Hokejisté Švédska porazili v přestřelce Rusko 7:6

STOCKHOLM

Hokejisté Švédska vyhráli ve svém druhém vystoupení na domácím turnaji Euro Hockey Tour nad Ruskem 7:6 a v posledním zápase Švédských her jim k celkově devátému triumfu na turnaji stačí získat bod za prohru v prodloužení proti Finsku. Úřadující olympijští vítězové z Turína rozhodli o výhře ve druhé třetině, ve které využili čtyři přesilové hry a otočili vývoj duelu.

Rusové, kteří na úvod severského turnaje vyhráli v Helsinkách nad Finskem, začali dobře i dnes. Do dvoubrankového vedení je dostaly akce dvou talentů sborné. Nejprve Malkin tečoval při signalizované početní výhodě Kolcovovu střelu mimo dosah brankáře Liva, poté si Semin pohrál s Timanderem i švédským gólmanem a svěřenci trenéra Krikunova vedli 2:0.

Kapitán Švédska Jörgen Jönsson, ale snížil a přestože Zaripov vrátil hostům dvoubrankové vedení, ráz zápasu udávali domácí. Čtyřicet vteřin před koncem první třetiny snížil Nordquist a předznamenal tak švédskou brankovou smrť ve druhém dějství. Vše řídil zejména Mattsson, který dvě branky sám dal a na jednu přihrál Berglundovi. Stínem zápasu bylo zranění kapitána Jönssona, jehož trefil kolenem Mišarin a domácí ikona musela putovat se zraněním do kabin. Tam ale zamířil s pětiminutovým trestem i faulující ruský hráč. Start švédského hokejisty na MS by nicméně neměl být ohrožen.

Dramatická přestřelka pokračovala i ve třetí třetině. Sborná se totiž nevzdala a bojovala alespoň o prodloužení. Semin však na konečných 7:6 snížil až 50 vteřin před koncem a na další gól už Rusové neměli čas. Oplatit Švédům porážku však budou moci v pondělí, kdy se oba týmy utkají ve finále EHT o prémii 50 000 eur.

Švédsko - Rusko 7:6 (2:3, 4:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 16. J. Jönsson (N. Bäckström, Emwall), 20. Nordquist (Martensson), 23. Mattsson (Magnus Johansson, Berglund), 29. Magnus Johansson (Karlsson), 36. Mattsson (Berglund), 40. Berglund (Mattsson, K. Jönsson), 48. Pettersson (Karlsson) - 11. Malkin (Kolcov), 14. Semin, 18. Zaripov (A. Nikulin), 43. Zaripov (Kručinin), 48. Michnov (I. Nikulin), 60. Semin. Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Takula, Svensson (oba Švéd.) Vyloučení: 11:9, navíc Mišarin (Rus.) 5 min. a do konce utkání: Využití: 5:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8386.
Švédsko: Liv - Oduya, K. Jönsson, A. Holmqvist, Timander, Petrasek, Jonsson, Magnus Johansson, Hallberg - Warg, J. Jönsson, N. Bäckström - Martensson, Nordquist, Emwall - Hannula, Karlsson, Pettersson - Mattsson, J. Lundqvist, Berglund. Trenér: Bengt Ake Gustafsson.
Rusko: Fomičev (31. Zvjagin) - Bykov, Kručinin, Aťušov, Kolcov, I. Nikulin, Mišarin, Kuljaš, Jemelin - Sušinskij, Jemeljejev, Charitonov - Kulemin, Malkin, Mozjakin - Michnov, Archipov, Semin - Grigorenko, A. Nikulin, Zaripov. Trenér: Vladimir Krikunov.