NY Islanders - New Jersey 1:6Jágr svým 700. gólem v NHL podpořil výhru Devils. Neskutečný Pavelec zachránil Jets

New York

Dva význačné zápisy do statistik zvládl Jaromír Jágr z New Jersey během utkání s New York Islanders! Jako sedmý hokejista v historii NHL dosáhl hranice 700 gólů. Jubilejní trefou ve 24. minutě zvýšil vedení hostů na 2:0. A pak si připsal i asistenci s pořadovým číslem 1040. Devils zvítězili jasně 6:1 a vyhráli i druhý zápas po olympijské pauze. Parádním výkonem o sobě dal vědět také Pavelec, jehož brankářský um zajistil Winnipegu výhru nad Nashvillem. V utkání pod širým si Chicago pohrálo s Pittsburghem.

Jaromír Jágr (68) z New Jersey překonává Jevgenije Nabokova (20) v bráně NY Islanders, zaznamenal svůj 700. gól v NHL. Na snímku dále jeho spoluhráči Travis Zajac (19) a Dainius Zubrus (8). Puk na cestě do sítě tečoval jeden ze soupeřových hráčů.

Jágr dal 700. branku po své typické akci. Vybruslil si od mantinelu před branku, a i když se mu střela nepovedla, od brusle jednoho z domácích hráčů se puk odrazil za záda brankáře Jevgenije Nabokova.

Slavný kladenský odchovanec, který nedávno oslavil 42. narozeniny, se dostal do vybrané společnosti. Alespoň 700 branek před ním v základní části NHL nastříleli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).

„Samozřejmě je to něco mimořádného, je to pořádné číslo. Moc lidí 700 gólů nedalo. A je to tím výjimečnější, že jsme dokázali vyhrát," uvedl Jágr po zápase. „Teď budu potřebovat ještě dva roky, abych dosáhl 800 branek. Vy se tomu smějete? Já se budu smát pak," žertoval s novináři.

Necelých pět minut po svém gólu navíc Jágr v přesilovce spolu s Patrikem Eliášem připravil branku pro obránce Marka Židlického a připsal si asistenci s pořadovým číslem 1040. Tím se v historické tabulce nejlepších nahrávačů vyrovnal devátému Dionneovi. Židlický i Eliáš ještě asistovali v poslední minutě u branky Erica Gelinase v přesilovce pět na tři.

Jágr dal devatenáctý gól v sezóně, v níž je jasně nejproduktivnějším hráčem Devils. Islanders jsou pro olympijského vítěze z Nagana oblíbeným soupeřem. Během 20 sezon v NHL jim v 101 zápasech nastřílel 61 branek a na dalších 87 nahrál.

Islanders jakoby 700. branky přitahovali. Na Long Islandu pokořil tuto hranici v lednu 1991 Gretzky a proti stejnému soupeři se to povedlo i Dionneovi v říjnu 1987.

Ovečkin také nezahálel. Pavelec táhnul Jets za výhrou

Jubilantem dnešního večera byl také Alexandr Ovečkin, který se dvěma góly podepsal pod vítězství Washingtonu v Bostonu 4:2 a má na kontě 800 bodů v NHL. Ruský kanonýr si připsal 43. trefu v sezóně, celkem jich dal v zámořské soutěži už 414.

Ondřeji Pavelcovi se po olympijské pauze daří. Svůj Winnipeg dovedl vynikajícím výkonem k druhému vítězství za sebou, a byl zvolen první hvězdou zápasu. Český brankář si užil své už v první třetině, kdy Nashville hokejisty Winnipegu výrazně přestřílel. Pavelec se zapotil hlavně ke konci třetiny ve dvou oslabeních. Ale obstál, jednou i s pomocí tyčky, a udržel rovnovážné skóre.

Pět minut po začátku druhé třetiny dostal Olli Jokinen Winnipeg střelou z mezikruží do vedení. Na konci periody pak na 2:0 svou tečí zvýšil Andrew Ladd. Predátorům nebylo nic platné, že do té doby určovali tempo hry.První branky se dočkali deset minut před koncem zápasu, kdy se v NHL poprvé trefil Simon Moser. Nashville dostal šanci vyrovnat, ale Devin Setoguchi tyto myšlenky čtyři minuty před koncem utkání zahnal dorážkou, jíž nashvillský brankář Hutton nepokryl.

Rozhodujícím faktorem v utkání byl právě Pavelec, který oproti Huttonovi čelil dvojnásobnému počtu střel. U vítězné branky Jets asistoval český útočník Michael Frolík. Winnipeg se tak dostal na hranu osmičky pro play off.

Palát se podepsal pod výhru Tampy

Výborný zápas odehrál za Tampu Bay Ondřej Palát, který dvakrát asistoval u výhry Lightning nad Dallasem 4:2. Necelé dvě minuty po úvodní buly založil akci, po níž síť v Lehtonenově brance provětral Martin St. Louis. Ve druhé třetině pak vyslal St. Louise do úniku, po němž kanadský útočník dostal Tampu do vedení 3:0.

Stars sice utkání zdramatizovaly dvěma vstřelenými góly, díky zásahu Samiho Sala však Tampa odskočila na dvoubrankový rozdíl, který už si pohlídala. Předvedl se brankář Ben Bishop, jeden z kandidátů na nejlepšího brankáře sezóny, který čelil 41 střelám.

S neustále padajícím sněhem se v utkání pod širým nebem lépe vypořádalo Chicago, které porazilo Pittsburgh 5:1. Na hřišti stadiónu Soldier Field, který je domovem pro Chicago Bears, hrající americký fotbal ve slavné NFL, zářil zejména Jonathan Toews. Kanadský útočník se před více než šedesáti tisíci diváky blýskl dvěma góly a jednou přihrávkou. Asistencí se na výhře Blackhawks podílel i český obránce Michal Rozsíval.

Historické pořadí střelců NHL:
1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/894 branek
2. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/801
3. Brett Hull (Calgary, St. Louis, Dallas, Detroit, Phoenix) 1269/741
4. Marcel Dionne (Detroit, Los Angeles, NY Rangers) 1348/731
5. Phil Esposito (Chicago, Boston, NY Rangers) 1282/717
6. Mike Gartner (Washington, Minnesota, NY Rangers, Toronto, Phoenix) 1432/708
7. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey) 1452/700
8. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/694
9. Steve Yzerman (Detroit) 1514/692
10. Mario Lemieux (Pittsburgh) 915/690
Přehled nejlepších nahrávačů v historii NHL:
1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/1963 asistencí
2. Ron Francis (Hartford, Pittsburgh, Carolina, Toronto) 1731/1249
3. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/1193
4. Ray Bourque (Boston, Colorado) 1612/1169
5. Paul Coffey (Edmonton, Pittsburgh, Los Angeles, Detroit, Hartford, Philadelphia, Chicago, Carolina, Boston) 1337/1079
6. Adam Oates (Detroit, St. Louis, Boston, Washington, Philadelphia, Anaheim, Edmonton) 1337/1079
7. Steve Yzerman (Detroit) 1514/1063
8. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/1049
9. Marcel Dionne (Detroit, Los Angeles, NY Rangers) 1348/1040 a Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey) 1452/1040
NHL:
Boston - Washington 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 31. Bergeron, 38. S. Thornton - 19. a 23. Ovečkin, 31. Ward, 51. Fehr. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.565.
NY Islanders - New Jersey 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
Branky: 27. Okposo - 5. Henrique, 24. Jágr, 25. Clowe, 29. Židlický (Jágr, Eliáš), 35. Fayne, 60. Gelinas (Židlický, Eliáš). Střely na branku: 19:35. Diváci: 15.512.
Philadelphia - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 8. Lecavalier, 9. Couturier, 34. Simmonds, 57. L. Schenn - 25. Kreider, 32. Brassard. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19.988.
Columbus - Florida 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 8. Umberger, 12. Atkinson, 31. Savard, 40. Anisimov, 59. Foligno, 60. Calvert - 14. Matthias, 27. Bjugstad, 32. Bergenheim. Střely na branku: 37:20. Diváci: 15.441.
Nashville - Winnipeg 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 50. Moser - 26. O. Jokinen, 39. Ladd (Frolík), 57. Setoguchi. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 97,5 procenta. Střely na branku: 40:20. Diváci: 17.113.
Dallas - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 36. Roussel, 39. Fiddler - 2. a 35. St. Louis (na obě Palát), 13. Thompson, 48. Salo. Střely na branku: 41:21. Diváci: 15.897.
Los Angeles - Carolina 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 20. M. Richards, 49. Martinez, 59. Justin Williams - 20. Sekera. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.118.
Montreal - Toronto 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 15. a 64. Pacioretty, 13. Galchenyuk, 51. Subban - 18. a 46. Van Riemsdyk, 48. Kessel. Střely na branku: 30:25. Diváci: 21.273.
Chicago - Pittsburgh 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 31. a 58. Toews, 16. Sharp, 37. Versteeg, 54. Bickell (Rozsíval) - 47. J. Neal. Střely na branku: 40:32. Diváci: 62.921.
Edmonton - Calgary 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 50. Perron - 11. a 62. Monahan (na druhou Šmíd). Střely na branku: 22:30. Diváci: 16.839.