Rusové padli se Švédy a jdou na Kanadu, Finové poslali soupeře Čechům, Lotyši slaví postup

Základní skupiny hokejového MS v Dánsku jsou dobojovány! Švédové zůstali jako jediní neporažení. V závěrečném vystoupení po obratu porazili Rusko 3:1 a ovládli skupinu A. Sborná se tak utká o semifinále s Kanadou, Švédové pak s Lotyšskem. To v přímém souboji o čtvrtfinále porazilo Dány 1:0. V odpoledním duelu si Švýcarsko vítězstvím nad Francií 5:1 zajistilo postup. Utká se s Finskem, které zvítězilo nad USA 6:2 a vyhrálo skupinu B. Poražené Američany vyzve ve čtvrtfinále český tým. Slováci si na rozloučenou poradili se sestupujícím Běloruskem 7:4 a Kanada s Německem 3:0.

Švédský hokejista Mika Zibanejad slaví se spoluhráči gól proti Rusku.

Švédové vlétli do duelu s Ruskem hodně divoce. Po 30 sekundách byl vyloučen Rickard Rakell a krátce poté vyfasoval Adam Larsson čtyřminutový trest. Početní výhodu využil k vedoucímu gólu Kirill Kaprizov.

V polovině utkání ale rovněž v přesilovce srovnal Mika Zibanejad a ještě ve druhé třetině otočil duel Rakell. Rusové už skórovat nedokázali, naopak při jejich risku bez gólmana zpečetil první výhru Tre Kronor nad sbornou na velkém turnaji po 14 letech Mattias Ekholm.

Obhájci titulu tak vyhráli bitvu o relativně lehčího soupeře, jímž se stali Lotyši. Ti nakonec sebrali těsnou výhrou čtvrtfinálovou naději domácím Dánům. Reprezentanti pobaltské země ztráceli před utkáním na pořadatelskou zemi jeden bod a dál je tak mohla posunout jedině výhra. Tu nakonec zařídil královehradecký Andris Džerinš už v desáté minutě. Postup jistil čistým kontem brankář Elvis Merzlikins.

Hokejisté Švýcarska nepřipustili v bitvě s Francií žádné komplikace a po vítězství se mohou těšit na čtvrtfinále. Tým helvétského kříže vedl už po první třetině 2:0, v prostřední dvacetiminutovce náskok o jeden gól navýšil a navrch měli Švýcaři také v závěrečné části hry. Definitivně tak jsou ze hry o čtvrtfinále Slováci.

Američané potřebovali uhrát bod s Finskem, aby vyhráli skupinu B. Hráči ze severu Evropy však byli nad jejich síly. Výběr Suomi duel ovládl, vyhrál 6:2 a sám jde do čtvrtfinále z první příčky. Hattrick si připsal Fin Sebastian Aho.

Kanaďané v duelu s Německem pojistili třetí místo ve skupině. Ve čtvrtfinále je čeká klasická bitva s Ruskem. Němci, druhý tým z olympiády v Koreji, měl nepříjemnou jistotu už před začátkem zápasu, čtvrtfinále se ho netýká.

Bělorusko už nemohlo odvrátit pád z elitní skupiny MS, ale ještě pozlobilo Slováky. Ti už měli jistotu, že neprojdou do čtvrtfinále, ale v utkání ´z povinnosti´ se nakonec vyhecovali a nedovolili ostudu na rozloučenou. Dosáhli na třetí výhru. Pět bodů si připsal Ladislav Nagy.

Zápasy základních skupin MS
Skupina A
Švýcarsko - Francie 5:1
Branky: 13. Hofmann, 16. Corvi, 38. Untersander, 43. Fiala, 54. Moser - 44.Leclerc.
Skupina B
Finsko - USA 6:2
Branky: 11., 18. a 57. Aho, 38. Rantanen, 48. Antilla, 54. Kapanen - 52. Kane, 55. Ryan
Skupina A
Bělorusko - Slovensko 4:7
Branky: 33. Kitarov, 36. Linglet, 49. Kovyršin, 51. Vorobej - 1. a 48. Bakoš, 11. a 52. Jurčo, 55. Hovorka, 56. Ďaloga, 60. Krištof