Vácha dostal nominaci k narozeninám, Vrba bere do Finska také Štěcha a Kadeřábka

13. května 2014 10:00 - Praha
(Aktualizováno: 13. května 2014 11:21)

Nominace do národního týmu k narozeninám. To je parádní dárek pro letenského záložníka Lukáše Váchu. Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba vezme k přátelskému zápasu do Finska (příští středu 21. května od 19:00 v Helsinkách) také další dva nováčky, brankáře Marka Štěcha z druholigového anglického Yeovilu a obránce Pavla Kadeřábka, dalšího sparťana. Mistr české ligy má v týmu šest hráčů, Plzeň tři.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Mistrovský titul před týdnem, teď i první nominace do národního týmu. Jízdu mistrovské Sparty nemohl nový kouč reprezentace pominout.

„V dnešní době je Kadeřábek nejlepší pravý bek v lize, zaslouží si to. Také Vácha prokazuje náležitou kvalitu, ve Spartě jsou oba velice důležití. Vácha dostal nominaci k narozeninám," směje se trenér Pavel Vrba.

Větším překvapením je brankář Štěch. „Má ve druhé anglické lize odchytány všechny zápasy. Ovšem sestupuje do třetí ligy, je tedy podmínka, že pokud chce vyrůstat v reprezentaci, měl by změnit dres. Brankář ze třetí ligy těžko může být v národním týmu. Gólmani v zahraničí nechytají v klubech vůbec, roli hrálo i to, že se zranil Čech," vysvětluje Vrba.

Nejhezčí období v kariéře

Právě dnes 25letý Vácha před startem jarní části sezóny vyhlásil, že jeho cílem je také nominace do národního týmu. Jeho 22letý klubový parťák Kadeřábek pak povýšil do áčka z jedenadvacítky, kam ještě věkem spadá.

Teď se oba shodují, že prožívají nejhezčí období v kariéře. „Mám obrovskou radost! Navíc ještě poté, co jsme přehráli ve velkém stylu Olomouc, jsem vážně šťastný," řekl Vácha pro sparta.cz.

„Co víc si přát. Pro mě to dnes sice nebylo překvapení, protože jsem s trenérem Vrbou mluvil už minulý týden a naznačil mi, že bych mohl jet, i tak je to ale paráda," dodává Kadeřábek.

Sparta a Plzeň jsou základem

Proti prvnímu letošnímu zápasu s Norskem udělal kouč v nominaci osm změn. „Někteří hráči chybí ze zdravotních důvodů. Čech je po operaci ramene, Hloušek má natržený sval a ještě navíc zánět achilovky. Před začátkem těchto tří zápasů jsem řekl, že chci vyzkoušet co nejvíc hráčů. S Rakouskem budou další změny," avizuje kouč.

„Je obrovská výhoda, že v české lize je o titulu rozhodnuto. Myslel jsem, že Finsko bude o zahraničních hráčích a Rakousko o českých. Jelikož je liga rozhodnutá, dohodl jsem se s funkcionáři a hráči Plzně a Sparty, že to udělám jinak," líčí Vrba, jak jeho nominace vznikala.

„Zápas ve Finsku je až po finále poháru, cítil jsem podporu z těchto klubů. Jsou hráči, kteří tu byli s Norskem a nyní nejsou. Neznamená to však, že by nemohli zasáhnout do kvalifikace.

Jezdil jsem hlavně po české lize. Sparta i Plzeň hrají zajímavě, pokud jejich hráči kvalitu přenesou také do reprezentace, budu jen rád," libuje si Vrba, že může sázet na motivaci hráčů z domácí soutěže.

Nominace české fotbalové reprezentace na přípravný zápas ve Finsku (21. května v Helsinkách):    
  Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři    
  Tomáš Vaclík Sparta 1 0
  Marek Štěch Yeovil 0 0
Obránci    
  Pavel Kadeřábek Sparta 0 0
  Václav Procházka Plzeň 2 0
  Marek Suchý Basilej 18 0
  David Limberský Plzeň 24 0
  Michal Kadlec Fenerbahce Istanbul 52 8
Záložníci    
  Tomáš Rosický Arsenal 94 22
  Lukáš Vácha Sparta 0 0
  Vladimír Darida Freiburg 16 0
  Josef Hušbauer Sparta 7 0
  Bořek Dočkal Sparta 7 2
  Tomáš Hořava Plzeň 3 1
  Ondřej Vaněk Kayserispor 6 0
  Daniel Pudil Watford 24 2
  Ladislav Krejčí Sparta 4 1
Útočníci    
  Václav Kadlec Frankfurt 8 2
  Matěj Vydra West Bromwich 10 3
dos, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


ME ve fotbale do 21 let 2021

Mistrostvé Evropy jednadvacítek se bude poprvé v historii hrát ve dvou blocích, účastnit se bude také Česká reprezentace, kterou ve skupině čeká Španělsko, Itálie a Slovinsko. Základní skupiny "malého" EURA v Maďarsku a Slovinsku se odehrají 24. až 31. března, osm nejlepších týmů bude poté o evropský trůn bojovat 31. května až 6. června.