Rubriky:

Ostatní

Čech je podle statistiků třetím nejlepším brankářem roku 2010

4. ledna 2011 13:40 - WIESBADEN

Petr Čech byl v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolen třetím nejlepším brankářem roku 2010. Před gólmanem Chelsea skončil druhý Julio César z Interu Milán, jednoznačně zvítězil Iker Casillas z Realu Madrid, který pomohl Španělsku k titulu mistrů světa.

 

Radovan Stoklasa, Reuters

"Ocenění v mezinárodní anketě mě určitě těší. Přede mnou už skončili jen brankáři, kteří vyhráli dvě nejdůležitější soutěže roku - mistrovství světa a Ligu mistrů. Jsem rád, že jsem mezi touto společností dlouhodobě a držím si výkonnost, díky které mě oceňují i v těchto anketách," uvedl Čech v prohlášení.

Čech v uplynulém roce dovedl Chelsea k triumfu v anglické lize i Anglickém poháru. V Premier League udržel 17 čistých kont. IFFHS ho za to ocenila třetím místem, což je jeho nejlepší umístění od roku 2007, kdy byl druhý. Celkem se na pomyslné stupně vítězů v anketě dostal už pětkrát, v roce 2005 vyhrál.

Tentokrát se však musel znovu sklonit před devětadvacetiletým Casillasem, který získal prestižní ocenění potřetí za sebou. Výrazně mu pomohl především triumf Španělska na mistrovství světa, kde zářil zejména ve vyřazovací části a měl velký podíl na triumfu.

Buffon skončil až devátý 

Čtyřnásobný vítěz ankety Ital Gianluigi Buffon tentokrát skončil až devátý. Vinu na tom měl především fakt, že většinu roku vynechal kvůli zdravotním potížím.

Poprvé se mezi oceněné brankáře dostali dva Afričané. Nigerijec Vincent Enyeama z Hapoelu Tel Aviv byl jedenáctý a Ghaňan Richard Kingston z Blackpoolu dvanáctý.

Oba se mezi oceněné brankáře dostali především zásluhou své účasti na mistrovství světa. Naopak Čech je jedním z mála gólmanů v anketě, který na šampionátu nebyl. "Pro Petra i celou Českou republiku je to znovu velké ocenění. Mezi prvními sedmi je jediný, kdo nebyl na mistrovství světa v Africe. Je to důkaz jeho stálé výkonnosti," řekl Čechův manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest.

Nejlepší fotbalový brankář na klubové úrovni za rok 2010 podle ankety IFFHS:
1. Iker Casillas (Real Madrid/Šp.) 304 bodů, 2. Julio César (Inter Milán/Braz.) 124, 3. Petr Čech (Chelsea/ČR) 56, 4. Manuel Neuer (Schalke 04/Něm.) 53, 5. Maarten Stekelenburg (Ajax Amsterodam/Niz.) 48, 6. Víctor Valdés (FC Barcelona/Šp.)38, 7. Fernando Muslera (Lazio Řím/Urug.) 37, 8. Edwin van der Sar (Manchester United/Niz.) 32, 9. Gianluigi Buffon (Juventus/It.) 28, 10. Tim Howard (Everton/USA) 15.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.