Fotbaloví rozhodčí kritizují pamětní olympijskou minci s ofsajdem

11. ledna 2012 17:27 - LONDÝN

Pamětní mince k příležitosti letních olympijských her v Londýně, na kterých je zobrazen hráč v ofsajdu, se staly terčem kritiky fotbalových rozhodčích. Podle sudích je na nich pravidlo vysvětleno špatně a navíc je použit i jeho zastaralý výklad.

 

internet

Na padesátipencové minci je vyobrazen fotbalista, který může přihrát dvěma spoluhráčům, z nichž jeden je v ofsajdu. "Bohužel jde o zastaralý výklad," citoval deník Guardian Mala Daviese z anglické asociace rozhodčích. "Je dobře, že se snaží vysvětlit pravidlo širšímu publiku a navíc mince vypadají pěkně, ale bohužel tím lidi jen víc zmatou," dodal.

Pravidlo o ofsajdu doznalo významných změn v roce 1995, kdy bylo rozhodnuto, že "samotné postavení v ofsajdu není prohřešek proti pravidlům". Hra se má přerušit pouze ve chvíli, kdy se fotbalista v ofsajdu zapojí do hry a právě to mince podle kritiků ukazuje špatně.

Autor vítězného designu Neil Wolfson, jehož nápad vyhrál v konkurenci 30 tisíc návrhů, se kritice brání. "Nikde na minci není napsáno, že hráč v ofsajdu porušuje pravidla," uvedl. "Navíc na minci je omezený prostor, takže bylo nemožné zachytit nejmenší detaily pravidla o ofsajdu," dodal.

ČTK

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.