FIFA změní kritéria pro žebříček národních týmů

26. května 2006 16:21 - LONDÝN

Mezinárodní fotbalová organizace FIFA zavede nová kritéria pro sestavování žebříčku národních týmů. Chce tak zvýšit objektivitu hodnocení, v němž je nyní Česká republika na druhém místě hned za úřadujícími mistry světa z Brazílie. Nově se bude počítat od 12. července, tedy tři dny po skončení MS.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

V dubnu byli na čtvrté příčce žebříčku fotbalisté Spojených států amerických, což po jejich porážce 1:4 s Německem vyvolávalo úsměv na tváři. "Možná někdo ten žebříček bere příliš vážně," řekl tehdy americký gólman Kasey Keller.

Za americkým výběrem, který bude prvním soupeřem Čechů na MS, jsou i evropské velmoci jako Francie, Anglie nebo Itálie. Zámořský celek těží především z toho, že největší význam mají v současném žebříčku výsledky z mistrovství světa, kvalifikace na MS a kontinentálních šampionátu. V zóně CONCACAF, kam USA patří, se přitom kontinentální šampionát koná každé dva roky, zatímco v Evropě ve čtyřletém intervalu. Navíc se v této oblasti hraje o polovinu více kvalifikačních zápasů než v Evropě.

Nová kritéria by měla tuto disproporci zohlednit. Měla by počítat nejen s vyšším počtem zápasů, ale také s poměrně nižší kvalitou tamních týmů. Aby byla zřejmá aktuální forma, budou se brát v úvahu jen výsledky za poslední čtyři roky, zatímco dosud to bylo osm let.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: