Rubriky:

Kontinentální liga

Ruský tisk se ptá, zda šlo smrti hokejisty Čerepanova zabránit

15. října 2008 10:30 - MOSKVA

Náhlá smrt mladého ruského hokejisty Alexeje Čerepanova patří ve středu k hlavním tématům ruského tisku. Domácí média si kladou otázky, zda tragédii nešlo zabránit. Devatenáctiletý Čerepanov, velký talent ruského hokeje zkolaboval a následně zemřel na zástavu srdce v pondělním duelu KHL na ledě Čechova. Podle prvních zjištění státního zastupitelství trpěl hráč Omsku srdeční chorobou.

 

www.khl.ru

"Proč během zápasu nebyla u stadionu sanitka? Proč záchranáři dorazili až po 20 minutách s porouchaným defibrilátorem? Proč se u mladého a zdravého člověka zastavilo srdce?" ptá se list Izvestija.

Odpovědi by měla dát vyšetřování, která zahájily hned tři organizace - kromě moskevských vyšetřovatelů generální prokuratury i Kontinentální hokejová liga (KHL) a hokejové odbory. List Kommersant dnes citoval experta, kardiologa Alšibaje Bakuleva, podle něhož pravidelné zdravotní prohlídky v klubu nemusely odhalit Čerepanovy srdeční potíže. "Tyto testy nejsou absolutní. Mohou ukázat, že srdce je zcela v pořádku, ačkoliv tak tomu není. K polovině infarktů dochází bez jakýchkoliv příznaků," řekl odborník.

Náhlé úmrtí Alexeje Čerepanova:
Hokejista Čerepanov zemřel po zápase KHL
Šok, vztek, a slzy: mladá hvězda vyhasla 
Čerepanov prý trpěl ischemickou chorobou srdeční
Spoluhráč Rosa: Jsme v šoku!
Čerepanov zemřel na akutní selhání srdce

Také podle názoru jiného z předních ruských kardiologů Sergeje Kozlova nebylo možné srdeční vadu včas odhalit. Tak jako tak ale Moskovskij komsomolec považuje hokejistu za oběť "vražedného spiknutí" - pomoc byla poskytnuta pozdě, do nemocnice jej přepravili až po 50 minutách, kdy už bylo pozdě. Trud se naopak domnívá, že "v Čerepanovově případu byla medicína bezmocná".

Další smrt mladého sportovce v Rusku

Čerepanov se stal dalším mladým ruským sportovcem, který během půl roku nečekaně zemřel na zástavu srdce. Začátkem května zesnul na tréninkové základně fotbalového klubu Saturn u Moskvy devatenáctiletý záložník Kirill Spasskij, v létě po srdečním kolapsu zemřel 21letý hokejista Atlantu Mytišči Igor Antosik. List Kommersant současně připomíná kolaps českého obránce Detroitu Jiřího Fischera, kterého se však lékařům podařilo zachránit díky tomu, že po ruce byl fungující defibrilátor a sanitka u stadionu neprodleně přepravila hráče do nemocnice.

"Čerepanovova smrt je tragicky zvláštní případ, který nutí přemýšlet o celkové situaci," uvedl list Vedomosti. Domnívá se, že o příčinách se ještě budou hádat moskevští lékaři s klubovými doktory. "Ale v NHL je defibrilátor na každém stadionu - a zachránil Fischerův život. Hokej je kontaktní sport a bez ohledu na to jakýkoliv špičkový sport s obrovskou fyzickou zátěží představuje daleko vyšší riziko, než je obvyklé," poznamenal deník.

"Proč věnujeme takovou pozornost smrti jednoho sportovce? Loni v Rusku na nemoci srdce zemřelo více než milion lidí... Idolové by neměli umírat, tím spíše v devatenácti. Ale není u nás rodiny, která by se nesetkala se zločinným lajdáctvím - a často s tragickými následky," dodávají Vedomosti.

V ulicích Omsku lidé plakali

Další deníky otiskly emotivní články o loučení s mladým talentem. "V ulicích nočního Omsku spolu plakali naprosto neznámí lidé. Nikdo nechtěl uvěřit, že nyní o devatenáctiletém sibiřském klukovi s milým úsměvem, zlatýma rukama a obrovským talentem se bude psát, že 'byl'. K smrti nesnáším toto slovo - byl," napsal Sport-Express v rozsáhlé reportáži.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: KHL 2020/2021

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..