Rubriky:

Ostatní

Blatter: Kontrolní orgány FIFA nejsou pod Infantinem nezávislé

20. srpna 2020 17:29 - Curych

Bývalý prezident Mezinárodní fotbalové federace Joseph Blatter kritizoval fakt, že etická komise FIFA uzavřela vyšetřování jeho nástupce Gianniho Infantina v kauze schůzek se švýcarským generálním prokurátorem Michaelem Lauberem bez vynesení trestu.

 

Jan Handrejch, Právo

"Ale už mě to nepřekvapuje. Kontrolní orgány FIFA nejsou pod Giannim Infantinem nezávislé," řekl čtyřiaosmdesátiletý Blatter agentuře SID.

FIFA ve středu uzavřela interní vyšetřování prezidenta Infantina kvůli nedostatku důkazů. Šéfa světového fotbalu začaly na konci července kvůli třem schůzkám s Lauberem vyšetřovat švýcarské úřady, které mají podezření na podněcování ke zneužití moci. Lauber totiž vedl vyšetřování více než dvaceti případů, v nichž byli činovníci FIFA podezřelí z korupce. Infantino ale jakékoliv provinění opakovaně odmítal.

Finálový turnaj fotbalové Ligy mistrů zůstane výjimkou

Etická komise pod vedením Maríe Claudie Rojasové se ale nezabývala jen Lauberovým případem. Prověřovala také "leteckou aféru", na kterou v květnu upozornil list Süddeutsche Zeitung. Infantino podle něj odůvodnil drahý zpáteční let soukromým letadlem ze Surinamu setkáním s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem. Setkání ale nebylo v plánu a ani se neuskutečnilo.

Komise FIFA ani v tomto případě Infantina nepotrestala, i když je podle Blattera jasné, že bývalý generální sekretář UEFA nemluvil pravdu. "Co ty Infantinovy lži o zpátečním letu ze Surinamu? Předstíral tehdy, že má ve Švýcarsku schůzku s prezidentem UEFA Čeferinem - akorát že ten o tom nic nevěděl a byl v Arménii," uvedl Blatter, jenž světovému fotbalu šéfoval v letech 1998-2015.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.