Hejduk zářil, gólem a dvěma asistencemi přispěl k výhře Colorada

DENVER

Český hokejový útočník Milan Hejduk zazářil v úterním zápase zámořské NHL, v němž jeho Colorado porazilo nejlepší tým ligy Vancouver 4:3 v prodloužení. Hejduk přispěl k vítězství Avalanche jedním gólem a dvěma asistencemi a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Hokejisté Colorada Milan Hejduk (vlevo) a Paul Stastny (uprostřed) gratulují úspěšnému střelci Davidu Jonesovi v duelu s Vancouverem.

Dalším hrdinou Colorada se stal David Jones, který se trefil dvakrát a byl autorem vítězného gólu, když v 63. minutě využil přesilovou hru po vyloučení Henrika Sedina. Na rozhodující branku přihrál Jonesovi další český útočník Tomáš Fleischmann.

Domácí v průběhu základní hrací doby třikrát prohrávali, pokaždé však dokázali zásluhou Hejduka poměrně rychle odpovědět. Český kanonýr nejprve přihrál na dva góly, v poslední minutě druhé třetiny pak sám vyrovnal na 3:3, když se v přesilové hře prosadil střelou z mezikruží.

V prodloužení byl hned v první minutě vyloučen Henrik Sedin za nedovolené bránění a Avalanche sedm sekund před jeho návratem na led přesilovku využili. Hlavní díl práce odvedl Fleischmann, který si sjel po levé straně až před brankáře Roberta Luonga, vystřelil a puk se odrazil k Jonesovi, který jej doklepl do odkryté branky.

"Byl to smolný gól. Ubránit se v oslabení ve třech proti čtyřem je ohromně těžké a málem se nám to podařilo," litoval Luongo, jehož tým porazil Colorado v předchozích čtyřech zápasech. "Je skvělé, že jsme na ně konečně vyzráli. Pokud budeme chtít uspět v play off, s největší pravděpodobností na Vancouver narazíme, takže musíme umět i tak dobrý tým porazit," radoval se Jones.

Philadelphia hrála doma - jako venku

V prodloužení skončil také duel mezi Philadelphií a Washingtonem. Domácí Flyers vedli po čtyřiceti minutách 2:0, v třetí třetině ale Capitals dvěma góly v rozmezí 40 sekund ztrátu smazali. O vítězství Letců tak rozhodl až v druhé minutě nastavení slovenský obránce Andrej Meszároš.

První třetinu odchytal v brance Capitals Michal Neuvirth a inkasoval jeden gól z osmi střel. Český brankář si však přivodil blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a po přestávce ho musel nahradit Semjon Varlamov.

Trenér Flyers Peter Laviolette použil před utkáním neobvyklou taktickou metodu, když po dopoledním rozbruslením poslal celé mužstvo místo domů na hotel. Zde se hráči krátce ubytovali, spořádali předzápasový oběd a vyrazili společně na utkání podobně jako během uplynulých čtyř týdnů, kdy Flyers odehráli devět z deseti zápasů na hřištích soupeřů a z toho šest vyhráli.

"Když se tým vrátí domů po sérii venkovních zápasů, většinou se stane to, že hráči ztratí koncentraci. Doma je může řada věcí rozptylovat, ale my si nemůžeme dovolit kvůli tomu ztrácet cenné body v tabulce," vysvětlil Laviolette, proč svým svěřencům namodeloval režim, jako kdyby hráli na hřišti soupeře.

Možná to byla jen náhoda, každopádně to zabralo. Letci během úvodních čtyřiceti minut soupeře téměř k ničemu nepustili. "Teprve v třetí třetině jsme hráli tak, jak bychom měli hrát celý zápas," postěžoval si útočník Capitals Alexander Ovečkin, který v 50. minutě vyrovnal na 2:2. "Když makáme na sto procent, nikdo nás nemůže zastavit. V prvních dvou třetinách jsme to ale nedělali," dodal Ovečkin.

Vrbata zaznamenal 10. gól sezóny

Smolný zápas sehráli hokejisté Montrealu, kteří prohráli 1:2 v prodloužení na ledě Buffala. Canadiens během úvodních pěti minut utkání přišli o dva útočníky. Nejprve musel odstoupit ze hry Mike Cammalleri, který si po nárazu na mantinel poranil rameno, ještě hůř dopadl Max Pacioretty, jenž skončil v nemocnici poté, co ho do ruky zasáhla střela spoluhráče.

"Získali jsme sice jenom jeden bod, ale vzhledem ke všem okolnostem to můžeme považovat téměř za vítězství," prohlásil brankář Montrealu Carey Price, který si připsal 37 úspěšných zákroků. "Připadalo mi, jako bychom celý zápas hráli do kopce. Ale semkli jsme se a vydali ze sebe všechno," dodal Price.

Canadiens se i po zranění dvou útočníků dokázali dostat do vedení, které v 6. minutě zařídil David Desharnais, jenž před brankou tečoval střelu Romana Hamrlíka. Sabres vyrovnali až v 32. minutě, kdy se prosadil Tyler Ennis. V prodloužení pak rozhodl o výhře Buffala Jason Pominville, jemuž při akci dva na jednoho předložil puk před odkrytou branku Thomas Vanek.

Svůj desátý gól v sezóně vstřelil Radim Vrbata, porážce Phoenixu s Nashvillem 2:5 však nezabránil. Kojoti sice dokázali v první třetině smazat dvoubrankové manko, ve zbytku utkání už ale nedokázali vyzrát na brankáře Pekku Rinneho a poprvé v sezoně prohráli na domácím ledě druhý zápas za sebou.

V dresu Phoenixu si odbyl premiéru obránce Michal Rozsíval, který přišel už v pondělí 10. ledna z New Yorku Rangers výměnou za Wojtka Wolského, ale měl problémy s nataženým svalem v oblasti žeber.

Šestou výhru z posledních devíti zápasů si připsali hokejisté Minnesoty, kteří porazili Edmonton 4:1. Na jeden gól Divočáků přihrál i český útočník Martin Havlát.

Buffalo - Montreal 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 32. Ennis, 62. Pominville - 6. Desharnais (Hamrlík). Zásahy brankářů: .Miller 30/29 - Price 39/37 Diváci: 18 225.
Philadelphia - Washington 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 2. Carter, 34. Giroux, 62. Meszároš - 48. Knuble, 49. Ovečkin. Zásahy brankářů: Bobrovskij 25/23 - Neuvirth 8/7, Varlamov 22/20. Diváci: 19 824.
Pittsburgh - Detroit 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 4. J. Staal, 12. Conner z tr. střílení, 38. Kunitz, 59. Cooke - 38. Franzén. Zásahy brankářů: Fleury 37/36 - MacDonald 28/25. Diváci: 18 284.
Carolina - Boston 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky: 19. J. Jokinen, 50. Larose - 3. Boychuk, 44. Marchand, 52. Lucic. Zásahy brankářů: Ward 28/25 - Thomas 45/43. Diváci: 17 419.
Phoenix - Nashville 2:5 (2:2, 0:2, 0:1)
Branky: 11. Vrbata, 15. Stempniak - 9., 32. a 38. Dumont (na druhou Erat), 9. a 55. Hornqvist. Zásahy brankářů: Bryzgalov 21/16 - Rinne 34/32. Diváci: 8236.
Tampa Bay - Columbus 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 18. a 35. Stamkos (na druhou Kubina), rozhodující sam. nájezd Malone - 8. Umberger, 36. Brassard (Voráček). Zásahy brankářů: Roloson 30/28 - Garon 22/20. Diváci: 13 291.
St. Louis - Los Angeles 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 12. Berglund, 54. Johnson - 37. Clifford. Zásahy brankářů: Halák 27/26 - Quick 26/24. Diváci: 19 150.
Colorado - Vancouver 4:3 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 33. a 63. Jones (na první Hejduk, na druhou Fleischmann), 16. Liles (Hejduk), 40. Hejduk - 3. Edler, 31. Kesler, 39. Širokov. Zásahy brankářů: Anderson 43/40 - Luongo 30/26. Diváci: 12 791.
Edmonton - Minnesota 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)
Branky: 57. Pääjärvi - 2. Cullen, 4. Burns (Havlát), 51. Bouchard, 53. Brunette. Zásahy brankářů: Chabibulin 26/22 - Chudobin 32/31. Diváci: 16 839.
Ottawa - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 39. Fisher (M. Michálek) - 15. Perry, rozhodující sam. nájezd Ryan. Zásahy brankářů: Elliott 27/26 - Hiller 40/39. Diváci: 19 515.