Hokejisté Plzně na úvod extraligy udolali Vítkovice po nájezdech

PLZEŇ

Hokejisté Plzně zahájili nový ročník extraligy výhrou 4:3 po samostatných nájezdech nad Vítkovicemi. Hosté si sice záhy zajistili dvoubrankový náskok, ale domácí i díky trefám nových posil Mrni a Kaberleho dokázali do druhé přestávky skóre zvrátit. Ve třetí třetině však poslal utkání do prodloužení přesnou střelou Burger. V nastavení branka nepadla a druhý bod pro Západočechy zajistil Ondřej Kratěna.

Hosté i přes absence distancovaného Ujčíka a zraněného Szturce vstoupili do utkání aktivněji. Výrazně jim pomohla rychle využitá přesilovka, během níž se již po půlminutě hry tvrdou střelou od modré čáry prosadil Ovčačík. Po 72 odehraných vteřinách od úvodního vhazování navíc překvapil nového plzeňského gólmana Svobodu nahozením ze středního pásma Húževka.

Vítkovičtí dobře bránili střední třetinu a nervózně hrající Západočeši se přes mírnou převahu k umazání dvoubrankového manka dlouho nepropracovali. Snížit mohl až ve 12. minutě Straka, ale v rozhodující chvíli mu zakončení do odkryté branky znemožnil faulem Sýkora. V následné početní výhodě zatrnulo brankáři hostů Málkovi při střele Kováře mířící těsně vedle.

Vítkovice se štěstím přežili i další oslabení, ovšem ještě před první přestávkou napodobil minelu svého protějšku ze začátku utkání Málek, když za svá záda pustil táhlý pokus mladíka Mrni z poloviny hřiště. V úvodu prostřední části domácí vyrovnali díky využité přesilovce, poté co ideální přihrávku Jaroslava Hlinky zpoza branky zblízka nasměroval mimo Málkův dosah Kovář.

Povzbuzení Indiáni poté předčili své protivníky v pohybu a obrat ve skóre se blížil. V jasných pozicích mezi kruhy nejprve neuspěl Pitule a vzápětí trefil Vostřák pouze levou tyč. Nápor domácích korunoval ve 29. minutě Kaberle, jenž na brankovišti dotlačil do sítě příhru Kováře. Od další pohromy poté uchránila hosty jen vychýlená muška nekrytého Mrni.

Hráči Vítkovic se opět připomněli až v přesilové hře, Malík a Trnka však střelami od modré čáry orazítkovali pouze brankovou konstrukci. Hostující kapitán Malík krátce před druhou sirénou překazil svému plzeňskému kolegovi Strakovi dokončit samostatný únik nedovoleným zákrokem. Nejstarší hráč domácí sestavy ale následné trestné střílení neproměnil.

Domácí ve třetí dvacetiminutovce dlouho spoléhali především na bezchybnou defenzivu a hosté stříleli z nepřipravených pozic. Devět minut před koncem ale po rychlé akci zamířil Burger z levého kruhu přesně pod břevno. Vyrovnaný stav mohli změnit Západočeši v průběhu vice než minutu trvající dvojnásobné početní výhody. Tu trestuhodně prohospodařili, a tak zápas dospěl do prodloužení. V něm Málek zlikvidoval šanci Kinrada, přesto bonusový bod brali domácí zásluhou jediného úspěšného exekutora nájezdů Kratěny.

HC Plzeň 1929 - HC Vítkovice Steel 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Mrňa (St. Pierre, Kaberle), 22. Jan Kovář (J. Hlinka, Kratěna), 29. Kaberle (Jan Kovář), rozhodující nájezd Kratěna - 1. Ovčačík, 2. Húževka (M. Hlinka), 51. Burger (Kudělka). Rozhodčí: Minář, Turčan - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 6461.
Plzeň: A. Svoboda - Kinrade, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, J. Jeřábek, Frolo, Dan Růžička - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, J. Hlinka, Mrňa - Vostřák, Jan Kovář, Petruška - Stránský, Pitule, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým, Michal Straka a Pejchar.
Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Ovčačík, Trnka, Sloboda, Rehák, Punčochář, Voráček - Svačina, Burger, Klimek - Pohl, Štefanka, T. Káňa - M. Hlinka, Húževka, J. Sýkora - Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.