DETROIT

Tři roky v Rusku nijak nepoznamenaly čich Jaromíra Jágra na góly, libují si v zámoří. Česká hokejová legenda totiž zazářila při své premiéře v dresu Philadelphie. Letní posila Flyers se konečně v přípravě na nový ročník NHL ukázala i na ledě a za vítězný gól a přihrávku při páteční výhře 3:1 nad Detroitem si vysloužila samé superlativy. Jágr byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Jaromír Jágr

Jágr před prvním startem hovořil o tom, že mu možná chvíli potrvá, než se rozjede, ale zdá se, že potřeboval jen minimum času. Po třech letech v Kontinentální lize s Omskem se rychle přeorientoval na poměry v zámoří a rychle si vybavil staré návyky.

V utkání musela Philadelphia otáčet skóre, domácí Red Wings vedli od páté minuty po trefě Fabiana Brunnströma. Pak ale Jágr vybídl ke skórování Jamese Van Riemsdyka a 52 vteřin nato se trefil sám. Po Hartnellově přihrávce zápěstím nedal šanci gólmanovi Jimmymu Howardovi. Výsledek pak pečetil ve druhé třetině Matt Read.

Jaromír Jágr v dresu Philadelphie.foto: ČTK/AP/Tony Ding

"V Rusku se o hodně více bruslí, tady je zase daleko více větších hokejistů, více klubů hraje past ve středním pásmu a styl hry je agresivnější. Doufám, že mi nebude trvat dlouho, než si zvyknu. Za tři roky, co jsem v NHL nehrál, se hokej změnil," uvedl po utkání Jágr a zopakoval, že hokej v Evropě a NHL jsou dva odlišné sporty se stejnými pravidly.

Jaromír Jágr na střídačce Philadelphie.foto: ČTK/AP/Tony Ding

Uspěli i další Češi

V pátečním programu jedenácti zápasů se prosadili i další čeští hokejisté. David Krejčí se podílel jednou brankou na vítězství Bostonu nad New York Islanders 6:3. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec letošního play-off snížil ve 29. minutě na 1:2, obhájce Stanleyova poháru pak prohrával po druhé třetině 2:3, ale čtyřmi góly v závěrečném dějství strhl výhru na svou stranu. V závěru se Krejčí ještě popral s Justinem DiBenedettem.

Na vedení Ottawy v duelu proti Montrealu 3:0 se podíleli přihrávkou na úvodní trefu Zacha Smitha bek Filip Kuba a trefou v 32. minutě útočník Milan Michálek. Po jeho gólu ale patřil zápas Canadiens, kteří stihli vyrovnat a o jejich výhře 4:3 po samostatných nájezdech rozhodl Erik Cole. Michal Řepík při porážce Floridy na ledě Tampy Bay 2:5 korigoval v 57. minutě stav na 2:4. Dvě asistence v dresu vítězů si připsal bek Pavel Kubina.

Dvě přihrávky zaznamenal i obránce Minnesoty Marek Židlický a pomohl k vítězství nad Columbusem 4:3 v prodloužení, když asistoval i u vítězné trefy Danyho Heatleyho.

Gólman Tomáš Vokoun se představil v dresu Washingtonu na ledě Chicaga, do závěrečné třetiny držel čisté konto, ale nakonec nezabránil porážce 2:3. "Hráli jsme první dvě třetiny dobře a Tomáš předvedl několik skvělých zákroků, kterými nás udržel v zápase," pochválil Vokouna hvězdný útočník Alexandr Ovečkin, který si dával za vinu třetí inkasovaný gól ve Vokounově síti.

Přípravné hokejové zápasy před NHL:
Carolina - Nashville 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky: 1. a 41. Ponikarovskij - 38. Legwand, 46. Hillen, 47. Ch. Mueller.
Boston - New York Islanders 6:3 (0:2, 2:1, 4:0)
Branky: 29. Krejčí, 30. P. Bergeron, 49. Seidenberg, 49. Marchand, 56. Boychuk, 56. Peverley - 2. a 10. Reese, 39. Frischmon.
New Jersey - New York Rangers 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Branky: 2. Henrique, 28. Josefson, 37. Kovalčuk - 5. B. Richards, 6. Stepan, 22. Gáborík, 57. Bell.
Toronto - Buffalo 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 29. Kessel - 8. Tropp, 53. Pominville.
Detroit - Philadelphia 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 5. Brunnström - 18. Van Riemsdyk (Jágr), 19. Jágr, 31. Read.
Tampa Bay - Florida 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky: 27. a 33. Shannon (na první Kubina), 9. Ritola (Kubina), 41. Aston, 59. Lecavalier - 45. Skille, 57. Řepík.
Ottawa - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. a 16. Smith (na první Kuba), 32. M. Michálek - 33. a 38. Pacioretty, 60. Gomez, rozhodující sam. nájezd E. Cole.
Colorado - St. Louis 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)
Branky: 53. Barrie (Hejduk), 60. Stastny - 9. Gračev, 46. Cracknell, 60. Backes.
Minnesota - Columbus 4:3 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 28. a 62. Heatley (na druhou Židlický), 6. Foucault (Židlický), 41. Setoguchi - 13. MacKenzie, 24. Tjutin, 31. Russell.
Chicago - Washington 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
Branky: 44. a 47. Stralberg, 57. Saad - 14. Ward, 53. Hendricks. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, kryl 23 z 26 střel a měl úspěšnost zákroků 88,5 procenta.
San Jose - Anaheim 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky: 16. Irwin, 20. Boyle, 29. D. Murray, 38. Mitchell, 59. A. Murray - 35. Getzlaf.