Drama v Liberci ukončil kapitán, Indiáni loupili v Třinci

Hokejoví mistři extraligy z Brna okusili v semifinálové sérii s Libercem první hořkost prohry v letošním play off. Bílí Tygři po přestřelce urvali první bod v sérii hrané na čtyři vítězství po výhře 4:3 v prodloužení, rozhodující trefu zaznamenal v přesilové hře domácí kapitán Petr Jelínek. Třinec přivítal Indiány z Plzně a hosté se radovali po výhře 4:1. Úspěch Západočechům zařídila elitní řada, tři body si připsali Jan Kovář (2+1) a Milan Gulaš (1+2). Obě série pokračují ve čtvrtek znovu v Liberci, respektive v Třinci.

Brankář Liberce Roman Will inkasuje třetí gól. Zleva autor gólu Martin Zaťovič z Brna a Marek Zachar.

Kometa přejela ve čtvrtfinále Hradec Králové hladce 4:0, v repríze finále z roku 2017 (Brňané tehdy vyhráli 4:0 na zápasy) však na první pokus klopýtla. Brnu se sice podařilo po vedoucím Kvapilově gólu skóre otočit, ale Liberec v prostřední části dokázal totéž. Zaťovič pak ještě ve druhé periodě srovnal na 3:3 a utkání dospělo do prodloužení.

V něm hrubě chyboval na vlastní modré čáře při rozehrávce Kusko, vzápětí fauloval a musel na trestnou lavici. Devět vteřin před koncem jeho trestu se před Čiliakovou brankou nejlépe zorientoval Jelínek a zápas rozhodl. Druhý duel se odehraje ve čtvrtek opět v Liberci od 19 hodin.

Brněnský Silvester Kusko (vlevo) nedovoleně zastavil Tomáše Filippiho z Liberce. Vpravo brankář Brna Marek Čiliak.

Plzeň musela dojít ve čtvrtfinále až do sedmého duelu, v němž urvala postup nad Olomoucí. A jako by byla proti Ocelářům rozehranější, v lepším tempu a také střelecky aktivnější. Dvougólový náskok si vybojovala už v první třetině, v prostřední části přestála dlouhé oslabení ve třech proti pěti a vzápětí udeřila potřetí.

Plzeň komplikace nepřipustila

Plzeňský brankář Dominik Frodl pochytal 21 střel, čisté konto mu pokazil až na začátku třetího dějství Martin Růžička z trestného střílení nařízeného po faulu Pulpána na Michala Kovařčíka. Západočeši ale drama nepřipustili, Kovář svou druhou trefou pečetil výsledek. Plzeň to ve Werk Areně umí, už v základní části této sezony vyhrála v Třinci oba zápasy.

Hráči Plzně se radují z gólu.

Semifinále hraje kvarteto, které ví, jak chutná úspěch. V minulých osmi letech každý z letošních semifinalistů slavil mistrovský primát. V roce 2017 a 2018 vystoupalo na trůn Brno, které tak může dosáhnout na zlatý hattrick. Rok 2016 patřil Liberci. Plzeň slavila titul v roce 2013, Třinec o dvě sezony dříve.

Semifinále play off Tipsport extraligy – 1. zápasy:
Liberec - Brno 4:3 v prodloužení
Branky: 5. M. Kvapil, 26. L. Hudáček, 35. L. Krenželok, 69. P. Jelínek - 20. P. Holík, 22. Štencel, 37. Zaťovič
Třinec - Plzeň 1:4
Branky: 45. Martin Růžička z trest. střílení - 34. a 50. Jan Kovář, 11. Kracík, 16. Gulaš