Dvacítka prohrála s Američany, na MSJ medaili neobhájí

VANCOUVER

Čeští hokejoví reprezentanti do dvaceti let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do dvaceti let s USA 1:2 a na šampionátu skončí bez medaile. O vítězství favorizovaných Američanů rozhodl gólem a asistencí Phil Kessel, vítěznou trefu vstřelil nejlepší kanonýr šampionátu Chris Bourque. Za Česko snižoval v přesilovce kapitán Ladislav Šmíd.

Ve čtvrtek ráno středoevropského času se svěřenci Radima Rulíka utkají se Švédskem o konečné páté místo.

Jediný gól českého týmu vstřelil v 13. minutě kapitán Ladislav Šmíd, který po půlminutě využil druhou početní výhodu svého celku v zápase. Jenže svou trefou už jen snížil na 1:2.

Soupeři se totiž povedl skvělý vstup do zápasu. A i za něj se trefily jeho největší hvězdy. Phil Kessel, suverénní vítěz kanadského bodování loňského šampionátu osmnáctek v Plzni a v Českých Budějovicích, nejdříve po 203 vteřinách otevřel skóre. Český tým sice fauloval méně než v předchozích zápasech, ale hned za první oslabení zaplatil gólem.

Kessel pak v 12. minutě připravil vítěznou trefu pro nejlepšího střelce turnaje Chrise Bourqua. Syn legendárního zadáka svou sedmou brankou na turnaji znovu potvrdil, že nepůjde v otcových obranných šlépějích. I když Češi prohrávali, svého soupeře v první třetině přestříleli 16 pokusy na branku.

Ve zbylých částech hry v tomto ohledu za protivníkem lehce zaostávali, zápas skončil na střely vyrovnaný 31:31. Jenže na góly vyhráli Američané, kteří soupeři v závěru odolali i v 39 vteřin dlouhé hře bez brankáře. Po roce tak oplatili celku ze středu Evropy porážku z Grand Forks z duelu o bronz a v semifinále se utkají s Ruskem.

Česká republika - USA 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Šmíd (Frolík, Sobotka) - 4. Kessel (J. Johnson, Ryan), 12. Bourque (Kessel). Rozhodčí: Matsuoka - Losier (oba Kan.), Kautto (Fin.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 14 890.
ČR: Schwarz - Mrázek, Kindl, Šmach, Šmíd, Kudělka, R. Polák - Pohl, Hromas, Krejčí - Birner, Sobotka, Frolík - Meidl, Bahenský, Káňa - M. Hanzal, Šindel, Kalus. Trenéři: Radim Rulík a Jan Votruba.
USA: Schneider - J. Johnson, E. Johnson, Chorney, Lee, Niskanen, Mitera - Bourque, Oshie, Kessel - Porter, Gerbe, Skille - Schremp, Mueller, Fritsche - Davis, Wheeler, Ryan. Trenér: Walt Kyle.