Podle France Footballu vznikne v roce 2012 evropská Superliga

17. března 2009 13:37 - PAŘÍŽ

V Evropě by měla do roku 2012 vzniknout nová elitní fotbalová soutěž jako náhrada za Ligu mistrů a Pohár UEFA. V takzvané Superlize by podle magazínu France Football mělo hrát po čtyřech klubech z anglické, italské a španělské ligy, po třech z německé a francouzské a další přední evropské celky. K informacím časopisu se však nikdo nehlásí a kluby i UEFA myšlenky na novou ligu popírají.

S nápadem, který nahradil dřívější záměr vytvořit elitní soutěž pro vybrané evropské velkokluby, přišla údajně Asociace evropských klubů (ECA), jež zastupuje 137 předních celků. Ta se ale proti tomu ohradila. "Nikdy jsme neměli zájem o založení takové soutěže. Nikdy jsme o tom nediskutovali a nikdy to nebylo v naší agendě," uvedla v prohlášení ECA.

Soutěž měla být podle France Football rozdělena do tří divizí po 20 až 22 mužstvech, do kterých budou kluby rozděleny podle výsledků dosažených v Lize mistrů. Týmy ze Superligy by nadále startovaly i v domácích soutěžích, ale počet jejich zápasů by musel být snížen na minimum.

Podle agentury ANSA oživila nápad s elitní soutěží celosvětová ekonomická krize, protože Superliga by měla mít desetkrát vyšší výdělky než současná Liga mistrů. Zájem o ni už údajně projevily Manchester United, Real Madrid, Barcelona, Inter Milán, AC Milán, Porto a Lyon. Proti je například ředitel Bayernu Mnichov a šéf ECA Karl-Heinz Rummenigge.

Negativně se k nápadu staví také prezident UEFA Michel Platini. "Budeme naslouchat všem návrhům, jsme demokratická organizace. Kdyby ale záleželo na mně, vrátil bych se k systému starých evropských pohárů pouze s vyřazovacím systémem," prohlásil s tím, že UEFA se však nestaví jednoznačně proti zavedení Superligy. "Svět se mění a my musíme být opatrní," dodal.

Dnes UEFA vystoupila s kategorickým odmítnutím nové soutěže. "Pro nás je Superliga předem ztracený případ. Taková idea je proti filozofii našeho prezidenta," uvedl mluvčí UEFA William Gaillard.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.