Adieu, Diego! Maradona byl pohřben. Loučení se vyhrotilo, policie nasadila slzný plyn i střelbu

26. listopadu 2020 07:50 - Buenos Aires
(Aktualizováno: 27. listopadu 2020 01:27)

Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob má za sebou poslední cestu. Na hřbitově na předměstí Buenos Aires pohřbili ve čtvrtek večer místního času argentinského fotbalistu Diega Maradonu. Před pohřbem se s ním rozloučily desítky tisíc fanoušků, informovala agentura AFP. Maradona zemřel ve středu v 60 letech na infarkt.

Video již není dostupné

sntv

Maradonu pohřbili ve čtvrtek zhruba ve 20:00 místního času (kolem půlnoci SEČ) při soukromé ceremonii na hřbitově Jardín Bella Vista na předměstí argentinského hlavního města. Vlastního uložení těla do hrobu se zúčastnil jen úzký okruh rodiny a přátel. Maradona spočinul v místě, kde jsou pohřbeni i jeho rodiče Dalma a Diego.

Desítky tisíc lidí měly ve čtvrtek možnost se s mistrem světa a argentinským národním hrdinou naposledy rozloučit v prezidentském paláci. Tisíce fanoušků lemovaly také cestu, po které auto s jeho rakví pokrytou argentinskou vlajkou jelo na hřbitov v severovýchodní části Buenos Aires.

Záznam: Procesí s tělem Diega Maradony míří na hřbitov

AP

Prezident Alberto Fernández bezprostředně po Maradonově úmrtí vyhlásil třídenní státní smutek a uvedl, že bývalý fotbalista bude mít státní pohřeb. Na přání rodiny byla ale ceremonie nakonec soukromá.

Blízcí příbuzní a přátelé Diega Maradony pohřbívají fotbalovou legendu na hřbitově Jardin de Bellavista v Buenos Aires.

Rodrigo Abd, ČTK/AP

Podle argentinského listu Clarín se vlastního uložení těla do hrobu na hřbitově Jardín Bella Vista zúčastnil jen úzký okruh rodiny a přátel. Maradona spočinul v místě, kde jsou pohřbeni i jeho rodiče Dalma a Diego.

Veřejné rozloučení mělo původně skončit v 16:00 místního času (20:00 SEČ), argentinská vláda se ho ale rozhodla prodloužit poté, co s blížícím se uzavřením začaly vznikat potyčky mezi fanoušky v mnohasetmetrové frontě a policií. Vzdát hold fotbalistovi nakonec obdivovatelé mohli o tři hodiny déle, tedy do 23:00 SEČ.

Video již není dostupné

Dav se střetl s policií při rozlučce s Diegem Maradonou

AP

Krátce před tímto termínem byl prezidentský palác pro fanoušky definitivně uzavřen, což se neobešlo bez výtržností. Policie ke zvládnutí vyhrocené situace použila slzný plyn, podle médií došlo i na střelbu gumovými projektily.

Na hřbitov poté procesí zamířilo cestou kolem čekajících fanoušků, aby se mohli rozloučit i ti, na které se nedostala řada. Kolonu, kterou doprovázela policie, následovalo po místní dálnici i množství dalších troubících automobilů a motocyklů. Areál hřbitova pak policisté uzavřeli.

Poslední chvíle legendárního Maradony: Volal sestru, ta přišla pozdě

Do budovy zvané Casa Rosada byla rakev s Maradonovými ostatky převezena v sanitce s ochrankou už ve středu v noci. V té době už na ni před palácem čekaly stovky lidí, a než se brány v 6:00 místního času otevřely pro veřejnost, rozšířil se dav na několik desítek tisíc.

Lidé následně začali po bezpečnostní kontrole proudit dovnitř, aby se poklonili slavnému fotbalistovi, ležícímu v uzavřené rakvi zahalené do argentinské vlajky. Proti první vlně náporu fanoušků policie podle agentury AP zasáhla slzným plynem. Někteří z lidí se s Maradonou loučili pláčem, jiní se slovy díků či fotbalovým skandováním. Mnozí z nich také hodili k rakvi přes bezpečnostní zábranu reprezentační dres s Maradonovým číslem 10.

Davy lidí se rozloučily s Diegem Maradonou

AP

Úřady očekávaly, že poslední poctu přijde dát jedné z nejslavnějších postav argentinské historie až milion lidí.

Už před středeční půlnocí dorazily do prezidentského paláce Maradonova bývalá manželka Claudia Villafaňeová a jejich dvě dcery Dalma a Gianinna. Později přišla i další bývalá manželka Verónica Ojedaová se synem Dieguitem Fernandem. Dostavila se i jeho dcera Jana, kterou Maradona uznal za vlastní teprve před několika lety.

Po nich se s geniálním hráčem, ale kontroverzní osobností plnou skandálů přišli rozloučit šéf Argentinské fotbalové asociace Claudio Tapia a současní i bývalí argentinští fotbalisté, mezi nimi Maradonovi spoluhráči z vítězného mistrovství světa v Mexiku 1986.

Prezident Alberto Fernández bezprostředně po Maradonově úmrtí vyhlásil třídenní státní smutek a uvedl, že bývalý fotbalista bude mít státní pohřeb. Na přání rodiny byla ale ceremonie nakonec soukromá.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: