Rubriky:

Ostatní

Až po třiadvaceti letech přiznal Trenér trenérů Uhrin, že na EURO v Anglii mohlo i finále dopadnout jinak

4. října 2019 15:45 - Praha

Pomalu čtvrtstoletí mu trvalo, než z něho vypadlo přiznání. A to se ještě musel Trenér trenérů Dušan Uhrin postavit ve slávistickém muzeu v Edenu před obrovitou obrazovku, na které běžely v nekonečných smyčkách záběry z tažení jeho týmu evropským šampionátem v Anglii v šestadevadesátém. Čím jiným také připomínat dosavadní konfrontace československé, resp. české reprezentace a pochopitelně i Slavie s fotbalovým Albionem, o kterých je právě dnes otevřená výstava především?

 

Vlastimil Vacek, Právo

„To já za to můžu," rozpačitě na sebe bral vinu bývalý kouč české reprezentace Dušan Uhrin za to, že triumfální tažení Poborského, Kuky, Šmicra, Nedvěda a spol. nedopadlo ve finále ve Wembley, jak dopadnout mělo.

Vítězstvím nad Němci, triumfem, ziskem zlata.

„Když v penaltovém rozstřelu po nerozhodném semifinálovém utkání s Francií proměnil Míra Kadlec rozhodující penaltu a my postoupili do finále i přesto, že jsme hráli bez pěti vykartovaných hráčů, všechno ze mě spadlo. A právě to byla chyba. Předchozí napětí, trans a stres, to vše bylo rázem pryč, což hráči vycítili. I na ně se mé uvolnění přeneslo. Měl jsem zůstat stejný, jako před Francií, a pak bychom možná i finále s Němci vyhráli," prozrazoval Dušan Uhrin, že se o svém rozpoložení po celých třiadvacet let něco napřemýšlel.

Velké sólo oslavence Rosického v Lize mistrů znovu ožilo

„O dvou velkých šancích, které měl Pavel Kuka také. A o té Šmicrově stejně tak," zabodl se pohledem do slávistického snajpra Pavla Kuky, který při slavnostním otevření výstavy věnované reminiscencím na duely s Angličany samozřejmě také nechyběl.

I Ivo Knoflíček, který v roce 1988 při slávistickém zájezdu do Německa emigroval a v Anglii prožíval hodně trudné měsíce, se na vernisáž přišel podívat, současný kouč české reprezentace Jaroslav Šilhavý pochopitelně také.

Výstava připomínající konfrontace českého a anglického fotbalu je ve slávistickém muzeu v Sinobo stadium otevřena od dneška do 27. října. Nabízí spoustou zajímavých artefaktů od prvních soubojů s Angličany přes EURO ´96 až po současnost. Vstupenka stojí 150 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma.

To aby v prosklených vitrínách, panelech i třeba video smyčkách defilujících na obrazovkách hledal inspiraci, jak v dalším díle kvalifikace o EURO 2020 11. října právě ve slávistickém fotbalovém chrámu Angličany porazit.

„My to dokázali," připomínal mu Karol Dobiaš říjnový zápas v pětasedmdesátém na bratislavském Tehelném poli, kde československá reprezentace vyhrála kvalifikační duel s Anglií 2:1 a třičtvrtě roku na to se stala v Bělehradu mistrem Evropy.

Poborský a Šmicer jsou mezi ambasadory ME 2020. Divočina s Holanďany je stále živá

„Pamatuj, dosud jen dvakrát náš nároďák Anglii porazil, ale pokaždé pak přišlo něco velkého. V roce 1934 na mistrovství světa v Itálii, stejně jako v roce 1976 v Jugoslávii," upozorňoval Dobiaš trenéra národního týmu.

Jak uhlídat anglické hvězdy?

Šilhavý má ovšem momentálně k přemýšlení spoustu jiných věcí, protože konfrontace s anglickou reprezentací se kvapem blíží. Třeba jak uhlídat útočné trio a Sterlinga především.

„Kdyby se nám do podařilo, šlo by o první předpoklad k dobrému výsledku. Ale samozřejmě jen o jeden z mnoha, protože síla současné anglické reprezentace je hlavně v ofenzivě veliká," moc dobře si kouč národního týmu uvědomoval, co jeho tým přesně za týden v Edenu čeká.

„Hrát se dá s každým. A porazit lze také každého," dodával mu kuráže jeho předchůdce u národního mužstva Dušan Uhrin, který byl po slavném EURO 1996 v Anglii vyhlášen komisí expertů UEFA, v níž mimochodem zasedl i kouč Manchesteru United Alex Ferguson, Trenérem trenérů.

Tím nejlepším v celé Evropě.

zp, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní