Živě

Lidé ho neberou vážně. Blatter by podle šéfa nizozemského svazu neměl znovu kandidovat

10. června 2014 20:33 - Sao Paulo

Už bylo dost skandálů a kontroverzních rozhodnutí. Švýcar Sepp Blatter by měl přijmout odpovědnost za poškozenou reputaci fotbalu a neměl by se už ucházet o funkci prezidenta FIFA. Tvrdí to šéf Nizozemské fotbalové asociace Michael van Praag. Očekává se, že osmasedmdesátiletý Blatter v nejbližší době oficiálně potvrdí, že bude kandidovat i na páté funkční období.

 

Paulo Whitaker, Reuters

"Image FIFA byla poničena vším, co se za poslední léta stalo. Je pouze málo lidí, kteří ještě berou FIFA vážně, a ať už se na to díváte z jakékoli strany, nakonec je za to zodpovědný Blatter," řekl Van Praag listu Volkskrant ze Sao Paula, kde se tento týden účastní kongresu FIFA.

Mezinárodní fotbalová federace čelila v minulých letech několika skandálům. Nejvíce se v poslední době mluví o údajné korupci při volbě pořadatele mistrovství světa 2022, kterým se stal Katar.

Van Praag společně se svým anglickým kolegou Gregem Dykem řekli Blatterovi své výhrady i na jeho úterním setkání se zástupci 54 evropských zemí. Schůzku, která se v předvečer zahájení kongresu odehrála ve velmi napjaté atmosféře, označil jeden nejmenovaný delegát pro agenturu Reuters za "grilování".

"Řekl jsem mu, 'Mám vás rád, tohle není nic osobního. Ale nyní říkáte, že vybrat Katar byla chyba. Neviníte však sebe, ale svůj výkonný výbor. Včera jste povídal něco o tom, že kritika Kataru je rasistická, a lidé už vás neberou vážně. A to není dobré pro FIFA ani pro fotbal'," zopakoval pro novináře svá slova Van Praag.

Blatter má podporu...

Na rozdíl od evropské fotbalové unie vyslovily všechny ostatní kontinentální federace v minulých dnech Blatterovi podporu. Prezidentská volba je až příští rok a Van Praag očekává, že se členské země UEFA v Sao Paulu dohodnou na jednotném postupu. "Pro Evropu by bylo dobré, aby se na to dobře připravila a ujasnila si, koho bude volit," řekl šéf nizozemského fotbalu.

Zatím UEFA svého kandidáta nemá. Šéf evropského fotbalu Michel Platini, jenž je už několik let vnímán jako přirozený Blatterův nástupce, se má definitivně rozhodnout v září.

Blatter sice v roce 2011 uvedl, že současný čtyřletý mandát bude jeho poslední, nicméně posléze svůj názor přehodnotil. Pokud by byl příští rok znovu zvolen, měl by být ve funkci až do roku 2019, kdy mu bude 83 let.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.