Arizona - Washington 2:4Pastrňák dal už dvacátý gól sezony, Krejčí ukončil půst, ale Bostonu to nepomohlo, Vrána dobyl Arizonu

Davidové Pastrňák i Krejčí se trefili v dresu hokejistů Bostonu v Tampě, ale jejich tým prohrál s nejlepším celkem NHL 2:3. Další český útočník Jakub Vrána slavil výhru Washingtonu (4:2) na ledě Arizony. Pomohl k ní gólem a nevadilo nakonec, že neproměnil trestné střílení.

David Pastrňák (88) z Bostonu se raduje po gólu proti Tampě, vpravo Brad Marchand.

Pastrňák otevřel skóre ve třetí minutě z dorážky a na kontě má v této sezoně už dvacet branek, na které potřeboval 28 zápasů. V historii NHL vstřelil z českých hráčů rychleji prvních dvacet gólů v ročníku jen Jaromír Jágr.

Více jich v této sezoně mají na kontě jen Point z Tampy, Laine z Winnipegu a Ovečkin z Washingtonu - jednadvacet.

Pastrňák měl ještě za stavu 1:1 v první třetině další šanci, ale bekhendovým blafákem na brankáře Louise Dominguea nevyzrál.

Tampa Bay si vypracovala klíčový náskok v úvodu třetí třetiny, kdy dvěma slepenými góly odskočila na 3:1. Třetí branka padla po chybě Pastrňáka, který v přesilové hře pod tlakem na modré čáře špatně přihrál, a Anthony Cirelli zakončil sólo krásnou kličkou. "Dvě třetiny jsme hráli dobře a pak si necháme dát ve třetí dva rychlé góly. To se nám nesmí stávat," litoval Pastrňák, třetí hvězda utkání.

Zápas ještě zdramatizoval při hře bez brankáře Krejčí, jemuž Pastrňák po vyhraném vhazování přistrčil puk na modrou čáru. Krejčí udělal pár kroků do středu hřiště a propálil vše, co mu stálo v cestě. Český útočník tím ukončil gólový půst, který trval od 23. října osmnáct utkání, a zároveň se v klubové produktivitě hráčů všech dob vyrovnal na desáté příčce Camu Neelymu. Rodák ze Šternberku nasbíral v dresu Bruins, s nimiž v NHL spojil celou kariéru, 590 bodů (177+413).

Tampa si připsala pátou výhru v řadě. Boston potřetí prohrál.

K washingtonskému Vránovi se v šesté minutě druhé třetiny dostal puk zpoza brány a nekompromisně ho z mezikruží poslal za záda brankáře Adina Hilla - 1:1.

Přitom krátce předtím Arizona propásla velkou šanci navýšit své těsné vedení, když slovenský útočník Richard Pánik nedal trestné střílení. Vrána skóroval ve druhém zápase za sebou, v sezoně se prosadil celkově podeváté a po Pastrňákovi je druhým nejlepším českým střelcem v soutěži.

Kojoti se pak sice ještě jednou dostali do vedení, ale Capitals otočili. Nesrazilo je ani Vránou neproměněné trestné střílení na začátku třetí třetiny. Vítězný gól dal Andre Burakovsky v čase 55:18.

"Hrajeme teď dobře, každý zápas si vytváříme hodně šancí. Jsem rád, že jsme za snahu odměněni góly," uvedl Vrána.

Už pošesté v řadě podlehlo Chicago, a to 3:4 na ledě Vegas. Ve druhé třetině se hostům povedlo srovnat na 2:2, asistencí na první gól tomu pomohl i David Kämpf, jehož střelu dorazil Jonathan Toews. Ve třetí části hry šli dokonce do vedení, ale Golden Knights stačili zařídit obrat. Finalista posledního ročníku NHL na třetí inkasovaný gól odpověděl do minuty dvěma zásahy a vyhrál 4:3.

Z dalších českých hokejistů si Jakub Voráček připsal asistenci ve třetím utkání po sobě, když po jeho hezké křížné přihrávce poslal zápas proti Columbusu do prodloužení obránce Travis Sanheim svou druhou trefou v utkání, Philadelphia ovšem nakonec podlehla 3:4. Také soupeř měl na své straně obránce, který dal dvě branky, a to včetně vítězné. Seth Jones rozhodl prodloužení už po deseti sekundách. Gólman Philadelphie Michal Neuvirth zůstal na střídačce.

Martin Frk asistoval u gólu Mikea Greena, po kterém Detroit vedl v Torontu po dvou třetinách 4:1, ale nakonec vyhrál až po prodloužení 5:4. V dresu domácích nastoupil poprvé v sezoně William Nylander, který na poslední chvíli prodloužil s klubem smlouvu, a proto do té doby jen trénoval. Talentovaný Švéd v utkání nebodoval.

Calgary si připsalo čtvrtou výhru v řadě, před českým gólmanem Davidem Rittichem dostal v jeho dresu přednost Mike Smith a proti Minnesotě vychytal nulu, přičemž jeho spoluhráči se trefili dvakrát. Kanadský brankář kryl 31 střel. V osmém utkání za sebou chyběl kvůli zranění v dolní části těla Michael Frolík.

Po šesti nezdarech se z výhry radovalo New Jersey, v souboji nejhorších celků obou konferencí zvítězilo v Los Angeles 6:3.

Pittsburgh bez Dominika Simona zvítězil nad New York Islanders 6:2. Pod čtyři góly se podepsal Phil Kessel (2+2).

Výsledky NHL:
Toronto - Detroit 4:5 v prodl. (1:3, 0:1, 3:0 - 0:1)
Branky: 5. Kapanen, 43. Tavares, 49. Hyman, 52. A. Johnsson - 6. Ericsson, 7. Glendening, 20. Nyquist, 32. M. Green (Frk), 63. D. Larkin. Střely na branku: 31:32. Diváci: 19 392. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin (Detroit), 2. A. Johnsson (Toronto), 3. Nyquist (Detroit).
Florida - Colorado 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 18. Sceviour, 27. Ekblad - 26. a 48. Söderberg, 11. Rantanen, 47. Compher, 59. Landeskog. Střely na branku: 31:35. Diváci: 10 077. Hvězdy zápasu: 1. Söderberg, 2. Compher (oba Colorado), 3. Ekblad (Florida).
Philadelphia - Columbus 3:4 v prodl. (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 53. a 55. Sanheim (na druhou Voráček), 6. Giroux - 8. a 61. S. Jones, 19. Dubinsky, 46. Jenner. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19 428. Hvězdy zápasu: 1. S. Jones (Columbus), 2. Sanheim (Philadelphia), 3. Dubinsky (Columbus).
Pittsburgh - NY Islanders 6:2 (2:1, 3:0, 1:1)
Branky: 9. a 20. Letang, 33. a 38. Kessel, 28. Sheahan, 53. Crosby - 18. B. Nelson, 45. A. Lee. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18 440. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Letang, 3. Crosby (všichni Pittsburgh).
Ottawa - Montreal 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 8. Mark Stone, 39. White - 32. a 58. Byron, 9. Petry, 36. A. Shaw, 44. Gallagher. Střely na branku: 21:43. Diváci: 15 820. Hvězdy zápasu: 1. Byron (Montreal), 2. White (Ottawa), 3. Petry (Montreal).
Tampa Bay - Boston 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 15. B. Point, 43. Joseph, 45. Cirelli - 3. Pastrňák, 59. Krejčí (Pastrňák). Střely na branku: 30:35. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Joseph, 2. Domingue (oba Tampa Bay), 3. Pastrňák (Boston).
Calgary - Minnesota 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 21. a 42. E. Lindholm. Střely na branku: 20:31. Diváci: 17 690. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith, 2. E. Lindholm, 3. J. Gaudreau (všichni Calgary).
Arizona - Washington 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 5. Fischer, 27. Crouse - 26. Vrána, 36. Niskanen, 56. Burakovsky, 60. Ovečkin. Střely na branku: 29:29. Diváci: 11 910. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. Niskanen (oba Washington), 3. Fischer (Arizona).
Vancouver - Nashville 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)
Branky: 8. Edler, 20. Horvat, 29. Virtanen, 39. Pettersson, 42. Eriksson - 28. Hartman, 46. Sissons, 59. Irwin. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16 894. Hvězdy zápasu: 1. Pettersson, 2. Virtanen, 3. Horvat (všichni Vancouver).
Vegas - Chicago 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)
Branky: 2. R. Smith, 9. Engelland, 48. Marchessault, 49. Tuch - 24. J. Toews (Kämpf), 37. D. Strome, 48. Anisimov. Střely na branku: 36:35. Diváci: 18 494. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Marchessault, 3. Engelland (všichni Vegas).
Los Angeles - New Jersey 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)
Branky: 16. Leipsic, 27. Kempe, 38. Clifford - 14. a 31. Palmieri, 21. Zajac, 33. Butcher, 52. Hischier, 60. Coleman. Střely na branku: 32:35. Diváci: 17 568. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Palmieri (oba New Jersey), 3. Kempe (Los Angeles).