Zrodil se nový gigant? Newcastle už je v rukou bohatých Saúdů

7. října 2021 18:33 - Londýn/Praha
(Aktualizováno: 7. října 2021 19:16)

Komplikovaný obchod se táhl více než rok. Teď už je ale hotovo, kritizovanou akvizici nakonec nic nezastavilo. Fotbalový klub Newcastle už patří saúdskoarabskému konsorciu vedenému korunním princem Mohamedem bin Salmánem. Proti obchodu se v minulosti stavěli vlastníci televizních práv i některé lidskoprávní organizace.

 

Twitter

Newcastle tak má nejbohatšího majitele ze všech fotbalových klubů světa. Saúdskoarabské konsorcium mělo za „Straky“ dosavadnímu majiteli Mikeu Ashleymu zaplatit 300 milionů liber (téměř 9 miliard korun).

V minulosti se proti obchodu stavěli vlastníci vysílacích práv na Premier League z Kataru, společnost beIN Sports, i lidskoprávní organizace jako Amnesty International a další. Právě pirátské vysílání provozované ze Saúdské Arábie mělo být jednou z posledních překážek k úspěšnému uzavření obchodu. Podle ostrovních médií má být problém v následujících dnech definitivně vyřešen.

Korunní princ Muhammad bin Salmán.

Smlouvy jsou podepsány, Newcastle přešel do rukou nejbohatších majitelů ve světě fotbalu. Konsorcium totiž disponuje jměním ve výši 320 miliard liber, což je přibližně padesátkrát více, než jakými financemi disponuje majitel PSG, organizace Qatar Sports Investments.

Obchod už jednou zelenou dostal. I loni v létě se proti prodeji zvedla vlna odporu z několika stran a vše se zkomplikovalo. Tentokrát už ale vše klaplo.

Saúdskoarabská strana musela mimo jiné vedení Premier League předložit důkazy, že Saúdská Arábie jako stát nebude mít na chod klubu žádný vliv, k čemuž údajně definitivně došlo.

pb, Sport.cz

Časová osa: Premier League 2021/22

Filtr článků - Anglie


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..