Živě

Slovenský unikát! Parní mašinka supí u čáry, hráči klidně kopou dál

16. října 2015 14:49 - Čierny Balog

Na co dýmovnice. Slovenský klub Tatran Čierny Balog má pyroefekty na fotbalovém stadiónu zařízené i bez nich. Stačí, když projede vlak tažený parní lokomotivou po úzkorozchodné trati, která vede mezi tribunou a hřištěm!

V Evropě jsou z videa, které zachycuje slovenskou fotbalově-železniční pozoruhodnost, snad víc na větvi než z postupu našich sousedů na ME. Tohle se opravdu hned tak nevidí...

Čierny Balog, obec ve Slovenském rudohoří kousek od Brezna, je známá fanouškům drážních kuriozit a tahle se výrazně promítá i do místního fotbalu.

Lesní Čiernohronská železnice je sama o sobě mimořádný unikát, dokonce národní kulturní památka. Proběhl o ni velký boj. V 80. letech byl její provoz ukončen. Vše, co s ním bylo spojeno, bylo určeno do šrotu. Brigádníci však s nadšením bojovali o obnovení alespoň části úzkokolejky. Úspěšně. A do budoucna možná bude jezdit i do nedalekého Osrblí, kde je známý biatlonový areál, když už má být řeč o sportu.

Zážitek pro fotbalové fanoušky

Mimořádnost ale nabízí už teď pro fotbalisty Čierneho Balogu. Diváci na tribuně přikryté jen větvemi stromů mají ve chvíli průjezdu soupravy jedinečný zážitek.

Hráče už to ale nijak z míry nevyvede. Vlak neberou na vědomí a pokračují v akci. Nesvůj z rachotícího kolosu za zády by mohl být snad jen asistent rozhodčího.

Jednu větší chybu to ale přece jen má. Parovláček nejezdí zase až tak často, pravidelný jízdní řád úzkokolejky existuje jen pro prázdninový čas, jinak turisté mohou spoléhat pouze na mimořádné jízdy. Na kouřové efekty se tedy nedá spoléhat.

Ale i tak je to jedinečné. Ve světě něco podobného k vidění asi nikde nebude. I když... V Dublinu mají vlakovou zastávku přímo v útrobách tribuny supermoderního Aviva Stadium. Diváky souprava vyplivne přímo u pokladen. Ale kouzlo parní železnice je přece jen jedinečné!

vap, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.