Kdo to je!? podivovali se fanoušci. Za Edmonton nastoupil hráč se změtí podivných znaků na dresu

29. července 2020 12:45 - Edmonton/Praha

Řada fanoušků napříč celým světem se u svých televizních obrazovek jistě musela hodně podivovat, kdo že se to v dresu hokejového Edmontonu s číslem 74 prohání po ledě při přípravném zápase proti Calgary. Místo tradiční jmenovky v latince se totiž na jeho zádech objevila pro mnohé jen změť podivných znaků.

 

JASON FRANSON, ČTK/AP

Kanadskoamerická NHL i její kluby chtějí být inkluzivnější a přístupnější všem komunitám, proto vedení ligy udělilo třiadvacetiletému obránci Oilers Ethanu Bearovi výjimku nastoupit proti Flames se speciální jmenovkou, na níž bylo jeho příjmení uvedeno v kríjštině, což je nejstarší ze slabičných písem kanadských domorodců.

Bear je potokem domorodého národa Ochapowace z Jižního Saskatchewanu, z jejichž původního kríjského písma vymyšleného ve 40. letech 19. století se později vyvinulo to inuitské.

„Je to pocta všem domorodým hráčům přede mnou i pro všechny domorodé děti, kteří mě jednou můžou (v NHL) následovat. Ten dres jsem oblékl s hrdostí," přiznal Bear, jenž při výhře 4:1 svého týmu strávil na ledě téměř dvacet minut.

škv, Sport.cz

Časová osa: NHL 2021/22

Filtr článků - NHL


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..