Živě

Polský svaz zvolí pod dohledem FIFA nové vedení 30. října

10. října 2008 19:48 - CURYCH

Na chod Polského fotbalového svazu PZPN už s konečnou platností nedohlíží vládou dosazený správce. Dnes byl Robert Zawlocki definitivně odvolán a na odpoledním jednání polských vládních představitelů s mezinárodní federací FIFA a evropskou UEFA byla udělána za nedávným sporem symbolická tečka. Výsledkem schůzky bylo i potvrzení data voleb svazového předsedy na 30. října.

Páteční ujednání v sídle FIFA v Curychu bylo dalším krokem k naplnění dohody, kterou polská strana uzavřela s vedením světového fotbalu na začátku týdne poté, co kvůli vměšování vlády do řízení svazu pohrozila FIFA Polsku sankcemi. Ty mohly představovat kontumaci nejbližších kvalifikačních zápasů o postup na mistrovství světa včetně sobotního duelu s Českou republikou i odebrání pořadatelství mistrovství Evropy v roce 2012.

Nad průběhem voleb nového vedení bude dohlížet nezávislá komise složená ze zástupců polské vlády, FIFA a UEFA. Obě organizace jsou po volbách připraveny ve spolupráci s polským ministerstvem sportu nadále monitorovat situaci v polském fotbale. Podle dnešního prohlášení budou nové vedení podporovat i mu pomáhat v budování kvalitního managementu a rozvoje fotbalu v Polsku.

O post nástupce Michala Listkiewicze v čele svazu svedou boj bývalí vynikající reprezentanti Zbigniew Boniek a Grzegorz Lato, současný generální sekretář Zdzislaw Krecina a Tomasz Jagodzinski.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.