PHILADELPHIA

Hokejový útočník Jaromír Jágr se dvěma góly v třetí třetině sobotního utkání NHL proti Carolině podílel na výhře Philadelphie 5:1 a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Hlavním strůjcem vítězství Letců byl podle zámořských novinářů jeho spoluhráč Claude Giroux, který dal gól a na další tři přihrál. Jágr tak v jedenácti zápasech zaznamenal jedenáct bodů (5 branek a 6 asistencí) a v bodování se posunul na osmnácté místo.

Jaromír Jágr překonává gólmana Caroliny Briana Bouchera.

Jágr se poprvé prosadil v 41. minutě, když byl chvíli zcela sám před brankou a svou čtvrtou trefou v sezoně zlomil nerozhodný stav 1:1. V 53. minutě pak předvedl sérii bekhendových kliček a uzavřel skóre zápasu.

"Takového hráče bychom asi měli aspoň trochu hlídat, že?" prohlásil ironicky po utkání trenér Caroliny Paul Maurice. Podle něho rozhodl zápas třetí gól Flyers, který ve 46. minutě při Jágrově vyloučení vstřelil ve vlastním oslabení Maxime Talbot. "Za stavu 2:1 to byl pořád vyrovnaný zápas. S tou přesilovkou jsme měli naložit mnohem lépe. To, že inkasujeme, se nám prostě nemůže stát," konstatoval Maurice.

Bryzgalov nalezl ztracené sebevědomí

Společně s Girouxem a Scottem Hartnellem zaznamenala Jágrova formace dohromady devět bodů. Giroux je s 15 body nejproduktivnějším hráčem mužstva, zatímco Jágr a Hartnell se s 11 body dělí o druhou příčku. "Zdá se, že jim to funguje. Hartsie (Hartnell) hraje velmi dobře, Jaromír je skvělý od chvíle, co sem přišel a Claude hraje neuvěřitelně," zhodnotil výkony prvního útoku trenér Peter Laviolette.

Jeho svěřenci se dokázali oklepat ze dvou porážek, při nichž dohromady inkasovali 14 gólů, včetně čtvrteční prohry 8:9 s Winnipegem. Ztracené sebevědomí nalezl především brankář Ilja Bryzgalov, jenž si připsal 24 zákroků, přičemž 17 z nich předvedl během úvodních 40 minut, po nichž byl stav 1:1. "Dostal jsem se z toho celkem rychle, co?" smál se Bryzgalov, jenž po čtvrtečním duelu prohlásil, že se ztratil v bludném lese a totálně přišel o sebevědomí. "Použil jsem kompas na svém iPhonu," dodal rozverně.

Vrbata režíroval výhru Phoenixu

Vedle Jágra se dvěma góly blýskl také Radim Vrbata a Phoenix udolal Los Angeles 3:2 v prodloužení. Vrbata, jenž se trefil po sedmizápasovém půstu, navíc v páté minutě nastaveného času přihrál na vítězný gól Daymondu Langkowovi a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Vrbata poprvé skóroval ve 26. minutě, když si dlouhou kličkou do forhendu položil bránícího hráče i brankáře Jonathana Quicka a ranou do odkryté branky vyrovnal na 1:1. O deset minut později po rychlém útočném výpadu zužitkoval milimetrovou přihrávku Martina Hanzala, jenž si připsal asistenci i u prvního gólu a dostal tým do vedení 2:1.

Za stavu 2:2 pak Vrbata dvakrát sahal po hattricku. Nejprve mu však při samostatném úniku v poslední chvíli utekl kotouč z hokejky a vůbec nezakončil, dvě minuty před koncem pak v přesilovce dorážel puk do odkryté branky, ale přestřelil. Nakonec po jeho přihrávce vstřelil Langkow v prodloužení vítězný gól, když překonal Quicka ranou téměř z nulového úhlu.

Od chvíle, co trenér Dave Tippett v minulém utkání proti New Jersey znovu zařadil do formace s Hanzalem a Vrbatou Raye Whitneyho, postaralo se toto trio o pět z osmi gólů Phoenixu a dohromady zaznamenalo 11 kanadských bodů. "Do té doby jsem neměl štěstí na odražené puky, ale jakmile se v naší řadě objevila známá tvář Whitneyho, změnilo se to k lepšímu," uvedl Vrbata, který v minulém duelu přihrál na dva góly. "Jde nám to. Navzájem se dobře známe a užíváme si to," dodal Vrbata.

Michálek nejproduktivnějším Čechem

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL uhájil před Jágrem Milan Michálek z Ottawy, který v souboji s New York Rangers zaznamenal gól a asistenci a nakonec povedeným nájezdem v penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře Senators 5:4.

Ottawa přitom ve 49. minutě po druhém gólu Brada Richardse prohrávala už 1:4. Jason Spezza však dvěma góly v rozmezí tří minut snížil na rozdíl jediné branky a tři minuty před koncem třetí třetiny Michálek svou sedmou trefou v sezoně vyrovnal, když uplatnil důraz před brankou a natřikrát protlačil puk za záda Henrika Lundqvista.

V penaltovém rozstřelu byl pak Michálek jediným úspěšným střelcem. Proti Lundqvistovi naznačil forhendovou střelu, pak udělal hbitou kličku do bekhendu a precizně zavěsil pod horní tyčku.

Senators si připsali páté vítězství v řadě poté, co prohráli pět z úvodních šesti zápasů sezony. A už potřetí dokázali zvrátit utkání díky povedené třetí třetině. "Ani za stavu 1:4 jsme si nepřestali věřit. Dřív už jsme utkání několikrát otočili a věděli jsme, že se nám to může povést znova. Ukazuje to velkou vnitřní sílu našeho mužstva," prohlásil Michálek.

Černý večer Vokouna s Neuvirthem

Černý večer prožila dvojice českých gólmanů v dresu Washingtonu Tomáš Vokoun a Michal Neuvirth. V souboji s Vancouverem se podělili o sedm inkasovaných gólů a Capitals prohráli na ledě Canucks 4:7.

Vokoun odchytal úvodních 20 minut. Poté, co ze 17 střel pustil tři góly, poslal kouč Bruce Boudreau po pauze do branky uzdraveného Neuvirtha. Ten začal dobře a i díky němu Capitals smazali ztrátu z 1:3 na 3:3.

Nakonec v druhé třetině Neuvirth inkasoval jeden gól a do třetí části šli Capitals za nadějného stavu 4:4. V závěrečné třetině však domácí Canucks třemi góly rozhodli o svém vítězství, přičemž rozhodující byla 47. minuta, v níž Neuvirth kapituloval dvakrát v rozmezí 34 sekund.

"Myslím, že Tomáš dnes neměl úplně svůj den. Odchytal na vysoké úrovni osm zápasů v řadě, ale první a třetí gól byl jeho," prohlásil Boudreau. Vokoun poprvé kapituloval, když si za záda srazil střelu Maxima Lapierrea zpoza branky, potřetí lovil puk ze své sítě pouhé tři sekundy před koncem první třetiny po střele od modré čáry v oslabení.

"Ten první gól byl můj a dostal soupeře na koně. Pak jsme Vancouveru umožnili dvě přesilovky a oni je využili," litoval Vokoun, jehož tým si po úvodních sedmi výhrách připsali druhou porážku v řadě.

Gólově se prosadili i další Češi

Mnohem lepší výkon předvedl Ondřej Pavelec v brance Winnipegu. Na ledě Tampy inkasoval z 27 střel jediný gól z hole Vincenta Lecavaliera, i to ale stačilo domácím na výhru 1:0. Pavelcův protějšek Dwayne Roloson totiž zneškodnil všech 28 střel Jets a vychytal své 29. čisté konto v NHL.

Třetí vítězství v řadě vybojovali hokejisté Montrealu, kteří porazili trápící se obhájce Stanleyova poháru z Bostonu 4:2. Na první gól Canadiens přihrál Tomáš Plekanec, který v poslední minutě pečetil vítězství trefou do prázdné branky při power play Bruins. Stejným způsobem se trefil i Michael Frolík, který pojistil výhru Chicaga nad Columbusem 5:2.

Do sestavy Nashvillu se po zranění vrátil Martin Erat a premiérovým gólem v sezóně pomohl k výhře nad Anaheimem 3:0. První gól v sezoně zaznamenal i Petr Sýkora po přihrávce Patrika Eliáše, New Jersey ale prohrálo v Dallasu 1:3.

NY Rangers - Ottawa 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 2:3 - 0:0)
Branky: 28. a 49. B. Richards, 27. Callahan, 45. Gáborík - 58. a rozhodující nájezd M. Michálek (Kuba), 50. a 53. Spezza (na první M. Michálek a Kuba), 14. Neil (Kuba). Střely na branku: 28:40. Diváci: 18.200.
Buffalo - Florida 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 39. Vanek, 53. Pominville - 27. Goc, 57. Fleischmann, 59. Garrison. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.690.
Toronto - Pittsburgh 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 12. Grabovskij, 32. Connolly, 44. MacArthur, 51. Kessel - 31. Cooke, 36. Kunitz, 48. Malkin. Střely na branku: 29:37. Diváci: 19.526.
Montreal - Boston 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 16. Gionta (Plekanec), 17. Eller, 33. Desharnais, 60. Plekanec - 37. Lucic, 60. Seguin. Střely na branku: 27:28. Diváci: 21.273.
NY Islanders - San Jose 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 24. Tavares, 32. Grabner - 1. Pavelski, 34. Couture, 62. Burns. Střely na branku: 37:30. Diváci: 11.742.
Philadelphia - Carolina 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)
Branky: 41. a 53. Jágr, 7. Hartnell, 46. Talbot, 48. Giroux - 24. J. Jokinen (Tlustý). Střely na branku: 34:25. Diváci: 19.683.
Vancouver - Washington 7:4 (3:1, 1:3, 3:0)
Branky: 4. a 51. Lapierre, 14. a 47. Higgins, 20. a 29. Edler, 47. H. Sedin - 9. a 22. Ovečkin, 26. Knuble z trest. střílení, 28. Johansson. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 20 minut, ze 17 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 82,4 procenta, Michal Neuvirth odchytal za Washington 40 minut, z 26 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 84,6 procenta. Střely na branku: 43:32. Diváci: 18.860.
Nashville - Anaheim 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 1. Hornqvist, 19. Erat, 43. Weber. Střely na branku: 29:20. Diváci: 16.395.
Minnesota - Detroit 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 11. Heatley. Střely na branku: 20:36. Diváci: 17.233.
Dallas - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 11. Eriksson, 52. Fiddler (Dvořák), 60. Souray - 33. Sýkora (Eliáš). Střely na branku: 23:32. Diváci: 11.740.
Chicago - Columbus 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky: 45. a 47. Stalberg, 3. Krüger, 19. Bolland (Frolík), 60. Frolík - 6. Prospal, 35. MacKenzie. Střely na branku: 38:29. Diváci: 21.114.
Phoenix - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 26. a 36. Vrbata (na obě Hanzal, na druhou Klesla), 65. Langkow (Vrbata) - 23. M. Richards, 47. Kopitar. Střely na branku: 33:39. Diváci: 10.379.
Tampa Bay - Winnipeg 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 40. Lecavalier. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 27 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19.204.