Turnaj Super Six vyhrálo Dynamo, Kärpät opět neuspěl

PETROHRAD/PRAHA

Evropský pohár hokejových mistrů znovu vyhrál ruský celek. Na loňský triumf Omsku navázalo v neděli moskevské Dynamo, které ve finále porazilo Kärpät Oulu. Finský mistr hrál už loni rozhodující zápas turnaje Super six, ale znovu odešel poražen, i když ve finiši třetí části smazal dvoubrankovou ztrátu a nakonec rozhodly až samostané nájezdy.

Vítěze znovu táhnul elitní útok. Sušinskij a spol. byli u všech branek v základní hrací době. Ve finále se potkalo na ledě celkem pět českých hokejistů, větší důvod k radosti nakonec měli Pletka s Rosou v dresu Dynama.

Moskevský celek hned v úvodu přežil více než minutu dvojitého oslabení a vedení mu zajistil Charitonov. Oulu srovnalo po pěti vteřinách přesilovky, když Sahlstedt využil Ujčíkovu přihrávku. Pouhé dvě sekundy před koncem prostředního dějství měl pak finský mistr gólovou odpověď i na Sušinského trefu, která padla při návratu vyloučeného Tenkráta na led.

Střelecky aktivnější Dynamo získalo ve třetí části dvoubrankový náskok, jenže Oulu tři minuty před koncem snížilo a o 77 vteřin později Ujčík zařídil vyrovnání. Prodloužení gól nepřineslo, a tak vítěze určily až nájezdy, při nichž byl až v páté sérii jediným úspěšným střelcem Mirnov. Ve finském celku neuspěl ani jeden z českého tria.

Dynamo Moskva - Kärpät Oulu 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0), nájezdy 2:1
Branky a nahrávky: 12. Charitonov (Mirnov), 37. Sušinskij (Kuljaš), 45. Grabovskij (Charitonov, Rjazancev), 47. Kanarejkin (Grabovskij, Sušinskij), rozhodující sam. nájezd Mirnov - 27. Sahlstedt (Vallin), 40. Haataja (Mikkola), 57. Pyörälä (Viuhkola), 58. Ujčík (Vallin, Viuhkola). Proměněné nájezdy: Šachrajčuk, Mirnov - Sahlstedt. Neproměněné nájezdy: Charitonov, Sušinskij, Višňakov - Tenkrát, Ujčík, Broš, Viuhkola. Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Jelistratov, Oskirko (oba Rus.). Vyloučení: 10:8. Využití: 0:2. Diváci: 10.000.
Dynamo Moskva: Zvjagin - Bykov, Vyšedkevič, Rjazancev, Koroljov, Kuljaš, Kanarejkin - Sušinskij, Grabovskij, Charitonov - Mirnov, Šachrajčuk, Višňakov - Rosa, Skugarev, Šitikov - Michajlov, Kazionov, Pletka. Trenér: Vladimir Krikunov.
Kärpät Oulu: Bäckström - Lehtonen, Kukkonen, Mikkola, Jaakola, Loponen, Vallin, Korpikari - Tenkrát, Viuhkola, Pyörälä - Aaltonen, Sahlstedt, Ujčík - Haataja, Broš, Pesonen - Mustonen, Paakolanvaara, Junnila. Trenér: Kari Jalonen.