1. liga

Slavia má po 12 letech titul, Klokani jsou opět druholigoví

17. května 2008 14:30 - PRAHA

Fotbalisté pražské Slavie slaví mistrovský titul! Rozhodla o tom sobotní remíza 2:2 s Jabloncem, bod stačil sešívaným k jistotě. Druhá Sparta navíc prohrála v Liberci 3:4. Třetí místo a účast v Poháru UEFA si pohlídala vítězstvím 2:0 nad Bohemians 1905 Ostrava, Klokani se tak po roce opět vracejí do druhé ligy. Už dříve měl jistotu sestupu Most.

Slavia hrála před vyprodaným novým stadiónem v Edenu s Jabloncem a remíza jí stačila k jistotě titulu. Prvnímu po dvanáctiletém čekání. Jablonci rozhodčí sporně neuznali v prvním poločase gól, když byl chybně odpískán ofsajd. Po přestávce otevřel skóre z přímého kopu Tijani Belaid, nadšení slávistických příznivců rychle zchladil Igor Žofčák. Domácí poslal opět do vedení střídající Pudil, na konečných 2:2 uzavřel skóre Krejčí v poslední minutě.

TITUL SLAVIE OBRAZEM:
Červenobílá radost v Edenu
Mistrovská kabina fotbalistů Slavie
Sparta potřebovala v Liberci zvítězit a po gólu Miroslava Slepičky ze 7. minuty vedla. O dvě minuty později Ondřej Smetana hlavou vyrovnal, nedůrazný byl v obraně Kadlec. Do vedení poslal Liberec Jan Nezmar, který tečoval střelu Dočkala. Nadšení domácích fanoušků podpořil další gól Smetany, který se obtočil kolem Kladrubského a trefil přesně k tyči. Za okamžik dal Spartě opět naději Slepička, jenž se prosadil střelou z hranice pokutového území. V poločase se nechal vystřídat sparťan Pavel Horváth, který neunesl skandování vlastních příznivců "Horváth ven". Záložník letenských podle svých slov dokonce zvažuje odchod ze Sparty.

O incidentu mezi Horváthem a fanoušky zde.
Tragická obrana mistrovského týmu zkolabovala opět ve 49. minutě, radoval se Petr Papoušek. Jedenáct minut před koncem snížil ex-liberecký útočník Jan Holenda, více už Sparta nedokázala. Nyní už ex-mistr po prohře 3:4 ztratil v konečném hodnocení na městského rivala tři body.

Ostrava si pohlídala třetí místo

Ve stínu bitvy o titul se odehrály dostihy v honbě za třetím místem zaručujícím start v Poháru UEFA. Třetí Ostrava si nejlepší výchozí pozici pohlídala proti Klokanům. Poslal ji do vedení už v 10. minutě Lukáš Magera. Tomu spadl na nohu centr Marka z pravé strany a míč skončil za zády Sňozíka. V nastavení zvýšil Zeher a zpečetil sestup Bohemians 1905. Klokani se po roce vracejí do druhé ligy. Ostravský Svěrkoš v sobotu gól nevstřelil, přesto se stal s 15 góly nejlepším střelcem právě skončeného ročníku soutěže.

Kámen ze srdce spadl čtrnáctému Kladnu, které prohrálo v Teplicích 0:1. O výhře Severočechů rozhodl v 35. minutě Pavel Verbíř. Centr domácího matadora z přímého kopu zapadl za záda Pavlíka. Teplice skončily páté.

Kanonáda v Plzni

Plzeň smetla sestupující Most 6:2. Hosté sice vedli po trefě Lukáše Schuta, po čtvrthodině přesnou hlavičkou vyrovnal Jakub Navrátil a Západočechy poslal do vedení Adam Varadi. To potvrdil z penalty Sylvestre, jehož Mostečtí faulovali. Nevídanou kanonádu na jaře se trápící Plzně potvrdil Milan Petržela. Po přestávce zvyšovali svými druhými trefami v utkání Varadi a Sylvestre, korigoval Bogdanov.

Brno vyhrálo ve Zlíně 1:0, když si centr Střeštíka do vlastní branky v 59. minutě nešťastně poslal obránce Kroča. Utkání bylo na čtvrt hodiny přerušeno, hostující příznivci házeli na hřiště světlice.

Olomouc díky brance Vojtěcha Schulmeistra z 68. minuty porazila 1:0 České Budějovice. Na lavičce Jihočechů zažil neúspěšnou derniéru trenér František Straka. V zápase Žižkov - Mladá Boleslav rozhodl o výhře domácích Richard Kalod v 79. minutě.

Program 30. kola Gambrinus ligy:
Viktoria Žižkov - Ml. Boleslav 1:0on-line
Branka: 79. Kalod.
Slavia - Jablonec 2:2on-line
Branky: 51. Belaid, 86. Pudil - 52. Žofčák, 90. Krejčí.
Teplice - Kladno 1:0on-line
Branka: 35. Verbíř.
Olomouc - Č. Budějovice 1:0on-line
Branka: 68. Schulmeister.
Plzeň - Most 6:2on-line
Branky: 15. Navrátil, 23. a 49. Varadi, 29. z pen. a 54. Sylvestre, 41. Petržela  - 9. Schut, 71. Bogdanov.
Zlín - Brno 0:1on-line
Branka: 59. Kroča vlastní.
Ostrava - Bohemians 1905 2:0on-line
Branka: 10. Magera, 90+3. Zeher.
Liberec - Sparta 4:3on-line
Branky: 9. a 42. Smetana, 25. Nezmar, 49. Papoušek - 7. a 43. Slepička, 79. Holenda.