Španělsko - Itálie 1:0Brazílie díky hattricku Neymara rozstřílela JAR. Španělsko porazilo Itálii, Nizozemci prohráli

Johannesburg

Souboj hostitelů letošního a minulého fotbalového mistrovství světa vyzněl jasně pro Brazílii, která v přípravném utkání deklasovala Jihoafrickou republiku 5:0. Hattrickem se v Johannesburgu blýskl útočník Barcelony Neymar. Úvodní soupeř českého týmu v kvalifikaci o postup na Euro 2016 Nizozemsko prohrálo ve Francii 0:2. Ve středečním šlágru porazilo Španělsko Itálii 1:0.

Brazilský útočník Neymar slaví jednu ze svých tří vstřelených branek v přátelském utkání proti Jihoafrické republice.

Favorizovanou Brazílii poslal do vedení už v desáté minutě záložník Oscar z Chelsea. Pět minut před pauzou zvýšil Neymar, jenž přidal druhý gól těsně po přestávce a hattrick zkompletoval v poslední minutě.

Dvaadvacetiletý forvard si vylepšil reprezentační bilanci na 30 branek v 47 zápasech. Před Neymarem se ještě poprvé trefil za "Kanárky" středopolař Fernandinho z Manchesteru City.

Turci porazili Švédy

Francii se proti Nizozemsku povedl v Paříži především první poločas. V něm skórovali Benzema a premiérově v národním týmu Matuidi, jenž navíc asistoval i u první branky. "Oranjes" bez zraněného záložníka Robbena odpověď nenašli a Francouzům podlehli poprvé od roku 1997.

Turecko, další soupeř českého týmu v kvalifikaci, zdolalo v Ankaře Švédsko 2:1. Domácím zařídil vedení už ve druhé minutě Erding. Na jeho trefu sice odpověděl v 54. minutě Toivonen, jenž do druhého poločasu nahradil kapitána Ibrahimovice, ale krátce poté rozhodl o triumfu Turků Adin.

Zbývající čeští protivníci z kvalifikační skupiny naopak vyhrát nedokázali. Island prohrál 1:3 v Cardiffu s domácím Walesem, Kazachstán remizoval v Antalyi 1:1 s Litvou a Lotyšsko podlehlo Makedonii ve Skopji 1:2.

Držitel Zlatého míče za loňský rok Cristiano Ronaldo pomohl Portugalsku dvěma zásahy k výhře 5:1 nad Kamerunem a osamostatnil se v čele tabulky střelců své země. Útočník Realu Madrid si v Leirii vylepšil bilanci na 49 reprezentačních gólů a o dvě trefy překonal bývalého portugalského útočníka Pauletu.

Španělsko v repríze finále posledního Eura porazilo Itálii 1:0. Šlágr v Madridu rozhodl ve prospěch úřadujících světových a evropských šampiónů v 63. minutě útočník Pedro. Hosté se tak nepomstili za debakl 0:4 z roku 2012.

Messi se v Rumunsku neprosadil

Argentinská hvězda Messi na rozdíl od svého barcelonského spoluhráče Neymara vyšel střelecky naprázdno a s jihoamerickým výběrem uhrál v Rumunsku bezbrankovou remízu. Messi kvůli předchozímu zranění oblékl v Bukurešti reprezentační dres poprvé od září.

Jeden z favoritů brazilského MS Německo zvítězilo ve Stuttgartu 1:0 nad Chile díky gólu Götzeho z 16. minuty. Anglii zachránil stejnou výhru nad Dánskem na londýnském stadiónu Wembley až osm minut před koncem Sturridge. Útočník Liverpoolu dal dvanáct branek za posledních dvanáct duelů za klub a reprezentaci.

Ukrajina porazila v Larnace USA 2:0 díky brankám Jarmolenka a Děviče. Přípravné utkání se mělo původně hrát v Charkově, ale kvůli nestabilní politické situaci v zemi bylo přesunuto na Kypr.

Přípravné zápasy účastníků fotbalového MS:
Tokio: Japonsko - Nový Zéland 4:2 (4:1)
Branky: 4. a 17. Okazaki, 8. Kagawa z pen., 11. Morišige - 39. a 80. Wood.
Krasnodar: Rusko - Arménie 2:0 (2:0)
Branky: 21. Kokorin, 44. Kombarov z pen.
Teherán: Írán - Guinea 1:2 (0:2)
Branky: 55. Ghúčannejhád - 34. Constant, 37. Traoré.
Johannesburg: JAR - Brazílie 0:5 (0:2)
Branka: 40., 46. a 90. Neymar, 10. Oscar, 79. Fernandinho.
Blida: Alžírsko - Slovinsko 2:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Súdání, 56. Taider.
Podgorica: Černá Hora - Ghana 1:0 (1:0)
Branka: 1. Damjanovič z pen.
Pireus: Řecko - Korea 0:2 (0:1)
Branky: 18. Pak Ču-jung, 55. Son Hung-min.
Innsbruck: Bosna a Hercegovina - Egypt 0:2 (0:0)
Branky: 52. Gedo, 64. Salah.
Barcelona: Kolumbie - Tunisko 1:1 (1:1)
Branky: 20. James Rodríguez z pen. - 35. Chazri. ČK: 81. Perea (Kolumbie).
Larnaka: Ukrajina - USA 2:0 (1:0)
Branky: 12. Jarmolenko, 68. Děvič.
Bukurešť: Rumunsko - Argentina 0:0
St. Gallen: Švýcarsko - Chorvatsko 2:2 (2:1)
Branky: 33. a 41. Drmic - 39. a 54. Olič.
Klagenfurt: Rakousko - Uruguay 1:1 (1:0)
Branky: 14. Janko - 66. Stuani.
Brusel: Belgie - Pobřeží slonoviny 2:2 (1:0)
Branky: 17. Fellaini, 51. Nainggolan - 74. Drogba, 90.+2 Gradel.
Londýn: Austrálie - Ekvádor 3:4 (3:0)
Branky: 8. a 32. Cahill, 15. Jedinak - 57. Martínez, 61. Castillo z pen., 77. E. Valencia, 90.+2 Méndez. ČK: 58. Langerak (Austrálie).
Leiria: Portugalsko - Kamerun 5:1 (1:1)
Branky: 21. a 83. C. Ronaldo, 66. Meireles, 67. Coentrao, 77. Edinho - 43. Aboubakar
Madrid: Španělsko - Itálie 1:0 (0:0)
Branka: 63. Pedro.