Proč fotbal odmítl peníze nabízené Spartou a Slavií? A proč neodvalí z cesty balvan zvaný Damková?

5. října 2021 18:46 - Praha

Rošického stadion a peripetie i finanční závazky s ním po dlouhá léta spojené zůstávají pro nové vedení českého fotbalu ožehavým problémem. „Teď už jsme ale konečně vyřešili závazky, které měl fotbal k České unii sportu a atletickému svazu. Finanční sankce, ani případné právní komplikace už nehrozí,“ přiznal s úlevou první muž českého fotbalu Petr Fousek, že první balvan odvalil on a jeho lidé z cesty.

 

Petr Janiš, Právo

Jsou na ní ale samozřejmě balvany další. Momentálně nejzapeklitější představuje finanční vyrovnání s oběma zmíněnými organizacemi. Pomoc formou překlenovacího úvěru nabídla Sparta, s nabídkou přispěchala i Slavia, na Strahov přišlo i šest dalších nabídek vesměs z bankovních domů.

Šedesáti miliony korun, což je čistý zisk po vyúčtování příjmů ze startu české reprezentace na EURO 2020 (441 milionů) a následných výdajů (381 milionů), disponuje vedení fotbalu samozřejmě také. „Tyto peníze ale použijeme na financování mládežnických reprezentací," nemíní Fousek sahat na miliony vydělané první reprezentační garniturou na mistrovství Evropy.

Předseda FAČR Petr Fousek (vpravo) s předsedou UEFA Aleksanderem Čeferinem v Římě ve Ville Manini.

FAČR

Závazky k Unii sportu a atletům hodlá uhradit překlenovacím úvěrem z bankovního sektoru. „Je dobře, když děti nabídnou pomoc matce, která je v nelehké situaci," reagoval na ruku podávanou oběma pražskými kluby. „Zaregistroval jsem, že naše reakce na nabídku Sparty byla chladná. Nebylo a není to o chladu, ale o racionálním rozhodování. O tom, že fotbalová asociace by měla zůstat neutrální," vysvětloval postoj vedení fotbalu a preferenci nabídek bankovních domů.

Čupr: Nabídka Sparty na výstavbu Národního stadionu je pro FAČR nejvýhodnější

Na příštím zasedání generality českého fotbalu počátkem listopadu by o nich mělo být rozhodnuto a vybrána ta nejvýhodnější.

„Teprve až dokončíme první fázi, můžeme se zabývat druhou, tedy Národním stadionem. Bez toho, abychom se ocitli a rozhodovali ve spěchu či pod nějakým tlakem. Jedině tak můžeme najít nejlepší možné řešení," pravil předseda FAČR Petr Fousek po úterním zasedání výkonného výboru.

Praha má v boji o pořádání finále Konferenční ligy v roce 2023 pět protikandidátů

Na něm narazil i na balvan, který neodvalí z cesty ani on, ani nové vedení fotbalu. Členství Dagmar Damkové, manželky bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra, v komisi rozhodčích UEFA zahrnující cyklus let 2019 až 2023 je totiž výlučně v kompetenci vedení evropského fotbalu.

„My tudíž mohli pouze požádat, aby paní Damková nebyla zahrnuta do kvóty českého zastoupení v UEFA," potvrdil Fousek s tím, že ve FAČR nemá Damková žádnou funkci a že tudíž vedení českého fotbalu o ní nemůže rozhodovat.

Roman Berbr a Dagmar Damková.

Vlastimil Vacek, Právo

Oficiálními vyslanci na diplomatické polici figurujícími v komisích UEFA tak jsou momentálně Fousek (komise národních asociací UEFA), Valtr (národní mužstva), Procházka (legislativa), Mestek (komise mládeže), Řepka (disciplinární komise), Vrba (mediální komise) a Sionko (komise fotbalu).

O finále Konferenční ligy se zajímá šest zemí
Hned pět protikandidátů má v avizované snaze pořádat finále Konferenční ligy v roce 2023 český fotbal. Stejnou myšlenku totiž pojalo i Slovensko, Severní Irsko, Kypr, Řecko a Izrael.
„Máme výhodu, že jsme úspěšně pořádali finále Superpoháru v roce 2013 a malé EURO 2015," myslí si generální sekretář FAČR Michal Valtr, že výborné zkušenosti evropské generality by mohly převážit nad handicap, že v České republice není pro finále třetí evropské klubové soutěže k dispozici odpovídající stadion. Ten by měl mít kapacitu kolem 30 tisíc diváků, což nesplňuje ani pražský Eden. S tím se počítá v případě udělené výjimky a úspěšné kandidatury jako s místem, kde by se finále hrálo.
„Naší výhodou je ovšem i to, že Praha má co nabídnout. A i tradiční pohostinnost mluví v nás prospěch," doufá předseda FAČR Petr Fousek, že český fotbal s kandidaturou uspěje.
Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.