Rubriky:

Reprezentace

Brückner: Nemůžu přece kluky kritizovat za to, že dřeli

3. března 2006 08:43

Čeští fotbalisté ztratili cennou výhru v přípravném utkání v Turecku až v samém závěru. Trenér reprezentace Karel Brückner však nehodlal nikoho z hráčů zvlášť kritizovat a odmítal, že by jeho svěřenci vypustili konec zápasu. Po návratu z Turecka poskytl Brückner rozhovor deníku Právo, kde hodnotil průběh zápasu i šance některých hráčů jet na mistrovství světa.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Mužstvo podalo v Izmiru velmi dobrý výkon, ale závěr ten dojem trochu kazí...
To nejde takhle brát. My jsme většinou dostávali góly v úvodu utkání, teď se nám snad poprvé stalo, že přišly na konci. Ale přece nebudu říkat, že jsme to vypustili, že jsme hráli nekoncentrovaně, když to není pravda. Pravda, měli jsme někde vepředu takticky podržet míč, jako třeba v baráži s Norskem. Ale obrannou fázi jsme hráli z hlubokého bloku, soupeře jsme skoro nepustili do šancí. A pak přijde tohle. No, je to neštěstí.

Je to důsledek nekoncentrovanosti hráčů?
Góly prostě padají i v těchto fázích zápasu. Samozřejmě mě to mrzí. Ale přece nemůžu kritizovat kluky za to, že dřeli. Vždyť víte, jak jsme mužstvo lepili. Když nám z trávníku odejde Tomáš Rosický, pak to tam hapruje. Museli jsme dost improvizovat, i když si myslím, že ti, co tam přišli, také mají sílu. Ale Rosický je prostě Rosický.

Překvapil vás i přes absenci některých zraněných opor výkon?
Já si myslím pořád, že tým je kvalitní. V zápase týmů A2 se projevilo, že turecký výběr spolu v tomto složení hraje, my jsme to lepili a improvizovali. Hübschman zkoušel levého beka, pak jsem tam musel stáhnout Skácela, i když jsem s ním měl jiné plány. Někteří hráli na postech, které jim nejsou úplně vlastní. Něco se mi nelíbilo, třeba ty ofsajdové pasti a zbytečné otvírání obrany. Ale na hráče bych se nezlobil.

Třeba na Jarošíkovi je vidět, že mu ve středu zálohy defenzívní role tolik nesedí...
Ano, ale jako ofenzívní záložník má v týmu hodně velkou konkurenci, proto se pokoušíme dát ho jinam.

Kdyby na šampionát nemohl jet Koller, může ho Jarošík díky své výšce zastoupit na hrotu?
Bez vysokého útočníka už hrajeme dlouho. Baroš si tam odvede svoje, i když třeba nevyhrává všechny hlavičkové souboje. Ale zase má jiné věci. Nemusíme za každou cenu hledat druhého Kollera, když prostě není.

Koller je stále optimistou, že bude v pořádku. Vzal byste ho na mistrovství světa, i kdyby nestihl odehrát žádný soutěžní zápas?
Kdyby ta šance byla, tak bychom to riskli. Ale to předbíháme, záleží na jeho stavu, který je momentálně lepší, než se předpokládalo.

Proti Turecku zahrál v útoku velmi dobře Štajner...
Hrál za hrotem, což mu sedí. To samé hraje i v Hannoveru. Velice se zlepšil kondičně, hodně se vracel a ještě pracuje v ofenzívě. Má tam ty svoje kličky...

Na Junovi bylo znát, že v klubu pravidelně nehraje. Cítil jste to také?
To nejde nevidět. Když někdo vypadne na dva tři zápasy, nic se neděje, ale jak někdo nehraje delší dobu, to je velký handicap.

Může to ohrozit jeho šance dostat se na šampionát?
Asi ano. Nejde o to, že nehraje, ale ztrácí herní praxi. Jsou tam pak jiní, kteří ho v tomto směru předstihnou.

Zklamal vás ve středečním dvojzápase někdo tak, že byste s ním s vyhlídkami na MS přestal kalkulovat?
Já jsem řekl, že v Turecku nebude hrát nikdo s Damoklovým mečem. Že by nezahrál a skončil, to v žádném případě. Něco mi to ukázalo, ale zatím si vše nechám pro sebe. Nejdřív hodnocení řeknu hráčům. Přece na základě jednoho přípravného zápasu nemůžeme říct, že by někdo vypadl z týmu pro šampionát. Nijak bych to nedramatizoval.

Kdo vás z hráčů, kteří bojují o nominaci, nejvíc překvapil?
Nerad bych rozebíral konkrétně každého jednotlivce. Ale třeba Zelenka je zvláštní hráč... Přinesl tam tu svou kvalitu, kterou má, i když tam jsou i negativní věci.

Není pro Zelenku trošku handicap, že je "uklizený" v Turecku?
Já Lukáše znám pět let a i kdyby byl v Číně, tak vím, jaký je. Mě jen tak něco nepřekvapí.

V prvním zápase si počínal výborně debutující Zápotočný...
Na pravém obránci si vedl velmi dobře. Ve druhé půli nám to všechno začalo nějak skřípat. Bylo tam tolik změn... Ale myslím, že si vedl celkem dobře.

Má tedy šanci?
Proč ne? Tady nic neztratil, stejně jako další hráči. Že prohráli, to mělo spoustu objektivních příčin. Hra áčka už byla o něčem jiném, protože v tom týmu je spousta věcí zažitých.

Co vás čeká v nejbližších dnech?
Dvaadvacátého března se pojedu podívat do Dortmundu na zápas těch "zázračných" Američanů s Německem. Musím se taky začít dívat na kazety našich soupeřů ve skupině a sledovat hráče. Ale spíš se zaměřím na ty adepty než na staré prověřené firmy.

Jan Krůta, Právo

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.