Rubriky:

Ostatní

Pět let zneužíval fotbalistky, dostal doživotní distanc!

3. prosince 2019 16:52 - Praha

Bývalý vysoký funkcionář afghánského svazu Muhammad Haníf Sadíki Rustám dostal od světové federace FIFA zákaz působení ve fotbale na pět let a pokutu 10 000 franků (233 000 korun) v kauze zneužívání afghánských fotbalistek. Sadíki působil jako asistent bývalého předsedy svazu Kiramuudina Karima, jehož FIFA v červnu potrestala doživotním distancem.

 

Twitter

Fotbalistky v Afghánistánu byly zneužívány minimálně v letech 2013 až 2018 a FIFA po vyšetřování trestá zodpovědné funkcionáře, kteří proti tomu nezakročili. Stejný trest jako Sadíki dostal v říjnu bývalý generální sekretář svazu Sajíd Aghazada.

Afghánistán je podle agentury AP jednou z nejnebezpečnějších zemí pro ženy, kde může mít nařčení ze sexuálního kontaktu mimo manželství fatální následky. Oběti sexuálního obtěžování často případy nenahlásí, neboť mohou být obviněny z cizoložství.

Afghánská reprezentace fotbalistek vznikla v roce 2010, nicméně mnoho konzervativních Afghánců je stále proti ženskému sportu.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.