Rubriky:

Evropské ligy

Jágr: Moskva nebo Sibiř... na tom nesejde

18. října 2003 00:19 - WASHINGTON

Český hokejista Jaromír Jágr se v rozhovoru pro ruský deník Sport-Express rozhovořil o svém úmyslu nastoupit příští rok během stávky NHL v ruské lize. Rozhovor proběhl v pátek přímo ve Washingtonu a jeden z nejlepších hokejistů současnosti v něm potvrdil, že jeho možný start v Rusku není jen kuriózní fáma nebo zbožné přání ruských fanoušků

 

koláž Sport.cz

Jaromíre, co budete dělat v září roku 2004? V NHL bude s největší pravděpodobností stávka.

Dokud se tak opravdu nestane, tak se tím nebudu nijak vzrušovat. V září 2004 normálně budu trénovat tady ve Washingtonu. A pokud dojde ke stávce, pak to teprve budu řešit. Potřebuji hrát, takže budu přemýšlet o tom, kde. A protože vím, kam svojí otázkou asi míříte, mohu potvrdit, že existuje velká pravděpodobnost, že nastoupím v ruské lize.

Dá se říci, že ruská Superliga bude Vaší hlavní prioritou?

Přesně tak. Druhou variantou je, že budu hrát za Kladno, svůj mateřský klub.

Proč je pro Vás na prvním místě právě Rusko?

To je prosté: Superliga je momentálně po NHL nejlepší hokejovou soutěží na světě a já chci hrát ve špičkové lize. Navíc jsem byl v Rusku několikrát a velmi se mi tam líbilo.

Navštívil jste především Moskvu. Co Vás nejvíce zaujalo?

Z každé návštěvy jsem si přivezl příjemné zážitky. Líbilo se mi nejen město, ale velmi spokojen jsem byl i s chováním místních lidí.

V Moskvě nyní hrají dvě mužstva Superligy. Které z nich by jste upřednostnil?

Těžko říct. Záleží také na tom, zda o mne bude zájem. Nechci jít někam, kde mě ani nebudou chtít. Rád bych šel do toho klubu, který projeví dostatečný zájem.

Podle posledních informací by o Vás velmi stáli v CSKA Moskva. Dokážete si představit, že by jste oblékl rudý dres armádního klubu?

A proč ne? Tohle je moje práce. Práce, kterou miluji. Hraju v Čechách, v Americe, Kanadě ... Proč bych najednou nemohl hrát v Rusku?

Přijde mi to jako kuriozita. CSKA jako představitel armádních pořádků někdejšího Sovětského svazu a jeho dres s rudou hvězdou na hrudi bude oblékat Jaromír Jágr -  s číslem 68 na zádech ...   

Ale vždyť je to jedno, jaký člověk obléká dres. Už jsem nosil tučňáka, orla, zvykl bych si i na hvězdu. Jsem profesionál a zvykl jsem si, že můžu změnit dres i město. Speciálně v NHL, kde Vás mohou vyměnit každou minutu.  I ti hráči, které dnes třeba fanoušci milují, už zítra v klubu nemusí být.

Víte, kdo v současnosti trénuje CSKA Moskva?

Samozřejmě, že to vím (smích)

Zdá se, že Viktor Tichonov zůstane na střídačce CSKA i v příští sezóně. Myslíte, že by jste našli společnou řeč?

Jak to vysvětlit ... (dlouho přemýšlí). Řeknu to tak - on je o mnoho let starší než já. Proslavil se v době, kdy já dělal na ledě teprve svoje první krůčky. Takže já vlastně Tichonova moc neznám a nepřísluší mi jej hodnotit.

Ale i doma v Čechách jste určitě musel slyšet o jeho trenérských metodách u sovětské reprezentace.

Slyšel jsem, že byl velmi tvrdý ke svým hokejistům. Na druhou stranu, z jeho svěřenců se poté staly velké hvězdy světového hokeje. Se mnou se můj otec v začátcích taky nijak nepáral. Takže vím, že to může být pro něco dobré. Svým způsobem Tichonova chápu. Vždyť on obětoval hokeji celý svůj život, podle něj neexistují pro hokejistu žádné překážky.

Jaromíre, o Vás se ví, že jste s trenéry různých mužstev ne vždy vycházel v dobrém. Jak by jste tedy mohl vycházet s Tichonovem?

Myslím, že my oba jsme velmi emocionální lidé. A chceme vyhrát každý zápas. To máme společné. Věřím, že Tichonov je velmi schopný člověk, který se vyzná v psychologii hráčů. Ví, co je pro kterého hráče dobré a co mu není příjemné. Proto věřím, že by mne snad nenutil běhat desetikilometrové tratě (smích) ... To by mne pak mohli rovnou vynést nohama napřed.

Těžko říct, jak bude kádr CSKA vypadat během výluky v NHL, ale nyní je to velmi mladé mužstvo. Jak by se Vám líbila role jakéhosi učitele ruských mladíků?

Pokud by mi byla určena taková role, byl bych pro. Byla by to pro mne nová motivace. Rád budu pomáhat s výchovou mladých hokejistů, pokud o to budou stát. Ve Washingtonu ke mně nedávno dali devatenáctiletého nováčka (Boyd Gordon - pozn. redakce) a mně se s ním hrálo úžasně. Něco jsem mu radil, on mi naslouchal. Určitě má talent a jednou z něj může být skvělý útočník.

Když se evropští hokejisté v NHL neuplatní, nebo kvůli jiným příčinám nehrají, zpravidla se na čas vrátí do rodné země, hrají zde ligu a užívají si čas s rodinou a přáteli (tak jako nedávno Slováci Gáborík a Šatan). Nebudou Vám v Kladně, potažmo v Čechách vytýkat, že před nimi upřednostníte Rusko?   

To závisí na konkrétních lidech. Nevím, možná mi to bude vytýkáno. No a co? Nikdo nemá právo rozhodovat o mém životě. Já dělám právě to, co mi v daný moment přijde lepší. Mohu hrát, kde chci.

Vždy jste ale tvrdil, že svoji kariéru ukončíte v Kladně.

Ale já přece svoji kariéru ještě nekončím. A kromě toho, šlo by přece asi jen o rok. A já chci ten rok strávit efektivně - v kvalitní lize a kvalitním týmu. Kromě toho, Rusko přece není tak daleko od Čech.

V Rusku trochu panují obavy, že během výluky se přihrne spousta hvězd z NHL, které přijedou do Ruska jak na dovolenou a navíc uberou místa domácím hráčům.

Nechtěl bych, aby to tak vypadalo. Já osobně - ať už přijedu do Ruska nebo do Kladna, tak chci být vždy nejlepším a nejplatnějším hráčem týmu.

Zkuste si představit, že by se výluka protáhla a Vy by jste v Rusku hrál i v play off. Byly by pro Vás boje o ruský titul dostatečnou motivací?

Mojí hlavní motivací je - být nejlepší všude a ve všem. A v hokeji tě lidé oceňují i podle týmových úspěchů. Pokud bych vybojoval v ruské lize zlatou medaili a titul, byl bych na ni velmi pyšný.

Na jak dlouhou dobu odhadujete výluku v NHL?

Nemám nejmenší ponětí. A hádat nechci. Zpravidla, když každá strana navrhuje jiné řešení, shdonou se nakonec na nějakém kompromisu. Ale neplatí to vždy.

Stávka v NHL bude zapřičiněna dohady o penězích. Jak důležitá bude v případě Vašeho příchodu do Ruska výše nabízeného kontraktu?

Jsem profesionál, takže je to také jedno z kritérií.

Myslíte, že má Superliga šanci stát se konkurencí NHL?

Těžko říct. Jednoduše nazvěme věci pravými jmény - v profesionálním hokeji o všem rozhodují peníze. Kdo jich má víc, je silnější. Pokud ruské kluby nabídnou hokejistům větší peníze než NHL, nejlepší hráči budou v Rusku.

Víte o tom, že ruský miliardář Roman Abramovič, který nedávno koupil ruský fotbalový klub Chelsea Londýn, je rovněž spolumajitelem hokejového Avangardu Omsk?

Ano, vím to. Podle mne je možná bohatší než někteří majitelé klubů NHL.

Takže - byl by jste připraven hrát na daleké Sibiři v dresu Omsku?

Já nerozlišuji. Víte, já nepotřebuji žít ve velkém městě. Vždyť jsem se narodil v nevelikém Kladně, a  do osmnácti let jsem žil na vesnici. Takže já nemám problém obejít se bez nějakého přepychu velkoměst, bez luxusních restaurací a podobně. U mne nerozhoduje, zda bych dal přednost velkému městu nebo třeba Omsku. Pro mne je nejdůležitější, zda o mne klub opravdu stojí.

Sport-Express, Sport.cz