Další porážka: Zoufalí Češi nestačili na Japonsko

Zoufalý středeční výkon české fotbalové reprezentace v přípravě s Japonci přinesl první domácí prohru pod trenérem Brücknerem. Naposledy viděla Letná porážku českého týmu v baráži s Belgií v roce 2001. Japonci byli důraznější, obětavější, rychlejší a nakonec i se štěstím ubránili vítězství 1:0. Středa by měla být varováním. EURO se blíží...

Čeští reprezentanti nastoupili k prvnímu letošnímu domácímu zápasu v nových dresech, připravených pro EURO a poprvé pod trenérem Brücknerem jen na tři obránce. Na trávník vyběhli i nedávní marodi Rosický a Šmicer. Před úvodním hvizdem celý stadión zatleskal kapitánovi týmu Pavlu Nedvědovi, který převzal na domácím stadiónu z rukou zástupců redakce France Footballu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu roku 2003.

Hned po rozehrávce se dostal do šestnáctky hostí Baroš, ale obránci jej odzbrojili na hranici regulérnosti. Krátce na to zastavil akci Šmicra, kterého vyslal Nedvěd pro milimetrový ofsajd praporek asistenta. Zvednutý praporek o pár minut později připravil Baroše dokonce o gól. Poté se hosté vymanili z tlaku a Galásek v posledním okamžiku zblokoval ránu Inamota , vzápětí Čech zlikvidoval gólovou šanci Kuba a vyznamenal se při ráně Tamady.

Tím japonská pětiminutovka skončila, i když se domácí dál jen těžko prosazovali proti agresivnímu soupeři. Češi působili jako opaření a Kubo tohoto málem využil. Naštěstí těsně minul branku. S domácí obranou si pak pohrál Tamada, ale ani on netrefil. Na druhé straně pak rozhodčí neposoudil jako penaltové fauly na Nedvěda a Baroše. Po půlhodině Kubo vyškolil Ujfalušiho a dělovkou nedal Čechovi šanci. Tím byla nejtragičtější čtvrthodina českého týmu pod Brücknerem dovršena. Vyrovnání sice měl na kopačce Baroš, ale jeho oblouček minul břevno. Následný tlak připomínal bušení hluchého do zavřených vrat.

Tlak gól nepřinesl

Do druhé půle poslal Brückner sedm nových hráčů. Brzy musel ze hřiště Rosický, jemuž krvácelo místo, kde mu ze zlomené ruky čouhá kovová výztuž. Čeští fotbalisté dál zaostávali v nasazení a rychlosti, i když měli územní převahu. Po centru Poborského mohl skórovat Lokvenc, ale hlavičku nasměroval do rukou gólmana. Japonci po hodině zaútočili, ale jejich gól neplatil pro ofsajd. Bezzubý tlak českého týmu pokračoval a vyrovnání nepřinesla ani přízemní rána Heinze z otočky.

Míč za záda brankáře pak nedostal zblízka ani Lokvenc, jehož další teč vykopl obránce z čáry. A vzápětí po hlavičce českého dlouhána zázračně zachránil gólman. Skvělého Narazakiho nepropálil ani Ujfaluši a stejně dopadl v závěru i Mareš. "Myslím si, že jsme odvedli výborný výkon a udělali vše proto, abychom vyhráli. V první půli jsme využili šanci a neutralizovali jsme hru soupeře. Ve druhém nás soupeř přehrával, ale výhru jsme si zasloužili," hodnotil zápas brazilský kouč Japonců Ziko.

Trenér českého týmu Karel Brückner nebyl spokojen s výsledkem ani výkonem. "Soupeř byl lepší, měli jsme s ním problémy, nedostali jsme ho pod tlak, ač chtěli hrát útočný pressing a měli k tomu dost útočných hráčů. Nevyužili jsme pak ani naše šance. Japonci ukázali, jak jsou kvalitním a dynamickým celkem zejména při hře dopředu a obětaví při bránění. Předčili nás i v kreativitě.Měli jsme hodně důvodů v tomto utkání testovat hráče, kteří se vrátili po zranění, ale i další, proto tolik střídání v poločase. Zranění Rosického snad není vážné."

ČR - Japonsko 0:1
Poločas: 0:1. Branka: 32. Kubo. Rozhodčí: McKeon - Delaney, Wogan (všichni Irsko). ŽK: Kadži. Diváci: 11.802.
ČR: Čech (46. Blažek) - Bolf (46. Rozehnal), Ujfaluši, Jankulovski (46. Mareš) - Galásek (46. Týce) - Poborský (81. Drobný), Rosický (52. Vachoušek), Nedvěd, Šmicer (46. Jiránek) - Baroš (46. Heinz), Koller (46. Lokvenc). Trenér: Brückner.
Japonsko: Narazaki - Cuboi, Tanaka, Chano - Niši (46. Kadži), Inamoto (65. Endo), Ono (81. Motojama), Alex (81. Miura) - Tamada, Fudžita (81. Fukuniši) - Kubo. Trenér: Zico.