Boston - Montreal 4:2Stav série 3:2Faulující Plekanec usnadnil Bostonu zisk postupového mečbolu

Boston/Praha

Postupový mečbol získali hokejisté Bostonu v sérii 2. kola play off proti Montrealu, když zvítězili 4:2. U přesilovkových branek Bruins, které zahýbaly s osudem utkání, seděl na trestné český útočník Plekanec, který si později v dresu poražených připsal jednu asistenci. David Krejčí z tábora vítězů nebodoval. Anaheim porazil Los Angeles 2:0, čímž se mu podařilo srovnat stav série na 2:2.

Bostonští hokejisté se radují z výhry, která ji posunula o velký krok směrem k postupudu do finále Východní konference. Na snímku brankář Tuukka rask (40) nebo český forvard David Krejčí (A).

Přesilové hry se, jak už to tak v play off bývá, v pátem zápase mezi Bostonem a Montrealem staly významným činitelem.

Boston byl zpočátku velmi aktivní, už ve třetí minutě ho mohl po přečíslení dostat do vedení Smith, jenže jeho střela přistála jen na tyči branky Careyho Price. Co se nepovedlo Smithovi, zvládl Söderberg, jehož střela z mezikruží se ujala.

Rozhodující vedení získali agilní hokejisté Bruins už zkraje druhé třetiny, kdy se nejprve v přesilovce po teči prosadil Reilly Smith, poté svůj důraz na brankovišti uplatnil Jarome Iginla - 3:0. Pro českého fanouška je pikantní, že při obou gólech byl na trestné lavici centr Tomáš Plekanec. Ten nejprve šel pykat za nedovolené bránění, když najel do bostonského brankáře Raska, 26 sekund po soupeřově využité přesilovce pak fauloval vysokou holí. Za třetinu a nějaké drobné tedy už tři tresty.

Kapitán českého olympijského týmu ze Soči si alespoň částečně napravil reputaci, když po jeho nástřelu na branku tečí snížil na 1:3 Gallagher. V 55. minutě ale vrátil Bostonu tříbrankový náskok Eriksson. Montreal se zmohl už jen na snížení. Bruins jsou po výhře 4:2 jen krůček od finále Východní konference.

„Vydělali na pár příležitostech, co měli zkraje prostřední třetiny, a my jsme se tak dostali do hodně hluboké jámy, z které se těžko vyhrabávalo," řekl montrealský Price, „Zůstáváme pozitivní. Série není u konce. Jedeme domů a chystáme se ze sebe vydat to nejlepší," burcoval brankář týmu na pokraji propasti.

Mladík v brance Anaheimu hvězdou

Nasazení nováčka Johna Gibsona do branky Anaheimu se zdálo jako šílený tah. Trenérovi Ducks Boudreauovi ale vyšel nadmíru dobře.

Dvacetiletý americký gólman, který do té doby v NHL odchytal pouhá tři utkání, dovedl Anaheim k výhře nad Los Angeles 2:0, čímž Ducks srovnali stav série na 2:2. Hostující mužstvo nasměroval k vítězství Smith-Pelly, který se trefil v 17. minutě zápasu.

Jelikož Gibson za svá záda nepustil ani jednu z 28 střel Los Angeles, byl celkem pochopitelně zvolen nejzářivější hvězdou utkání.

Statistika - 2. kolo play off NHL:
Východní konference - 5. zápas:
Boston - Montreal 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 14. Söderberg, 22. R. Smith, 22. Iginla, 55. Eriksson - 35. Gallagher (Plekanec), 58. Subban. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17 565. Stav série: 3:2.
Západní konference - 4. zápas:
Los Angeles - Anaheim 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 17. Smith-Pelly, 19. Getzlaf. Střely na branku: 28:14. Diváci: 18 489. Stav série: 2:2.