8. MS (Szeged).
Světový pohár: 24.–26. 5. Poznaň, 30. 5.–2. 6. Duisburg.
LYŽOVÁNÍ
Šampionáty: 1.–10. 2. MS akrobatické (Park City), 5.–17. 2. MS sjezdové (Aare), 20. 2.–3. 3. MS klasické (Seefeld).
Finále Světových pohárů – běh: 22.– 24. 3. Quebec, skoky: 21.–24. 3. Planica, severská kombinace: 15.–17. 3. Schonach, alpské disciplíny: 13.–17. 3. Soldeu. Předtím jedou ženy 8. a 9. 3. ve Špindlerově Mlýně obří slalom a slalom.
Další významné akce: 10. 2. Jizerská padesátka (Bedřichov), 3. 3. Vasův běh (Mora).
MOTORISMUS
MS formule 1: 17. 3. Austrálie (Melbourne), 31. 3. Bahrajn (Sáchir), 14. 4. Čína (Šanghaj), 28. 4. Ázerbájdžán (Baku), 12. 5. Španělsko (Barcelona), 26. 5. Monako (Monte Carlo), 9. 6. Kanada (Montreal), 23. 6. Francie (Le Castellet), 30. 6. Rakousko (Spielberg), 14. 7. Velká Británie (Silverstone), 28. 7. Německo (Hockenheim), 4. 8. Maďarsko (Budapešť), 1. 9. Belgie (Spa), 8. 9. Itálie (Monza), 22. 9. Singapur (Singapur), 29. 9. Rusko (Soči), 13. 10. Japonsko (Suzuka), 27. 10. Mexiko (Mexico), 3. 11. USA (Austin), 17. 11. Brazílie (Sao Paulo), 1. 12. SAE (Abú Zabí).
MS v rallye: 24.–27. 1. Monte Carlo, 14.–17. 2. Švédsko, 7.–10. 3. Mexiko, 28.–31. 3. Korsika, 25.–28. 4. Argentina, 9.–12. 5. Chile, 30. 5.–2. 6. Portugalsko, 13.–16. 6. Itálie, 1.–4. 8. Finsko, 22.–25. 8. Německo, 12.–15. 9. Turecko, 3.–6. 10. Británie, 24.–27. 10. Katalánsko, 14.–17. 11. Austrálie.
MS silničních motocyklů: 10. 3. Katar (Losail), 31. 3. Argentina (Termas de Rio Hondo), 14. 4. USA (Austin), 5. 5. Španělsko I (Jerez), 19. 5. Francie (Le Mans), 2. 6. Itálie (Mugello), 14. 6. Katalánsko (Barcelona), 30. 6. Nizozemsko (Assen), 7. 7. Německo (Sachsenring), 4. 8. Česko (Brno), 11. 8. Rakousko (Spielberg), 25. 8. Velká Británie (Silverstone), 15. 9. San Marino (Misano), 22. 9. Španělsko II (Aragon), 6. 10. Thajsko (Buriram), 20. 10. Japonsko (Motegi), 27. 10. Austrálie (Phillip Island), 3. 11. Malajsie (Sepang), 17. 11. Španělsko III (Valencie).
Šampionáty na území ČR – motokros: 28. 7. MS (Loket nad Ohří), plochá dráha: 15. 6. MS (Praha), 4. 10. finále MS do 21 let (Pardubice), autokros: 7. 7. ME (Nová Paka), 25. 8. ME (Přerov), rallye: 16.–18. 8. ME, Barum rally (Zlín), automobily do vrchu: 2. 6. ME (Šternberk), tahače: 31. 8.–1. 9. ME (Most).
Další významné akce: 6.–17. 1. Rallye Dakar (Peru), 15.–16. 6. 24 hodin Le Mans, 6. 10. Zlatá přilba na ploché dráze (Pardubice), 11.–16. 11. motocyklová Šestidenní (Algarve).
PLAVÁNÍ
Šampionáty: 20.–23. 6. mistrovství ČR (České Budějovice), 21.–28. 7. MS (Kwangdžu/Kor.), 22.–24. 11. zimní mistrovství ČR (Plzeň), 4.–8. 12. ME krátký bazén (Glasgow).
RYCHLOBRUSLENÍ
Šampionáty: 11.–13. 1. ME víceboj (Collalbo) a ME na krátké dráze (Dordrecht), 7.–10. 2. MS na jednotlivých tratích (Inzell), 2.–3. 3. MS víceboj (Calgary), 8.–10. 3. MS na krátké dráze (Sofie).
Světový pohár: 1.–3. 2. Hamar, 9.–10. 3. Salt Lake City (finále).
STŘELBA
Šampionáty: 16.–25. 3. ME vzduchové zbraně (Osijek), 22.–29. 6. Evropské hry (Minsk), 7.–22. 9. ME vzduchové i brokové zbraně (Boloňa, Lonato).
TENIS
Grandslamové turnaje: 14.–27. 1. Australian Open (Melbourne), 29. 5.– 9. 6. French Open (Paříž), 1.–14. 7. Wimbledon (Londýn), 26. 8.–8. 9. US Open (New York).
Týmové soutěže: 1.–2. 2. Česko–Nizozemsko, kvalifikace Davis Cupu (Ostrava), 9.–10. 2. Česko–Rumunsko, 1. kolo Fed Cupu (Ostrava), 20.–21. 4. semifinále Fed Cupu, 20.–22. 9. Laver Cup (Ženeva), 9.–10. 11. finále Fed Cupu, 18.–24. 11. finálový turnaj Davis Cupu (Madrid).
Turnaje ATP Masters mužů: 4.– 17. 3. Indian Wells, 18.–31. 3. Miami, 15.–21. 4. Monte Carlo, 6.–12. 5. Madrid, 13.–19. 5. Řím, 5.–11. 8. Montreal, 12.–18. 8. Cincinnati, 7.–13. 10. Šanghaj, 28. 10.–3. 11. Paříž, 10.–17. 11. Turnaj mistrů (Londýn).
Nejvýznamnější turnaje WTA žen: 4.–16. 3. Indian Wells, 18.–30. 3. Miami, 29. 4.–4. 5. Praha, 6.–12. 5. Madrid, 24.–30. 6. Eastbourne, 5.–11. 8. Toronto, 12.–18. 8. Cincinnati, 16.–22. 9. Tokio, 23.–30. 9. Wu-chan, 30. 9.–6. 10. Peking, 14.–20. 10. Moskva, 27. 10.–3. 11. Turnaj mistryň (Šen-čen).
VESLOVÁNÍ
Šampionáty: 31. 5.–2. 6. ME (Lucern), 26.–28. 7. MS do 23 let (Sarrasota/ USA), 25. 8.–1. 9. MS (Ottensheim/Rak.).
Světový pohár: 11.–12. 5. Plovdiv, 22.–23. 6. Poznaň, 13.–14. 7. Rotterdam.
Další významné akce: 9. 6. Primátorky (Praha).
VODNÍ SLALOM
Šampionáty: 30. 5.–2. 6. ME (Pau), 4.–7. 7. ME do 23 let (Liptovský Mikuláš), 16.–21. 7. MS do 23 let (Krakov), 24.–29. 9. MS (Seu d’Urgell/Šp.).
Světový pohár: 14.–16. 6. Lee Valley, 21.–23. 6. Bratislava, 28.–30. 6. Tacen, 30. 8.–1. 9. Markleeberg, 6.–8. 9. Praha (finále).
VOLEJBAL
Šampionáty: 28. 6.–7. 7. MS plážový (Hamburk), 13.–29. 9. ME mužů (Belgie, Francie, Nizozemsko, Slovinsko; Česko se dozví soupeře v šestičlenné skupině až 16. 1. při losu), 23. 8.–8. 9. ME ženy (Maďarsko, Polsko, Slovensko, Turecko; Česko hraje závěrečná utkání kvalifikace 5. 1. s Finskem v Jindřichově Hradci a 9. 1. ve Švédsku).
Další významné akce: 12. 5. finále Ligy mistryň, 19. 5. finále Ligy mistrů, 29. 5.–2. 6. Světový pohár plážový (Ostrava), 25. 5.–15. 6. letní Evropská liga mužů i žen (za účasti Česka), 2.–4. 8. olympijská kvalifikace žen (Česko ve skupině s Čínou, Tureckem a Německem).
DALŠÍ SPORTY
Badminton: 24.–30. 6. Evropské hry (Minsk), 19.–25. 8. MS (Londýn).
Boby: 12.–13. 1. ME (Königsee), 1.–9. 3. MS (Whistler).
Box: 21.–30. 6. Evropské hry (Minsk), 7.–21. 9. MS (Soči).
Curling: 16.–24. 3. MS žen (Silkeborg), 30. 3.–7. 4. MS mužů (Lethbridge). Florbal: 8.–11. 8. Czech Open (Praha), 7.–15. 12. MS žen (Neuchatel).
Golf: 11.–14. 4. US Masters (Augusta), 16.–19. 5. US Championship (Bethpage Black), 13.–16. 6. US Open (Pebble Beach), 18.–21. 7. British Open (Portrush).
Krasobruslení: 21.–27. 1. ME (Minsk), 18.–24. 3. MS (Saitama).
Lukostřelba: 3.–16. 6. MS (Hertogenbosch), 23.–29. 6. Evropské hry (Minsk).
Moderní pětiboj: 21.–26. 5. závod SP (Kladno), 6.–11. 8. ME (Bath), 2.– 9. 9. MS (Budapešť).
Pozemní hokej: 16.–25. 9. ME mužů i žen (Antverpy).
Ragby: 20. 9.–2. 11. MS (Japonsko).
Saně: 25.–27. 1. MS (Winterberg), 9.–10. 2. ME (Oberhof).
Softbal: 13.–23. 6. MS mužů (Praha a Havlíčkův Brod), 29. 6.–6. 7. ME žen (Ostrava, Frýdek-Místek a Rybnik).
Stolní tenis: 21.–28. 4. MS (Budapešť), 7.–16. 7. ME do 18 let (Ostrava), 21.–25. 8. série World Tour (Olomouc), 3.–8. 9. ME (Nantes).
Snowboarding: 1.–10. 2. MS (Park City), 16. 3. finále SP snowboardkros (Veysonnaz), 23. 3. finále SP paralelní slalom (Winterberg).
Šerm: 17.–22. 6. ME (Düsseldorf), 15.–23. 7. MS (Budapešť).
Triatlon: 31. 5.–2. 6. ME (Weert/Niz.), 25. 8. závod SP (Karlovy Vary), 1. 9. finále Světové série (Lausanne), 12. 10. Ironman (Kailua-Kona).
Univerziády: 2.–12. 3. zimní (Krasnojarsk), 3.–14. 7. letní (Neapol).
Vzpírání: 3.–13. 4. ME (Batumi), 16.–25. 9. MS (Pattaya/Thaj.).
Zápas: 8.–14. 4. ME (Bukurešť), 25.– 30. 6. Evropské hry (Minsk), 14.–22. 9. MS (Astana).
vap, kez, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní