Živě

Na český led se vrací postavení mimo hru na červené čáře

24. května 2005 19:34 - ČESKÉ BUDĚJOVICE

Další ročník české hokejové extraligy se bude hrát podle jiných pravidel. Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) totiž na zasedání v Českých Budějovicích schválila návrat k postavení mimo hru na střední červené čáře a odpískání zakázaného uvolnění pouze ve chvíli, kdy se dotkne bránící hráč puku. Obě pravidla přitom už v tuzemsku kdysi platila.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Posuzování zakázaného uvolnění se změnilo v roce 1990 poté, co na začátku stejného roku na následky nárazu na mantinel po jednom z bruslařských soubojů o puk před zakázaným uvolněním zemřel český hokejista Luděk Čajka. Od té doby se hra automaticky přerušovala, jakmile kotouč přešel brankovou čáru.

Nyní se opět vrátíme k tomu, že rozhodčí bude zakázané uvolnění pískat až v okamžiku, kdy se puku dotkne bránící hráč. Podle těchto původních pravidel se ostatně stále hraje v zámořské NHL. Pokud samozřejmě zrovna není výluka.

Ke zrušení pravidla o postavení mimo hru na střední červené čáře došlo v soutěžích IIHF a v české extralize od sezóny 1998/99. Cílem mělo být docílení útočnější hry, ale v poslední době sílily jak v Česku tak na mezinárodní scéně kritické hlasy s tím, že účinek byl spíše opačný. IIHF hodlá o změně také v nejbližší době jednat.

Změny přijaty jednoznačně

"Diskuze byly hlavně o tom, aby tyto změny platily ve všech soutěžích řízených Českým svazem ledního hokeje. Budou navrženy pro ostatní soutěže na středečním výkonném výboru v Praze," řekl ČTK ředitel extraligy Stanislav Šulc.

"Bylo to přijato jednoznačně. Tato diskuze probíhala asi dva měsíce a všichni zjišťovali názory ve svých klubech. Je ale důležité, aby to platilo také především v mládežnických kategoriích. Řada lidi viděla především při loňském Světovém poháru, že tato pravidla zrychlují a zatraktivňují hru," podotkl prezident APK Luboš Koželuh.

Schválena termínová listina

Dnešní jednání APK rovněž schválilo termínovou listinu pro nadcházející ročník. Extraliga začne v pátek 9. září zápasy Vsetín - Slavia, Třinec - Liberec, Sparta - Litvínov, Pardubice - Karlovy Vary, Kladno - České Budějovice, Znojmo - Zlín a Plzeň - Vítkovice. Poslední 52. kolo základní části se bude hrát 9. března 2006 a nový šampion bude znám nejpozději 25. dubna.

"Hracími dny zůstávají pátek a neděle. Vložených úterků bude v nadcházející sezoně více, protože se reprezentační program bohatý," doplnil Šulc s poukazem na únorové olympijské hry v Turíně.

V Českých Budějovicích bylo také odsouhlaseno, že valná hromada APK už nebude odvolacím orgánem proti rozhodnutím disciplinární a sportovně-technické komise. "V minulých letech byla rozhodnutí změněna a nikoliv vždy správně. Bylo tedy schváleno, že o sobě už nebudou rozhodovat samy kluby, ale pětičlenná nezávislá komise složená z lidí fungujících mimo," navázal Šulc.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Tipsport extraliga 2020/2021

Filtr článků - Tipsport extraliga


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..