Berbr je silný hráč, proto jdu s ním, říká kandidát na předsedu FAČR Rajchl

15. září 2011 11:00 - PRAHA

Jeho vítězství v pátečních volbách nového šéfa Fotbalové asociace ČR je prý jisté. Má za zády šedou eminenci českého fotbalu Romana Berbra. „Berbr je silný hráč, proto jsem se s ním spojil a jdu do voleb s jeho podporou,“ přiznal advokát Jindřich Rajchl (34), který má funkcionářské zkušenosti z Blšan a Dukly. Byl také pravou rukou Ivana Haška jako místopředseda za Čechy.

 

Petr Horník, Právo

Rajchl za Haška řídil sekretariát svazu. Jako manažer i advokát je velmi schopný. Ne nadarmo si ho vybral pro svoji obhajobu i bývalý předseda ČMFS František Chvalovský. Stojí také za návratem Dukly do nejvyšší soutěže, protože umí sehnat silné partnery. Na druhou stranu je mu vytýkáno provázání s bývalým vedením Sazky a příliš těsné mimofotbalové kontakty s šéfkou Odvolací a revizní komise Markétou Haindlovou, s níž je v několika firmách. To ale stanovy nezakazují.

Nic nesplácí...

Démonizaci západočeského fotbalového šéfa, který ale tahá za nitky od ČFL po divize, Rajchl odmítá... „Nevidím rozdíl mezi Berbrem a Peltou, každý za sebou má z minulosti nějakou kaňku, ale ani jednomu nebylo nic dokázáno. Roman Berbr je velmi schopný a má za sebou kus práce. Má českému fotbalu co dát. Představa, že některý z kandidátů nestojí o jeho podporu, je mylná. Máte-li možnost se spojit s tak silným hráčem, využijete ji a požádáte ho o podporu. To jsem nikdy netajil. Nemám s Berbrem problém. Za dva roky jsem neudělal jediné rozhodnutí, které by mu šlo na ruku. Naopak jsem šel proti jeho zájmům například v případě odvolání předsedy české disciplinárky,“ řekl Rajchl pro Právo a Sport.cz.

Odvolání komise rozhodčích v rozběhnuté sezóně je nestandardním krokem, který rozlítil i většinu klubů, včetně pražských S. Mělo jít o porušení stanov a vstřícný krok k Berbrovi za jím získané hlasy. „Co se týká porušení stanov, pak před tři čtvrtě rokem jsme řešili podobný problém při odvolávání předsedy české disciplinárky. Probírali jsme to s legislativním oddělením asociace i odvolací a revizní komisí. Tři právníci jsme se shodli, že to je v souladu se stanovami. V případě komise rozhodčích byl postup stejný,“ tvrdí.

Vstřícnost k Berbrovi pak ostře odmítá... „A co bych tím získal? Odvolání Macely nebylo předvolebním krokem. Dagmar Damková řekla, že mne podpoří a já s ní chci spolupracovat. Neslyšel jsem jedinou námitku proti Damkové. Je logické, že ji chceme využít i pro náš fotbal, včetně jejích vazeb na UEFA a bohatých zkušeností. To by udělal asi každý předseda. Nevyužít ji, by byl hřích. Není tu nikdo lepší. Situaci zpolitizovali ti, kteří tak křičí. Já rozhodnutí dělím jen na dobrá a špatná. A tohle bylo správné. Kdybychom to udělali po volbách, tak by to byla zase splátka za hlasy od Romana Berbra. To si nevyberete. Když chcete něco kritizovat, vždycky si něco najdete. To samé lze říct o doplňku jednacího řádu, aby byla možná zastupitelnost za statutární zástupce klubů.“

Morava zaspala

Problém s Moravou, kvůli tomu, že by nemohla hlasovat v případném třetím kole, protože oba kandidáti jsou z české komory, také odmítá. „Pokud by na třetí kolo došlo, Pelta i já odstoupíme. A pokud jsou podle někoho v tomto ohledu stanovy špatné, tak každý měl půl roku možnost si je pročíst a vznést námitky nebo navrhnout jiné znění. Nestalo se tak, protože je zřejmě ani nečetli. Kdyby byli oba kandidáti z Moravy, byla by podle stanov ve třetím kole mimo hru české komora. Nikdo Moravě nebránil, aby si postavila svého kandidáta. Jenže tam teď panuje velká nejednotnost,“ zdůraznil Rajchl.

Moravané ho údajně na předvolebních jednáních tlačili, aby se před volbami vzdal funkce místopředsedy za Čechy. „V rámci volebního řádu jde o malý problém, jestli máte na krátký okamžik dva mandáty, jestli je to v rozporu se stanovami, nebo ne. Tohle už tu bylo. Například Dušan Svoboda, který byl zvolen místopředsedou za ligu a vzápětí rezignoval na pozici ve výkonném výboru. Jde jen o úpravu ve volebním řádu, kterou jsme už provedli. Zvolením do nové funkce předchozí mandát zaniká,“ dodal.

„Nechci jít ale účelovou cestou, že bych byl zvolen jen hlasy z Čech. Předseda musí být zvolen oběma komorami. Bez podpory Moravy bych tu funkci nechtěl zastávat. Chci být předsedou Čech a Moravy i proto, že hodlám kandidovat za rok a půl na řádné valné hromadě, abychom mohli pokračovat kontinuálně v nastoupené cestě, protože v tomto krátkém období se vše stihnout nedá,“ vyslal vzkaz na Moravu.

Chce do orgánů UEFA

V tom, co by chtěl jako šéf přinést českému fotbalu, má jasno. „Je toho velká spousta. V první řadě se snažím navázat na to, co jsme rozjeli před dvěma roky s Ivanem Haškem. Přestože se všechno nepovedlo, mýlit se je lidské, ale ten směr je správný a v něm bychom měli pokračovat. Mohu nabídnout manažerské řízení. Nejsem individualista, dokáži pracovat v týmu a řídit ho. Některé věci se musí zefektivnit v rámci řízení svazu a činnosti výkonného výboru. Každý jeho člen by měl mít jasné kompetence a odpovědnost za úsek, který bude mít na starosti. To bohužel zatím nefunguje, takže efektivita výkonného výboru není tak výrazná,“ konstatoval.

„Za důležité považuji posílení pozice FAČR v rámci struktur FIFA a UEFA. Předseda FAČR by měl kandidovat na funkci člena výkonného výboru UEFA. To je jeho povinnost, i když je složité se tam dostat. Ale někde se začít musí a já bych se o to pokusil. Naše asociace má zastoupení v pěti komisích, z toho ve dvou klíčových. Mám na mysli Dagmar Damkovou v komisi rozhodčích a generálního sekretáře asociace Rudolfa Řepku v disciplinární. Česko podle mne musí znovu usilovat o pořádání mistrovství Evropy do 21 let i další vrcholné mládežnické šampionáty a samozřejmě také o granty FIFA a UEFA. Náš fotbal potřebuje nový impulz i finanční prostředky z těchto organizací,“ zdůraznil Rajchl.

Peníze sehnat umí

„Samozřejmě pro zajištění finanční stability asociace a fotbalu jako takového jsou rozhodující domácí zdroje. Musíme na tom pracovat koncepčně a nespoléhat na jednorázové dary. Nemůžeme stavět jen na osobních vazbách a pomoci přátel. Za dva roky jsme ale udělali velký kus práce. Představa, že budeme sedět se založenýma rukama a čekat, až nám někdo něco dá, je scestná. Všechno si musíme odpracovat,“ konstatoval s tím, že on jako předseda nebude slibovat konkrétní částky, protože rozhodující jsou fakta a čísla.

„Do amatérského fotbalu se podařilo přinést deset miliónů korun. Na okresy a kraje přišlo místo 34 miliónů 100. Z televizních práv doma máme místo 43 už 108 miliónů. Za práva do zahraničí jsme místo půl miliónu euro získali pětinásobek, což je nejvyšší číslo z celé Evropy. Slova mohou lhát, fakta nikoliv. Ne všechno se nám povedlo, ale jestli jsme byli v něčem úspěšní, pak v získávání peněz pro fotbal a v tom chci pokračovat. Nový předseda musí přesně vědět, co chce získat při jednáních s veřejným sektorem, ale i co se týká nového loterijního zákona. Z něj může přijít pro celý český sport, a tudíž i do fotbalu opravdu hodně peněz,“ vypočítal Jindřich Rajchl.

Dukly se nevzdá

Podle Jindřicha Rajchl českému fotbalu nejvíc chybí vzájemný respekt. „A to jak vůči lidem, tak i orgánům, které v něm rozhodují. Nejjednodušší je říct, že s něčím nesouhlasím a vyvolat rozbroje. Jenže to je špatně. Za více než dva roky ve funkci místopředsedy jsem nesouhlasil s mnoha rozhodnutími, ale nikdy jsem je veřejně nekritizoval. Respektoval jsem je, protože komise, které tak rozhodly, byly zvoleny či jmenovány, dostaly důvěru a odpovědnost. Místo abychom spolupracovali, pomlouváme se, napadáme. Pokud se k sobě nebudeme chovat s respektem a úctou, budeme dál škodit sami sobě a fotbalu,“ zdůraznil Rajchl.

Podle Rajchla není čas na to, aby byl odvolán kouč reprezentace Michal Bílek. „Dívám se na situaci ze dvou pohledů. Musíme si uvědomit, že procházíme výraznou generační výměnou. Nahradit Nedvěda, Kollera, Poborského, Šmicra - to není momentálně v silách českého fotbalu. Z toho plyne, že je musíme hledat, vychovávat, postupně zapracovávat mladé talentované hráče,“ zopakoval známou skutečnost.

„Z krátkodobého pohledu je třeba se soustředit na postup do baráže a pokusit se dostat z ní na EURO. Máme to ve svých rukou a upřímně řečeno, druhé místo za Španěly je dobré. Na to, abychom byli před nimi, nemáme. Musíme vytvořit podmínky pro úspěšné dotažení kvalifikace, což znamená i stabilizovat realizační tým včetně trenéra. Ve výkonném výboru musí být někdo, kdo ji bude mít na starosti. Nyní to je Karel Poborský,“ dodal

Odchod z vedení dozorčí rady Dukly odmítá. „Nevidím důvod. Nebudu dělat alibistická gesta, že den ze dne skončím v klubu. Jsem na Duklu hrdý. Střet zájmů v tom nevidím, naopak Dukla by to měla o to složitější. Její zájmy bych určitě nehájil, spíš bych na ni byl přísnější,“ zdůraznil kandidát na předsedu FAČR Jindřich Rajchl.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.