Bříza vítá návrh IIHF na Ligu mistrů, ale netuší, zda bude přijat

21. ledna 2011 16:46 - PRAHA

Generální manažer hokejové Sparty Petr Bříza označil další návrh Mezinárodní hokejové federace (IIHF) na oživení Ligy mistrů za pozitivní krok. Na čtvrtečním jednání v Curychu zastupoval Bříza Český svaz ledního hokeje, ale nedokáže zatím odhadnout, zda může být návrh v jeho současné podobě evropskými federacemi přijat, či nikoliv.

 

Stanislav Peška, ČTK

"Je určitě pozitivní, že jsme se dostali k té finální podobě nabídky od IIHF a už se to celé nepohybuje jen v rovině spekulací," řekl ČTK Bříza.

Jakým směrem se však bude nyní projekt vyvíjet, nedokázal sám odhadnout. "Ten návrh nám byl prezentován ve velmi detailní podobě a jako konečná forma nabídky ze strany IIHF s tím, že to federace buď vezmou, nebo ne. V Curychu bylo velké obsazení jednotlivých lig a klubů, ale nelze nic dopředu předpovídat. Dané je jen to, že do 17. února se mají všichni vyjádřit," konstatoval Bříza.

IIHF přišla s projektem obnovení Ligy mistrů už na začátku prosince minulého roku, ale představitelé nejlepších evropských soutěží včetně české extraligy sdružené v Hockey Europe požadovali právě odškodnění klubů za zrušenou sezonu a také zdvojnásobení počtu účastníků z 16 na 32. V novém návrhu je ale Liga mistrů i nadále jako soutěž pro 16 týmů.

"Ze strany Hockey Europe byl tlak, aby do soutěže mohlo zasáhnout více týmů, takže i otázka ohledně 32 klubů padla, ale ten návrh počítá s modelem pro 16 týmů, a tak se k tomu musíme nyní také postavit," uvedl Bříza, který byl na jednání vyslancem českého hokeje společně s pardubickým generálním manažerem Zbyňkem Kusým, jenž zastupoval českou extraligu.

Návrh IIHF počítá zároveň s investicí 17,6 milionu švýcarských franků na první tři roky, které by byly rozděleny na startovné, odměny, podporu nákladů na cestování a vyrovnání pro kluby, jichž se dotklo zrušení ročníku 2009/10 kvůli finanční krizi.

Na zástupcích z Česka, Ruska, Švédska, Finska, Švýcarska, Německa, Slovenska a Rakouska nyní je zaujmout k návrhu stanovisko. "Vyvolá to asi hodně diskuzí, každá liga a země k tomu má své připomínky a v každé lize to bude procházet odsouhlasením. Lze říci, že je potřeba, aby to přijalo alespoň šest z těchto osmi federací, bude ovšem také hodně záležet na tom, jak se k návrhu postaví ty nejsilnější federace," přiblížil Bříza.

Za klíčové lze tedy považovat výsledky jednání především v Rusku, Švédsku, Finsku a Česku. Bříza očekává, že zástupci českých týmů otevřou diskuzi již na středečním zasedání Asociace profesionálních klubů (APK). "Nevím, zda se o tom bude jednat nějak více, protože je tam dost materiálu v angličtině, který musí být přeložen. Zároveň je celá problematika hlubšího rázu a kluby budou potřebovat návrh dobře zvážit. Ale probrat to v rámci APK musíme," řekl Bříza.

Devátou přizvanou zemí v Curychu pak bylo Bělorusko s ohledem na vítězný tým z Kontinentálního poháru Junosť Minsk, ale schůzky se zúčastnili i představitelé NHL, která v letech 2008 a 2009 vyslala své kluby k souboji s nejlepším evropským celkem o Victoria Cup.

Pokud jednotlivé země na projekt kývnou, začne obnovená Liga mistrů v říjnu letošního roku a Final Four play off se odehraje v únoru 2012. Po 17. únoru by IIHF zveřejnila i detailní formát soutěže. V plánu je v ročníku celkem 59 utkání.

V případě neúspěchu Bříza věří, že možnost soutěžní konfrontace týmů na mezinárodní úrovni tím definitivně neskončí. "V jednom je mezi všemi shoda - že je v Evropě potřeba spustit jakousi nadnárodní soutěž, která by běžela paralelně s jednotlivými národními ligami. Proto si nemyslím, že by ten nápad samotný měl třeba na delší čas usnout," uzavřel Bříza.

ČTK

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů