Holík dal dva góly a zařídil výhru Atlanty nad Rangers

NEW YORK

Útočník Robert Holík se v úterním utkání zámořské NHL výrazně zasloužil o výhru hokejistů Atlanty na ledě New Yorku Rangers. Do branky svého bývalého klubu vstřelil rodák z Jihlavy dva góly, včetně rozhodujícího na 5:4 v prodloužení.

Holík svým výkonem zastínil lídra kanadského bodování Jaromíra Jágra, stejně jako slovenský útočník Marián Hossa. Ten k výhře Atlanty přispěl gólem a třemi přihrávkami a jelikož Jágr nebodoval, stáhl Hossa šestibodovou ztrátu v tabulce produktivity na rozdíl pouhých dvou bodů.

Rangers i zásluhou trefy Martina Straky vedli v polovině zápasu 3:1, jenže po velkém obratu Atlanty byli rádi, že dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny zařídil Michael Nylander vyrovnávacím gólem alespoň prodloužení. V něm však dominovali hosté.

Holík se přehnal kolem Warda

Vítězný gól vstřelil Holík v třetí minutě nastaveného času, když se přehnal kolem obránce Warda, vypálil do betonů brankáře Lundqvista a odražený kotouč sám doklepl do branky. "Trénuji to při rozbruslení před každým zápasem. Dělám to takhle už deset let, je to můj styl hry," řekl Holík po utkání.

Před výlukou v sezóně 2004/05 strávil v Rangers dvě nepříliš šťastné sezony. Nijak zvlášť však triumf nad dřívějšími spoluhráči nebral. "Mým jediným cílem je dostat náš tým do play off. To je vše, co mě zajímá. Takže mě uspokojí každé vítězství," uvedl dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s New Jersey.

Obránce Roman Hamrlík z Calgary byl vyhlášen první hvězdou zápasu s Coloradem. Český bek vstřelil gól, na další přihrál a přispěl tak k vítězství Flames 5:2. Hokejisté Calgary rozhodli o svém úspěchu třemi brankami v přesilových hrách, navzdory tomu, že ve využívání početních výhod jsou jedním z nejhorších týmů v celé lize.

Jednoduché přesilovky

"Poučili jsme se z vlastních chyb a snažili se dnes sehrát přesilovky jednoduše. Pálili jsme na branku, clonili brankáři a doráželi puky do sítě," uvedl Matthew Lombardi, autor třetího gólu.

Do statistik se v úterý znovu zapsal i útočník Petr Tenkrát, jenž premiérovou asistencí v sezóně pomohl Bostonu k výhře 4:1 v Torontu. Tenkrát v úvodu třetí třetiny za nerozhodného stavu 1:1 přihrál na vítězný gól, jenž vstřelil Glen Murray.

"Snažíme se dostat nahoru v tabulce. Každé vítězství je pro nás ohromně důležité, tohle dvojnásob," uvedl Murray, jehož tým se nachází na posledním místě Severovýchodní divize. K výhře Bruins přispěl výraznou měrou brankář Tim Thomas, jenž zlikvidoval 45 střel Maple Leafs.

Na Prongera v Edmontonu bučeli

Velký večer prožil obránce Anaheimu Chris Pronger. Zkušený bek se poprvé vrátil na led Edmontonu, který v minulé sezóně dovedl do finále Stanley Cupu. V létě ale sám požádal vedení klubu o výměnu, což mu fanoušci Oilers nezapomněli a bučeli na něho při každém dotyku s pukem. "Byl jsem připraven na nejhorší. Ale rád jsem se sem vrátil," řekl Pronger.

Po utkání se mohl usmívat, Kačeři totiž i díky jedné jeho přihrávce smazali dvoubrankový náskok soupeře a zvítězili 3:2 v prodloužení. Utkání nedohrál český útočník ve službách Oilers Aleš Hemský, jenž odstoupil ze hry v první třetině se zraněným ramenem.

Jak je důležité mít v sestavě Sidneyho Crosbyho, se znovu přesvědčili hokejisté Pittsburghu. Bez své vycházející hvězdy prohráli Tučňáci poslední tři zápasy, v úterý však Crosby po zranění znovu naskočil do hry a Penguins porazili New York Islanders 3:2. Crosby dvěma přihrávkami připravil góly pro Colbyho Armstronga, vítěznou branku vstřelil v úvodní minutě třetí třetiny Chris Thorburn.

Fleury oslavil narozeniny výhrou

Třiatřiceti úspěšnými zákroky se blýskl brankář Penguins Marc-Andre Fleury, který si nadělil vítězství k 22. narozeninám. "Ale na konci jsme měli štěstí, v jednu chvíli už jsem myslel, že je vyrovnáno," poznamenal Fleury, jehož jednou zachránila tyčka.

Podivuhodný duel sehráli brankáři Cristobal Huet z Montrealu a Alex Auld z Floridy. Ve vzájemném souboji udrželi oba čisté konto a kapitulovali až v samostatných nájezdech. Z vítězství 1:0 se nakonec radoval Montreal, v jehož dresu proměnili penaltu Alex Kovaljov a Saku Koivu, zatímco v dresu Panterů uspěl pouze Ville Peltonen.

"Nikdy jsem si nemyslel, že jednou vychytám shutout, a přesto se nebudu radovat z vítězství. Je to šílené," kroutil po zápase hlavou brankář Auld, který se nuly na svém kontě dočkal teprve podruhé v kariéře. "Je to frustrující pocit, na druhou stranu je vidět, že se zlepšujeme," dodal Auld, jenž musel spolknout porážku 0:1 i v sobotu v Atlantě.

Jediný gól rozhodl také zápas Vancouveru s Columbusem. O vítězství Canucks 1:0 se postaral v polovině druhé třetiny Markus Näslund, brankář Roberto Luongo potřeboval k druhému čistému kontu v sezoně 24 zákroků.

Nulu v úterý udržel také Vesa Toskala, jenž napodobil svého týmového kolegu Jevgenije Nabokova a Žraloci ze San Jose tak po vítězství nad St. Louis 2:0 neinkasovali podruhé za sebou. "Vstřelili jsme sice jen dva góly, ale vypadalo to, jako bychom měli zápas celou dobu pod kontrolou," uvedl Toskala, který si připsal 29 zásahů.

NY Rangers - Atlanta 4:5 v prodloužení (1:0, 2:2, 1:2 - 0:1)
Branky: 20. a 28. Hall (na první Průcha, na druhou Rachůnek), 30. Straka (Malík, Rozsíval), 58. Nylander (Straka, Průcha) - 50. a 63. Holík, 23. Larsen (Holík), 39. Marián Hossa, 48. Slater. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18 200.
Pittsburgh - NY Islanders 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 2. a 32. Armstrong (na první Melichar), 41. Thorburn - 19. Viktor Kozlov, 25. Asham. Střely na branku: 28:35. Diváci: 17 082.
Carolina - Ottawa 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 3. Ladd - 7. Eaves, 25. Schubert, 31. Fisher, 49. Neil. Střely na branku: 30:36. Diváci: 14 393.
Toronto - Boston 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 36. Antropov (T. Kaberle) - 26. Donovan, 46. G. Murray (Tenkrát), 58. Sturm, 60. Boyes. Střely na branku: 46:24. Diváci: 19 469.
Tampa Bay - Washington 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)
Branky: 46. Tarnasky, 51. Lecavalier - 15. Beech, 22. Gordon, 37. Sjomin, 39. C. Clark, 59. Ovečkin. Střely na branku: 50:20. Diváci: 18 874.
St. Louis - San Jose 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 3. Clowe, 22. Pavelski. Střely na branku: 29:27. Diváci: 8679.
Calgary - Colorado 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
Branky: 15. Iginla, 24. Phaneuf (Hamrlík), 25. Lombardi, 36. Hamrlík, 45. Tanguay - 41. Stastny, 56. Wolski. Střely na branku: 37:25. Diváci: 19 289.
Edmonton - Anaheim 2:3 v prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 8. Reasoner, 26. Smyth - 33. Selänne, 60. Kunitz, 63. Getzlaf. Střely na branku: 22:26. Diváci: 16 839.
Montreal - Florida 1:0 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozhodující sam. nájezd Koivu. Střely na branku: 39:36. Diváci: 21 273.
Vancouver - Columbus 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 29. Näslund. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18 630.
1.Edmonton23132868:5928
2.Minnesota23131970:6127