Hokejisté Budějovic opět vyhráli, porazili doma Plzeň 3:0

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Tradiční derby mezi Českými Budějovicemi a Plzní se proměnilo v souboj jihočeské ofenzivy s reprezentačním gólmanem Romanem Málkem. Strážce plzeňské svatyně odolával přes polovinu zápasu, ale poté se Jihočeši prosadili a třemi góly ještě před druhou přestávkou rozhodli o zaslouženém vítězství. Gólman Roman Turek se navíc poprvé v sezoně mohl těšit z čistého konta.

V úvodním dějství hráli domácí pětkrát přesilovku, skoro minutu měli dokonce výhodu pět na tři, ale pozorného Málka nepřekonali. Připravenost gólmana soupeře vyzkoušel už po 29 sekundách hry Hudec, jeho střela však byla neúspěšná, stejně jako další pokusy Sailera nebo Šimánka.

Západočeši nevyužili obrovskou šanci v páté minutě, kdy Zelenka přesným pasem z rohu kluziště našel před domácí svatyní nikým nehlídaného Fabuše, ale ten ztroskotal na Turkovi. Fabuš nechal vyniknout Turka rovněž těsně před první sirénou, kdy byl vyloučen Jihočech Veselý. ´

Málek statečně odolával rostoucímu tlaku Budějovic až do 36. minuty, kdy Veselý přesně našel před brankou najíždějícího Šimánka, který přizvedl letící kotouč a poprvé rozvlnil síťku. Do té chvíle Málek stačil zlikvidovat nájezd dvojice Kotrla - Sailer, střely Hübla, Sailera i Tomana, tvrdý pokus Vydareného či kuriózní nájezd dvojice beků Kutláka s Muchou. Úspěšný byl i při samostatném nájezd Hudce od modré a technické spolupráci Šimánka s Vakem.

Přesto na v závěru druhého dějství dvakrát kapituloval a vždy při přesilovkách soupeře. Po nahození Posmyka a nahrávce Vydareného skóroval Vak, odražený puk od zadního mantinelu po ráně Vaka přesměroval do odkryté plzeňské klece Šimánek, přestože v jeho blízkosti sledovali situaci dva plzeňští hráči.

Na začátku třetí třetiny šli "za katr" postupně domácí zadáci Posmyk a Toman, hosté hráli 43 sekund pět na tři, ale korigovat skóre nedokázali. Obránce Trnka nastřelil od modré sice jen horní spojnici brankové konstrukce. Neuspěl ani osamocený Zelenka. Před budějovickým gólmanem neuspěl ani v 48. minutě sólově najíždějící Král. V polovině závěrečné dvacetiminutovky Plzeňští nevyužili další přesilovku pět na tři, tentokráte trvající 92 sekund. Při následujícím vyloučení Muchy měl šanci ještě Fabuš, ale znovu našel Turka připraveného.

Mountfield České Budějovice - Lasselsberger Plzeň 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 36. Šimánek (Veselý), 38. Vak (Vydarený), 40. Šimánek (Vak). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:11. Využití: 2:0. Diváci: 4588.
České Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Toman, Vydarený, Vágner - M. Hudec, V. Nedorost, Brabenec - Kotrla, Hübl, Sailer - Šimánek, Vak, Veselý - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
Plzeň: Málek - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Derner, Vobořil - Fabuš, R. Král, Ludvík - Zelenka, Rataj, Matějovský - Důras, Šindel, Adamský - Heřman, A. Padělek, Šaffer. Trenéři: M. Sýkora a Kampf.