Rubriky:

Evropské ligy

Vůjtek je v Kazani součástí politické hry

1. března 2004 17:54 - KAZAŇ

Prvenství v ruské hokejové superlize, které má odstartovat oslavy tisíc let od založení Kazaně, se očekává od svěřenců trenéra Vladimíra Vůjtka. "Pracuji tu pod velkým psychickým tlakem, někdy na to až nemám nervy," říká český kouč, který v předchozích dvou letech přivedl na ruský trůn Jaroslavl.

 

internet

Kazaň je před finišem základní části ligové soutěže až šestá, dělí ji ale jen dva body od třetí příčky, která by zajistila vstup do play-off na domácím ledě. "Vůjtek je výtečný trenér. Doba, kdy se říkalo, že trenér přišel a zvítězil, však pominula," přiznává prezident autonomní republiky Tatarstán Mintimer Šajmijev, který se osobně angažuje ve vedení klubu.

"Šajmijev mi jasně dal najevo, že tu mám vybudovat vítězné mužstvo a dosud vysloveně neřekl, že by byl zklamaný," tvrdí Vůjtek, podle nějž další působení v Povolží záleží na výsledcích. "Beru to sportovně. Zatím jsem spokojen, ale zároveň nakloněn spíše tomu, že v létě v Kazani končím."

Na Jaroslavl vzpomíná rád

Vůjtek se v létě roku 2001 stal vůbec prvním zahraničním trenérem v ruském hokeji a dvěma tituly v řadě si vybudoval značné renomé. "Dodnes mi lidé v Jaroslavli přejí úspěch. Prožil jsem tam krásné dva roky a nedám na ni nikdy dopustit. Chtěl jsem tam ještě rok zůstat, ale necítím se uražen, že už neměli zájem," vzpomíná na své první působiště a naznačuje, že by právě Jaroslavl v prvním kole potkat nechtěl. "Cítím vůči tomu klubu dost nostalgie."

Hokejový klub v Kazani je také významnou součástí politického boje v Tatarstánu. Šéf klubu Farid Muchametšin byl dosud předsedou tatarstánského parlamentu, jehož volební období nyní končí. Nové složení se bude volit 14. března a hokejovému bossovi záleží na tom, jak jsou voliči spokojení s trenérem a hráči, do kterých investoval, neboť znovu kandiduje. "Hokej je náš národní sport. Zima u nás trvá osm měsíců a proto jej podporujeme," řekl Muchametšin.

Češi vzorem

Velké naděje vkládají v Kazani do nového brankáře Orcta, vedle něj ve Vůjtkově sestavě figurují i další dva Češi, útočník Duda a obránce Kántor.

"Čeští hráči vnesli do ruského hokeje evropskou kulturu. Zatímco naše hokejisty je třeba neustále nabádat, aby po tréninku nikam neutíkali, aby dodržovali dietu, nepili a nekouřili, Češi se sami kontrolují. Ví, že když budou špatně hrát, nevydělají si," uvedl prezident hokejové Kazaně.

kez, ČTK, Právo