Edmonton - Detroit 0:5Mrázek zářil při výhře Detroitu! První nulou v NHL ozdobil svou letošní premiéru

Edmonton

Český hokejový brankář Petr Mrázek při svém prvním letošním startu v NHL vychytal Detroitu vítězství 5:0 v Edmontonu. Talentovaný gólman zastavil každou ze čtrnácti střel, která na něj v zápase mířila. Ve svém třetím utkání v zámořské lize si tak připsal první čisté konto. Jednadvacetiletý hokejista byl za skvělý výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu. V dresu vítězů dosáhl první branky v sezóně obránce Kindl. Gólman Michal Neuvirth byl vyhlášen první hvězdou zápasu při výhře svého Washingtonu 3:2 po nájezdech nad Floridou.

Mrázek nepustil v utkání s Edmontonem ani gól a pomohl Detroitu k vítězství. Na snímku také obránce Jakub Kindl (vpravo)

Hokejisté Red Wings se o výsledek dlouho bát nemuseli. Už v šesté minutě totiž vedli 2:0, a to po brankách Darrena Helma, který letos po zranění nastoupil k prvnímu utkání, a slovenského útočníka Tomáše Tatara. Jejich góly dělilo pouhých 27 vteřin.

Oilers navíc museli ještě v první třetině střídat zraněného brankáře Bachmana. Nahradil ho LaBarbera. Ve druhé části zvýšil Jakub Kindl na 3:0. Český obránce propálil gólmana Edmontonu tvrdou ranou z první. Letos se v NHL trefil poprvé.

Oilers se připomněli o něco později. Mrázek v bráně Red Wings vychytal Nugenta-Hopkinse a vyřešil následný závar před brankou, o chvíli později v oslabení ukryl v lapačce puk po šanci stejného útočníka. Na ledě se pochopitelně nenudil ani LaBarbera, bez něhož mohl Edmonton prohrávat klidně i větším rozdílem.

Detroit byl aktivní i ve třetí části. Dobrou střelou od modré málem dosáhl další branky Kindl. Co ale on nedovedl, napravil záhy jeho spoluhráč Joakim Andersson, který využil tlaku svého mužstva. Todd Bertuzzi přidal po vydařené souhře s Kindlem a Zetterbergem pátou branku, a bylo hotovo. Brankář Petr Mrázek, jenž letos jinak nezažívá na farmě v AHL oslnivou sezónu, byl za svůj výkon v utkání a čisté konto vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Detroit má třetí vítězství v řadě.

Pavelec Mrázka nenapodobil

Ondřej Pavelec z Winnipegu nedochytal sobotní utkání NHL s Chicagem. Úřadující vítězové Stanley Cupu vyhnali českého gólmana na střídačku po čtvrtém gólu ve 26. minutě a na ledě Jets zvítězili 5:1.

Winnipeg se přitom v odpoledním zápasu ujal vedení v 6. minutě po střele Enströma. Asistenci si připsal český útočník Michael Frolík, jenž na jaře slavil v dresu Chicaga triumf ve finále play off proti Bostonu.

V 10. minutě však vyrovnal hostující Hjalmarsson a na začátku druhé části přišla drtivá pětiminutovka Chicaga. Blackhawks mezi 21. a 26. minutou překonali Pavelce třikrát a poslali ho na lavičku. Jeho náhradník Al Montoya pak inkasoval ještě jednou v polovině třetí třetiny.

Neuvirth dostal přednost před Holtbym

Dobře si v sobotu vedl také brankář Michal Neuvirth, jenž vychytal výhru Washingtonu 3:2 po samostatných nájezdech nad Floridou. Pětadvacetiletý Neuvirth zneškodnil 31 střel a jeden ze dvou nájezdů a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Capitals, v jejichž sestavě kvůli zranění podruhé chyběl Alexander Ovečkin, byli neobyčejně úspěšní v penaltovém rozstřelu. Scotta Clemmensena v brance Panterů překonali všichni tři střelci.

Po sérii tří zápasů, v nichž získali pět bodů, vyšli naprázdno hokejisté New Jersey, kteří prohráli před vlastními fanoušky s Philadelphií 0:1. Jediný gól zápasu vstřelil v 15. minutě Brayden Schenn. Devils se museli obejít bez Patrika Eliáše, který se zranil při rozbruslení a do utkání už nezasáhl.

Na první místo celé NHL se vyhoupli hokejisté Colorada po výhře 4:1 nad Montrealem, k níž jednou asistencí přispěl Jan Hejda. Dosud vedoucí San Jose totiž prohrálo 2:3 po nájezdech s Phoenixem. Jednu z penalt v dresu Kojotů proměnil Radim Vrbata, naopak na druhé straně neuspěl mladík Tomáš Hertl.

Výsledky NHL:
Winnipeg - Chicago 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 6. Enström (Frolík) - 10. Hjalmarsson, 21. Bollig, 23. Hossa, 26. Leddy, 50. Smith. Brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu odchytal 25 minut, inkasoval čtyři góly ze 14 střel a úspěšnost zásahů měl 71,4 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15.004.
Buffalo - Anaheim 3:6 (0:0, 1:3, 2:3)
Branky: 28. Hodgson, 47. Tallinder, 55. Myers - 36. a 46. Etem, 45. a 56. Perry, 30. Getzlaf, 36. Vatanen. Střely na branku: 17:29. Diváci: 19.070.
Tampa Bay - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 11. Killorn, 22. Stamkos, 49. Connolly (Gudas), 57. Filppula - 8. Pietrangelo, 24. Schwartz. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.885.
New Jersey - Philadelphia 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 15. Schenn. Střely na branku: 14:21. Diváci: 13.705.
NY Islanders - Boston 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Branky: 27. Tavares, 34. MacDonald, 37. Vanek - 36. Hamilton. Střely na branku: 34:27. Diváci: 14.018.
New York Rangers - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 36., 50. a 55. Stepan, 9. a 29. Hagelin - 40. Sekera (Tlustý). Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.006.
Washington - Florida 3:2 po sam. náj. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Bäckström, 29. Carlson, rozhodující sam. nájezd Laich - 29. Winchester, 58. Fleischmann. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 18.506.
Columbus - Pittsburgh 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 27. Engelland, 41. Kunitz, 60. J. Jokinen. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18.634.
Vancouver - Toronto 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 7. D. Sedin, 23. Kassian, 26. Higgins, 55. Hamhuis. Střely na branku: 47:21. Diváci: 18.910.
Colorado - Montreal 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 32. Landeskog, 49. Mackinnon (Hejda), 52. O'Reilly, 60. Parenteau - 44. Gallagher. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.152.
Edmonton - Detroit 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 6. Helm, 6. Tatar, 27. Kindl, 48. Andersson, 50. Bertuzzi (Kindl). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a ze 14 střel neinkasoval. Střely na branku: 14:31. Diváci: 16.389.
Los Angeles - Nashville 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Branky: 20. Kopitar, 50. Brown, 52. M. Richards - 12. a 57. Legwand, 20. Weber, 29. Nystrom. Střely na branku: 38:17. Diváci: 18.118.
San Jose - Phoenix 2:3 po sam. náj. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Pavelski, 26. Boyle - 1. a rozhodující sam. nájezd Vermette, 29. Boedker. Střely na branku: 50:30. Diváci: 17.562.