Rubriky:

NHL

Jeho jméno symbolizuje kanonýra. Richard jako první zvládl 50 gólů za 50 zápasů

18. března 2020 19:18 - Montreal/Praha

Jen pět hráčů v celé historii NHL dokázalo vstřelit padesát gólů během úvodních padesáti zápasů sezony. Tím prvním vůbec byl právě před pětasedmdesáti lety montrealský král Maurice Richard.

 

Twitter

Nasázet padesát branek za sezonu je vizitkou opravdového kanonýra. Než byla přerušena sezona, upaloval k této magické cifře i nejlepší střelec soutěže bostonský David Pastrňák. Chybí mu k ní jen dvě trefy, ale zda se jich letos opravdu dočká, je v tuto chvíli ve hvězdách.

V závěru minulého roku se v zámoří dokonce spekulovalo, zda Pastrňák nebude šestým hokejistou v dějinách NHL, který zvládne padesátku branek stlačit pod 50 zápasů. Tempo však neudržel, v současné podobě soutěže to vypadá jako nadlidský úkol.

To se ale tradovalo i ve čtyřicátých letech minulého století a přesto se našel chlapík, který to zvládl.

Když Richard 18. března 1945 vyjel na bostonský led, bylo mu stejně jako Pastrňákovi pouhých 23 let. Pro fanoušky Canadiens ale muž s černými vlasy sčesanými dozadu ztělesňoval hrdinu, jenž se bije i za obyvatele frankofonního Québeku, kteří si připadali odstrkovaní a přehlížení.

Základní část sezony v časech, kdy NHL tvořilo pouze šest týmů, měla v té době padesát zápasů. Richard do posledního z nich nastupoval v Boston Garden se 49 zásahy na kontě.

Jubilejní trefy, která ho postrčila na padesátigólový piedestal, dosáhl až v čase 57:45.

Montrealské noviny druhý den přinesli zprávy o tom, že Canadiens porazili nenáviděné 'fazoložrouty' z Bruins 4:2 a miláček Richard vstřelil padesátou branku. "K tomu gólu mu hodně pomohl jeho spoluhráč Elmer Lach, který mě povalil a když jsem ležel na ledě, tak ten gól padl," stěžoval si po letech bostonský gólman Harvey Bennett.

Slavný kanonýr Maurice Richard má před halou Motrealu svoji sochu.

Profimedia.cz

"To že řekl? No já si to každopádně nepamatuju," svěřil se krátce před smrtí Richard, kterého až v roce 1981 dokázal napodobit Mike Bossy.

Střílej jako Bossy! Gólová lavina zasypala NHL. 50 tref za 50 zápasů ale zvládli jen ti nejvýjimečnější

Když měl Richard na začátku června 2000 státní pohřeb, auto s jeho rakví jelo po ulici Sv. Kateřiny lemované tisícovkami truchlících fanoušků. Tady kdysi probíhaly i oslavy Stanley Cupů, kterých legendární útočník získal 8.

Od sezony 1998-99 se na jeho počest nejlepším střelcům sezony uděluje Maurice Richard Trophy. Po hráči, který má u montrealské haly Bell Centre svou sochu, nastupovali v NHL borci, kteří dokázali nasázet mnohem více gólů. Richard je v historické tabulce s 544 góly až 31. Jako vůbec první však dokonale naplňoval definici kanonýra. A navíc ze sebe nedělal žádnou velkou hvězdu.

Kolik potřebovali zápasů na 50 gólů:
Maurice Richard
1944–45: 50
Mike Bossy
1980–81: 50
Wayne Gretzky
1981–82: 39
1983–84: 42
1984–85: 49
Mario Lemieux
1988–89: 46
Brett Hull
1990–91: 49
1991–92: 50

"Je to fajn," odvětil, když vstřelil svůj padesátý kousek v padesátém duelu sezony.

Potěžkat si Richard Trophy je nyní snem každého střelce v NHL, Pastrňáka nevyjímaje.

Marek Burkert, Sport.cz

Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..