Carolina zahájila finále Stanley Cupu výhrou nad Edmontonem

RALEIGH

Kapitán Rod Brind´Amour zajistil trefou 32 sekund před koncem úspěšný vstup hokejistů Caroliny do finálové série Stanleyova poháru proti Edmontonu. Domácí Hurricanes prohrávali na konci druhé třetiny již 0:3, ale předvedli dokonalý obrat. Oilers sice ještě dokázali na čtyřgólovou smršť soupeře odpovědět v 54. minutě, kdy vyrovnal český útočník Aleš Hemský, ale na Brind´Amourovu branku na 5:4 již zareagovat nestačili.

O odvetu se kanadský tým pokusí opět v Raleighu ve čtvrtek ve 2:00 středoevropského času.

Přímo na ledě si radost z vítězného vstupu do finálového klání užíval i český bek František Kaberle. Útočník Josef Vašíček, který v play-off dostal příležitost jen v pěti zápasech, opět zůstal jen na tribuně. Za poražené vedle Hemského bodoval i zadák Jaroslav Špaček, po jehož střele padl první gól. V dresu Oilers nechyběl ani forvard Radek Dvořák.

Oilers hráli v úvodu přesilovou hru po faulu Commodora, ale Carolina se ubránila. Jedinou vážnější akcí kanadského týmu byla Smythova střela po Hemského přihrávce. Gólman Edmontonu Roloson pak musel zasahovat po střele navrátilce z trestné lavice Commodora a po průniku zpoza branky se nedostal ke koncovce Williams.

Špačkovu střelu dorazil Pisani

První branka však padla v 9. minutě do sítě Caroliny. Peca ještě z dobré pozice na Cama Warda nevyzrál. Vzápětí však Špačkovu střelu od modré čáry dvaadvacetiletý gólman jen vyrazil, poradil si sice i s Torresovou dorážkou, ale Pisani už do odkryté branky zaznamenal svou desátou trefu v letošním play-off.

Nedovolené zákroky Staiose a Bergerona nabídly Hurricanes rychle za sebou dvě početní výhody, ale druhá trvala jen krátce, protože Hedican musel faulovat unikajícího Moreaua. Hned za devět vteřin podrazil navíc Wallin Dvořáka a výhoda se otočila na stranu Edmontonu.

Ve čtyřech proti třem třikrát zkoušel zvýšit Špaček, ale dvakrát trefil beka Wesleyho a jednou minul branku. Po dalším zákroku Brind´Amoura se hostům naskytla i krátká přesilovka pěti proti třem, ale domácí odolali.

Brind´Amour zavelel k obratu

Zvýšit mohl v 25. minutě Moreau, který se ocitl sám před Camem Wardem, ale na gólmana Caroliny nevyzrál. Na druhé straně vystřelil nebezpečně z pravé strany neproduktivnější hráč play-off Staal. Po skončení oslabení uzamkla Carolinu před její brankou Horcoffova formace, potom v 31. minutě po Moreauově akci zalehl puk ve vlastním brankovišti Wallin a sudí nařídili trestné střílení.

Zkušený bek Pronger ho s přehledem přesnou střelou k tyči proměnil. Navíc za šest minut tečoval nešťastně Moreauovu střelu před vlastní brankou Aaron Ward a Edmonton vedl již o tři branky.

K obratu zavelel v 38. minutě kapitán Brind´Amour, který po akci Stillmana a Williamse dorážel do prázdné branky. Navíc ještě na konci druhé části nabídl domácím početní výhodu Dvořák, ale Staal velkou možnost nevyužil. Paradoxně měl v oslabení dvě příležitosti Smyth, ale také neměl přesnou mušku.

Edmonton doplácel na chyby

Při střelecké chuti byl naopak v úvodu závěrečného dějství Whitney, který během necelý čtyř minut srovnal stav. Nejdříve překonal Rolosona přesnou ránou nad vyrážečku a potom úspěšně dorážel v přesilové hře.

Carolinu podržel gólman Cam Ward. Chytil Samsonovovu nebezpečnou trefu i Hemského pokus v přesilovce. Edmonton naopak doplácel na individuální chyby. Deset minut před koncem zaváhal na útočné modré čáře v pokračující výhodě Staios a Williams po úniku v oslabení dostal Hurricanes poprvé do vedení.

Horcoff pak při snaze o vyrovnání trefil před odkrytou brankou jen lapačku domácího gólmana. Cam Ward ale kapituloval v 54. minutě, kdy se Hemský v přesilovce vřítil před branku a po rychlém blafáku vyrovnal.

Šest minut před koncem přišli hosté o svou hlavní oporu - brankáře Rolosona. Obránce Bergeron na něj natlačil útočníka Ladda a Roloson si po srážce poranil koleno tak, že pro něj podle prvních zpráv sezona skončila. Jeho náhradník Conklin se při svém prvním startu v letošním play off podepsal pod rozhodující gól.

Za brankou totiž rozehrál puk na spoluhráče Smitha tak nešťastně, že ho z hokejky chybujícího beka získal Brind´Amour a pohodlně do prázdné branky rozhodl. Čtyři sekund před koncem ještě mohl vynutil prodloužení Horcoff, ale Cam Ward opět vymrštil svou rychlou lapačku.

Stanley cup - finále, 1. zápas:
Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 5:4 (0:1, 1:2, 4:1)
Branky a nahrávky: 38. Brind´Amour (Williams, Stillman), 42. Whitney (Weight, Ladd), 46. Whitney (Recchi, Staal), 51. Williams (LaRose, A. Ward), 60. Brind´Amour - 9. Pisani (Torres, Špaček), 31. Pronger z trestného střílení, 37. Moreau (Greene), 54. Hemský (Stoll, Pronger). Rozhodčí: Devorski, McGeough - Morin, Racicot. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Zásahy brankářů: Ward 34/4 - Roloson 19/4, Conklin 2/1. Diváci: 18 797.
Stav série: 1:0.