Krejčí rozhodl penaltový rozstřel, Erat v nájezdech také nezaváhal

Český hokejista David Krejčí rozhodl v úterním utkání NHL mezi Buffalem a Bostonem penaltový rozstřel a zasloužil se o výhru Bruins 3:2. Třiadvacetiletý útočník, jenž minulé utkání nedohrál, překonal brankáře Ryana Millera ve čtvrté sérii střelou na lapačku.

Hokejista Bostonu David Krejčí na archivním snímku.

Boston přitom letos v nájezdech převážně ztrácí body, předcházejících pět rozstřelů prohrál a i samotný Krejčí měl před utkáním v této dovednostní disciplíně úspěšnost jenom dvacet procent. "Jsou to pro nás důležité dva body. Konečně jsme našli cestu k vítězství," těšil Krejčího fakt, že hokejisté Bostonu zvítězili podruhé za sebou po nepříjemné šňůře deseti proher. "Je to ve vašich hlavách, když se nedaří. Teď už ale nemusíme myslet na to, co se stalo," dodal český olympionik.

V utkání se opět mohli hráči Bostonu opřít o výkon mladého gólmana Tuukku Raska, který momentálně dostává v brance častěji příležitost než Tim Thomas, loňský držitel Vezinovy trofeje určené nejlepšímu gólmanovi ročníku. Rask v zápase zastavil 43 střel soupeře. "Dostal šanci chytat i v po sobě jdoucích zápasech a pořádně se toho chopil. Opět byl výborný a předvedl skvělé zákroky," chválil trenér Bostonu Claude Julien dvaadvacetiletého nováčka, který v posledních čtyřech startech pustil jen šest branek.

Úspěšný i Erat

V rozstřelu byl úspěšný i český útočník Martin Erat a v kritické situaci, kdy musel skórovat, nezávahal. Naděje Nashvillu na vítězství ale třebíčský rodák prodloužil jen o jednu sérii, neboť hned v následujícím čtvrtém kole zajistil John Tavares New Yorku Islanders bonusový bod za výhru 4:3. Erat si v základní hrací době připsal i asistenci u třetí branky týmu, mužstvo ale v závěru utkání při jeho vyloučení inkasovalo v poslední minutě vyrovnávací gól.

"Neměli bychom dostávat takovéto tresty," komentoval kapitán Predators Jason Arnott faul českého útočníka, který obdržel dvě minuty za vražení na hrazení. "Nebylo to nutné. Nebylo to vyloučení za podražení protihráče v úniku. Na takové věci musíte myslet a nedělat je. Celkově jsme ale měli hodně vyloučených a to nás stálo zápas. Jinak si myslím, že jsme odehráli solidní utkání, v němž jsme si nechali výhru utéct mezi prsty," dodal Arnott.

Dramatické vyvrcholení zápasů v podobě samostatných nájezdů bylo pro úterní večer příznačné a vítěze v nich muselo určitě ještě i v dalších dvou zápasech. Oba skončily shodným výsledkem 4:3 pro domácí tým, když Chicago přehrálo Dallas a St. Louis přetlačilo Detroit. O úspěchu Blackhawks rozhodl v páté sérii Kris Versteeg, za Blues proměnil rozdílový nájezd Brad Boyes.

Loňského finalistu Detroit mohlo alespoň těšit, že v závěrečných pěti minutách si dvěma zásahy vysloužil alespoň bod. Navíc poprvé za ně nastoupil po dlouhé absenci Johan Franzén. "Cítil jsem se stejně jako v posledním zápase, ve kterém jsem hrál. Čekal jsem to horší," popisoval své dojmy švédský hokejista, jenž léčil přetržený kolenní vaz.

Vokoun třikrát inkasoval

Českému gólmanovi Tomáši Vokounovi se opět nedostalo ofenzivní podpory svých spoluhráčů v útoku. Florida v posledních jedenácti zápasech vstřelila maximálně dvě branky, tentokráte se na ledě Caroliny prosadila jenom jednou a prohrála 1:4. Vokoun inkasoval tři góly z 29 střel soupeře, poslední gól obdrželi při závěrečné powerplay.

"Procházíme těžkým obdobím. Nedá se dělat nic jiného než neustále na sobě pracovat dokud se to nezlomí," konstatoval trenér Floridy, která po sérii čtyř proher spadla na 12. místo ve Východní konferenci. Naopak Carolina, která byla dlouhou část soutěže poslední, zvítězila v sedmi z posledních devíti zápasů a šplhá vzhůru. Na Floridu ztrácí už jenom pět bodů.

Tabulkou stoupá i Ottawa a lví podíl na tom má útočník Jason Spezza, který vstřelil v duelu s Calgary rozdílový gól a zasloužil se o výhru týmu 3:2. Spezza, jenž na přelomu prosince a ledna absentoval kvůli problémům s kolenem dvacet zápasů, se vrátil v oslnivé formě. V osmi utkáních zaznamenal stejný počet branek a dvě asistence, přičemž tři jeho branky byly vítězné.

"Snažím se jen více dostávat do prostoru okolo branky a své šance proměňovat. Dnes jsme i výborně napadali a nutili tím soupeře k chybám, které přišly," uvedl Spezza, který i přiznal, že během přestávky sledoval počínání nejlepších střelců soutěže a nyní zakončuje podle jejich vzoru i z pozic, z nichž dříve tak často nestřílel. Jednou asistencí se na výhře Ottawy podílel i obránce Filip Kuba.

Hokejisté Vancouveru sice vyslali dvakrát více střel než Tampa Bay, přesto soupeři podlehli 1:3. Těžkým oříškem pro ně byl brankář Antero Niittymäki, který nestačil jen na jednu ze čtyřiceti střel Canucks. V útoku obstaral vše potřebné Martin St. Louis, který byl u všech tří branek týmu. U první asistoval, dalšími dvěma zlomil v poslední třetině nerozhodný stav.

Buffalo - Boston 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. D. Roy, 39. Myers - 5. a 12. Paille, rozh. nájezd Krejčí. Střely na branku: 45:34. Diváci: 18.690.
NY Islanders - Nashville 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. Meyer, 40. Gervais, 60. Streit, rozh. nájezd Tavares - 31. O´Reilly, 34. J. Ward, 45. Sullivan (Erat). Střely na branku: 32:27. Diváci: 11.487.
Carolina - Florida 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 26. J. Jokinen, 33. Pitkänen, 44. Cullen, 59. T. Ruutu - 30. Stillman. Střely na branku: 30:20. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, obdržel tři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 89,65 procenta. Diváci: 18.393.
Ottawa - Calgary 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky: 18. Kovaljov (Kuba), 30. J. Ruutu, 37. Spezza - 17. Hagman, 24. Stajan. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.682.
Tampa Bay - Vancouver 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 43. a 56. St. Louis, 8. Stamkos - 40. Kesler. Střely na branku: 19:40. Diváci: 14.226.
St. Louis - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 33. a 39. Kariya, 47. A. McDonald, rozh. nájezd Boyes - 13. Draper, 55. Dacjuk, 58. Filppula. Střely na branku: 45:42. Diváci: 19.150.
Chicago - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 14. a 20. P. Kane, 47. Brouwer, rozh. nájezd Versteeg - 9. Ribeiro, 19. J. Neal, 57. Eriksson. Střely na branku: 40:27. Diváci: 21.446.