Rubriky:

Reprezentace

Plašil je myšlenkami doma ve Francii: Lidé se bojí, aby útoky nepokračovaly

15. listopadu 2015 16:02 - Ostrava

Český národní tým měl v pátek po výhře nad Srbskem v přípravě na evropský šampionát ve fotbale důvod k úsměvům. Teroristické útoky v Paříži, kde za sedm měsíců startuje fotbalové EURO, ale hráčům dobrou náladu kalily. Především pak Jaroslavu Plašilovi, jenž ve Francii žije a hraje od svých 16 let. „To, co se stalo, je obrovská tragédie. Lidé ve Francii teď mají určitě veliký strach, aby to nepokračovalo,“ popisoval 33letý reprezentační záložník.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Mohou útoky teroristů, které se uskutečnily i poblíž Stade de France, na němž zrovna hrála Francie proti Německu a kde se bude hrát zahajovací i finálový zápas, ohrozit pořádání fotbalového ME?

Těžko říct, zda to, co se stalo, může šampionát ohrozit. Každopádně je to obrovská tragédie. Mám v Paříži přátele a kamarády a i když jsme v pátek vyhráli nad Srbskem, tak jsem moc dobrou náladu neměl. Hned jsem se s nimi spojil, naštěstí jsou všichni v pořádku. Nicméně lidé tam mají teď určitě veliký strach, aby se to znovu neopakovalo.

Hrajete za Bordeaux, které je od Paříže relativně daleko. Je tam jiná atmosféra než v Paříži?

Daleko to možná je, ale to, co se stalo v Paříži, se může stát v každém městě. Jsem, rád že mí přátele z Paříže jsou v pořádku, ale velmi soucítím se všemi, kterých se to jakkoli dotklo a především s rodinami, které o někoho přišly.

Jak vnímáte pochybnosti, že se pořadatelům nemusí podařit dostatečně zajistit bezpečnost hráčů i fanoušků, kterých do Francie k vysokému počtu zúčastněných týmů přijedou statisíce?

Myslím, že vedení země a prezident Francois Hollande udělají všechny potřebné kroky, které se musejí udělat. Co vím, tak Francie už uzavřela hranice, proto věřím, že se všechno zase obrátí a bude to v pořádku. I s výhledem na konání fotbalového mistrovství Evropy.

V přípravě na zmiňované EURO pokračujete v úterý ve Vratislavi utkáním proti domácímu Polsku, v jehož sestavě nebude největší hvězda týmu Robert Lewandowski. Je to dobrá, nebo špatná zpráva?

Z mého pohledu je škoda, že nebude hrát. Každý se chce měřit s těmi nejlepšími a my nejsme výjimkou. Ale Poláci mají v týmu i další kvalitní hráče, kteří ho můžou nahradit.

Vracíte se do míst, kde česká reprezentace slavila úspěšné EURO 2012. Oživujete tyto vzpomínky?

Je pravda, že jsme tam odehráli tři zápasy, v nichž jsme si vybojovali postup čtvrtfinále evropského šampionátu. Byl to pro nás velmi dobrý zážitek a vůbec bych se nezlobil, kdybychom na to v úterý navázali.

Na co si vzpomínáte nejvíce?

Na fanoušky. Z Česka je to do Vratislavi poměrně blízko, takže jich přijelo hodně a udělali výbornou atmosféru. Doufám, že to samé zažijete znovu v úterý.

Na zmiňovaném EURO jste se utkali i s polským týmem? Jak moc se proměnil? V kvalifikaci skončili Poláci druzí ve skupině, nastříleli suverénně nejvíce gólů ze všech a prohráli pouze s Německem. Jsou silnější?

Mají v týmu více hráčů, kteří hrají ve velkých evropských týmech. Navíc mají dobrou formu. Stejně jako my ale budou zkoušet. Šanci dostanou jiní hráči, než kteří hráli například v pátek proti Islandu. Každopádně bude dobré se s nimi poměřit.

Jaký to bude podle vás zápas? Stadión pojme 40 tisíc fandů, tudíž lze očekávat velmi bouřlivou kulisu.

Snad bude a snad nás to požene k tomu, abychom předvedli znovu dobrý výkon a podruhé v přípravě na EURO vyhráli. Šanci zřejmě dostanou i jiní hráči, než kteří hráli v pátek proti Srbsku a určitě budou chtít trenérovi ukázat, že na reprezentaci mají. Budou muset svou šanci chytit za pačesy a rvát se o ME.

Jiří Tomaškovič, Sport.cz, Právo

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace