Rubriky:

Ostatní

Živě

Evropa by chtěla víc míst na MS, ale zatím nemá šanci. Formát kvalifikace se nemění

23. března 2015 13:39 - Vídeň

Formát evropské části kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství světa v roce 2018 bude stejný jako pro loňský šampionát v Brazílii. Z Evropy na závěrečný turnaj postoupí 13 celků, tedy vítězové devíti základních skupin a čtyři mužstva z baráže mezi osmi nejlepšími týmy z druhých míst. Čtrnáctým týmem z Evropy na turnaji bude pořadatelské Rusko. Formát dnes schválil výkonný výbor UEFA.

 

Vlastimil Vacek, Právo

UEFA se však domnívá, že by si 14 účastníků na MS zasloužila dlouhodobě. "Bylo by to objektivní a férové, především s ohledem na to, že poslední tři šampionáty vyhrál tým z Evropy," řekl generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

O definitivním rozložení počtu míst na MS pro jednotlivé kontinenty bude rozhodovat výkonný výbor FIFA 30. května. Prezident FIFA Sepp Blatter však už v minulosti naznačil, že spíše Evropě jedno místo ubere ve prospěch Jižní Ameriky či Afriky, než by starému kontinentu přidal.

Do kvalifikace se v Evropě zapojí 52 celků, jelikož Gibraltar ještě nebyl přijat FIFA. Pokud by však uspěl při květnovém odvolání u arbitráže CAS, mohl by být 25. července přidán do osudí při kvalifikačním losu v Petrohradu. Momentálně by se tam rozlosovalo sedm šestičlenných skupin a dvě pětičlenné.

UEFA v pondělí rovněž schválila nový systém vyplácení odměň z evropských pohárů. "Každou sezónu v příštích třech letech bude k dispozici 2,24 miliardy eur (asi 61,3 miliardy korun). Z toho 1,25 miliardy půjde do Ligy mistrů, 380 miliónů do Evropské ligy. Zbytek půjde na balíček solidarity a na provozní náklady," uvedl Infantino. Jde především o peníze od sponzorů a za prodej televizních práv. Za minulou sezónu si kluby v Lize mistrů rozdělily 904 miliónů eur.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.