Hrát ještě další dvě třetiny, gól bychom stejně nedali, věděl Červenka

Minsk

Věděl, že výkon, který čeští hokejisté předvedli v semifinále mistrovství světa proti Finům, byl na míle vzdálený tomu, jaký by byl potřeba k postupu do boje o zlato. Útočník Roman Červenka přiznával, že i kdyby se hrály ještě další dvě třetiny, národní tým by gól stejně nedal. „Neumím říct, co se stalo. Něco tomu chybělo,“ řekl po prohře 0:3.

Útočník Roman Červenka

Co hlavně? Protože za celý zápas vás Finové pustili jen do minima větších příležitostí?

Měli jsme špatný začátek, kdy nám lehce chodili středním pásmem a zaváželi si puk do naší třetiny, jak se jim líbilo. Nám naopak hra s pukem chyběla, vůbec jsme ho nepodrželi. A když už jsme ho měli, byli jsme zase daleko od sebe. Bylo to vyblázněné a nehráli jsme. Přišlo mi to jako zápasy předtím. Nepomáhali jsme jeden druhému a nevytvářeli si šance.

Tomáš Rolinek přiznával, že samotný přístup k zápasu nebyl optimální. Souhlasíte?

Ne že bychom nechtěli, ale něco tomu prostě chybělo. Možná by to vypadalo jinak, kdyby se nám povedlo dát gól. Jenže Rinne chytal výborně, dělal nám velké problémy. I když toho na něj moc nešlo, tak to co prošlo, chytil. A jak jsme ho s přibývajícím časem stále nedokázali překonat, Finové vyráželi do brejků a čekali, kolik jim jich nabídneme. Šancí měli plno.

Srazila vás definitivně zbytečná vyloučení ve třetí třetině, i kvůli kterým jste se za stavu 0:2 nedostali do pořádného tlaku?

Nebyla tím hlavním problémem, protože my jsme se do tlaku nedostali za celý zápas. Jen na začátku během pár střídání jsem cítil, že by to mohlo jít. Kdybychom třeba dali rychle gól na 1:1, mohlo to být jiné. Jenže když Rinne zavřel bránu...

Dostavila se frustrace?

Spíš křeč. Ne že bychom nechtěli. Všichni jsme se tlačili do brány, ale nešlo to. Kdybychom hráli ještě další dvě třetiny, gól bychom stejně nedali...

Takže jste přestával věřit, že je obrat možný?

To ne, i za stavu 0:2 jsme pořád věřili. Vést o dva góly je takové všelijaké. Dostaneš jeden a jsi pod tlakem. Jenže my jsme tu kontaktní branku nedali.

Bude těžké hodit zklamání přes noc za hlavu a soustředit se na zápas o bronz se Švédy?

Moc času není a soupeř má velkou výhodu, že hrál dřív. Ale na to se nemůžeme vymlouvat a musíme se připravit a urvat medaili.

Psychických sil máte dost?

Musíme je někde najít a vyndat. Všichni jsme věřili, že můžeme jít do finále, ale teď už s tím nic neuděláme. Musíme se soustředit na Švédy.